REKLAMA

Cognor nie wyklucza, że wyniki w II kw. przebiją zapowiedzi

2021-06-24 10:30
publikacja
2021-06-24 10:30
Cognor nie wyklucza, że wyniki w II kw. przebiją zapowiedzi
Cognor nie wyklucza, że wyniki w II kw. przebiją zapowiedzi
fot. Robert Gardziński / / FORUM

Cognor obserwuje bardzo dobrą koniunkturę na rynku producentów wyrobów stalowych i nie wyklucza, że w II kw. pokaże wyniki lepsze od sygnalizowanych w maju. Nawet przy scenariuszu umiarkowanego odwrócenia trendów cenowych w IV kw., w całym 2021 roku EBITDA grupy może przebić 200 mln zł - poinformował PAP Biznes w wywiadzie członek zarządu spółki Krzysztof Zoła.

"Takiej koniunktury, jaką obecnie mamy na rynku producentów wyrobów stalowych, nie pamiętam. Po pierwszym kwartale 2021 roku, który był dla grupy rekordowy, zapowiedziałem, że wyniki w drugim kwartale mogą być dobre, ale nieco gorsze niż za pierwsze trzy miesiące bieżącego roku. Niedługo po tym, jak zaraportowaliśmy pierwszy kwartał, ku naszemu zdziwieniu, trend wzrostowy pchnął ceny stalowego pręta żebrowanego z 3 tys. zł za tonę aż na ponad 4 tys. zł za tonę. Nie wykluczam zatem, że możemy pozytywnie zaskoczyć inwestorów i pokazać nawet lepsze wyniki niż wówczas sygnalizowane, bowiem wkład FIFO może być zbliżony do pierwszego kwartału, a kontrybucja ze strony spreadów przerobowych nawet większa" - powiedział PAP Biznes członek zarządu Cognor.

"Jeśli chodzi o obecną hiperkoniunkturę, to zawsze rodzi się pytanie, jak długo może potrwać. Jeszcze trzeci kwartał, bo kontraktujemy teraz lipiec i zaczynamy sierpień, wygląda, że może być solidny. Na dziś sygnałów dekoniunktury nie widzimy, ale spodziewamy się, że wkrótce może nastąpić. Tym niemniej, w przypadku gdyby ewentualne odwrócenie trendu cenowego w czwartym kwartale było umiarkowane, to nasza całoroczna EBITDA może przekroczyć 200 mln zł w 2021 roku" - dodał.

Zoła wskazał, że pomimo tego, iż ceny złomu stali ustanawiają kolejne maksima – na dziś 1.700 zł za tonę – to spready przerobowe pozostają również rekordowe. Spodziewa się on, że przy tak wysokich cenach, podaż złomu powinna się zwiększyć.

Skonsolidowane przychody Cognor Holding za pierwszy kwartał 2021 r. wzrosły o 27 proc. do 584,7 mln zł, zysk operacyjny zwiększył się o 250 proc. do 66,7 mln zł, EBITDA wzrosła o 167 proc. do 80,1 mln zł, a zysk netto skoczył z 2,8 mln zł do 45,9 mln zł. Pozytywny wpływ na wartość EBITDA w pierwszym kwartale tego roku miało zaksięgowanie dodatniego efektu wyceny zapasów (FIFO) w kwocie 26,5 mln zł.

Poprawa przychodów grupy w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku wynikała głównie ze wzrostu cen złomu, półproduktów i produktów, a nie wolumenów. Z kolei dla zyskowności znaczenie miało to, że ceny złomu rosły wolniej niż ceny produktów i półproduktów. Dzięki temu spread przerobowy na tonie kęsów wzrósł o 87 zł, a na produktach finalnych o 232 zł/t.

Członek zarządu wyjaśnił, że obecne światowe podwyżki cen wyrobów stalowych wynikają ze wzrostu cen rudy żelaza.

"Generalnie producenci stali muszą borykać się z rekordowo wysokimi cenami rudy żelaza, która przekracza 200 USD za tonę. One dźwigają ogólny poziom cen wyrobów stalowych na świecie, bowiem chińscy producenci, którzy produkują w ponad 90 proc. w formule wielkopiecowej i wytwarzają pond połowę globalnej produkcji stali, muszą uwzględniać tak wysokie ceny wsadu w kalkulacjach swojej ceny produktu. Zatem ceny wyrobów stalowych na świecie dyktują w największym stopniu producenci wielkopiecowi. Koszt wsadu wielkopiecowego, jak i ceny uprawnień do CO2 w przypadku UE, nie pozostawiają innej możliwości, niż podniesienie cen produktów. To się zbiega z odbiciem pocovidowym, odbudowywaniem zapasów oraz infrastrukturalnymi programami stymulacyjnymi. Producenci elektryczni, tacy jak nasza grupa, produkujący ze wsadu złomowego, korzystają w takich okolicznościach" - powiedział.

"Spodziewając się korekty, i to niewykluczone, że silnej, nie sądzimy, żeby ona sprowadziła ceny i marże do poziomów przedcovidowych. Mamy nadzieję, że po pewnej normalizacji, koniunktura w dłuższym terminie będzie bardziej sprzyjająca niż ta z roku 2019 i 2020" - dodał.

Zoła podkreślił, że grupa obecnie, podobnie jak przez ostanie lata, ma moce produkcyjne wypełnione w 100 proc.

Cognor od 2018 roku realizuje program inwestycyjno-remontowy.

"W tym roku nakłady inwestycyjne wyniosą około 80 mln zł. Grupa prowadzi m.in. modernizację pieca w stalowni w Gliwicach oraz linii walcowniczej w Krakowie. Po zakończeniu inwestycji w Gliwicach nasze moce wytwórcze stali surowej mają wzrosnąć o przynajmniej 155 tys. ton, aby osiągnąć przedział 800-900 tys. ton rocznie" - powiedział członek zarządu.

Cognor prowadzi działalność w dwóch głównych obszarach: produkcji półwyrobów i wyrobów hutniczych ze stali zarówno długich (pręty gładkie, płaskowniki, kształtowniki), jak i płaskich (blachy grube i cienkie), a także skupu, przerobu i sprzedaży złomów stali i metali nieżelaznych.

Ewa Pogodzińska (PAP Biznes)

epo/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki