REKLAMA
BADANIE

Cognor chce zwiększyć inwestycje w '23 do ok. 250 mln zł; powrót popytu w budowlance w II poł. br. (wywiad)

2023-02-03 13:50
publikacja
2023-02-03 13:50

Cognor planuje w 2023 roku zwiększyć inwestycje do ok. 250 mln zł z ok. 200 mln zł w 2022 roku - poinformował PAP Biznes w wywiadzie członek zarządu spółki Krzysztof Zoła. Dodał, że po zakończeniu modernizacji walcowni w Krakowie, grupa w drugiej połowie roku może odpowiedzieć na spodziewany zwiększony popyt w budowlance.

"Głównymi naszymi tegorocznymi inwestycjami będzie modernizacja walcowni w Krakowie i budowa nowego zakładu w Siemianowicach Śląskich. W Krakowie wydamy około 150 mln zł. W Siemianowicach Śląskich spodziewam się, że zaawansowanie robót będzie się wiązało z wydatkiem w tym roku rzędu około 100 mln zł. To by oznaczało, że tegoroczne inwestycje grupy wyniosą około 250 mln zł wobec około 200 mln zł w 2022 roku, z czego sumy na potrzeby Siemianowic Śląskich mamy w całości pokryte przez długoterminowe finansowanie bankowe" - zapowiedział członek zarządu.

Cognor realizuje obecnie duży program inwestycyjny obejmujący modernizację huty w Gliwicach i walcowni w Krakowie oraz budowę nowej walcowni w Siemianowicach Śląskich.

"W listopadzie i grudniu nasza huta w Gliwicach miała przestój, w związku z wymianą pieca EAF. Od pierwszych dni stycznia huta została ponownie uruchomiona ze zwiększonymi mocami produkcyjnymi stali. Nominalnie moce produkcyjne wynosiły 375 tys. ton, a realna produkcja wynosi 420-440 tys. ton. Po inwestycji, nominalne moce wzrastają o 150 tys. ton, a w efekcie będziemy w stanie wytwarzać od 550 do 600 tys. ton stali. Przedziały mocy produkcyjnych zależą od przyjętej struktury produkcji. Staramy się produkować jak najbardziej efektywne dla nas formaty kęsów, co decyduje o finalnej ilości wytworzonej przez nas stali" - podkreślił Zoła.

"Po zakończeniu inwestycji w Krakowie, polegającej przede wszystkim na modernizacji pieca, klatek walcowniczych i wykańczalni, wyeliminujemy wąskie gardła i osiągniemy pełnię zdolności w zakresie produkcji pręta żebrowanego. To umożliwi wzrost produkcji z 250 tys. ton do 400 tys., przy znaczącym ograniczeniu kosztów, w tym gazu ziemnego. Będziemy gotowi odpowiedzieć na zwiększony popyt wówczas, gdy się pojawi" - dodał.

Cognor kupił za 61,48 mln zł nieruchomość w Siemianowicach Śląskich, gdzie ma powstać nowy zakład do wytwarzania prętów gorącowalcowanych i kształtowników lekkich.

"Trwa proces wyboru generalnego wykonawcy części budowlanej nowej walcowni w Siemianowicach Śląskich. Wystąpiliśmy z informacją do grupy potencjalnych wykonawców i będziemy jeszcze w tym kwartale oczekiwali ofert, żeby na przełomie pierwszego i drugiego kwartału rozpocząć prace. Oczekuję, że oferty będą niższe, gdyż w budownictwie ceny się zmniejszyły, w związku z m.in. zniżką cen stali. Koszt tej inwestycji może być mniejszy niż nasze szacunki w czasie wysokiej koniunktury. Sam składnik budowlano-montażowy szacowaliśmy na 300 mln zł plus oraz zakup linii technologicznej, gdzie wartość zamówienia to 32 mln euro" - powiedział członek zarządu.

Cognor prowadzi działalność w dwóch głównych obszarach: produkcji półwyrobów i wyrobów hutniczych ze stali zarówno długich (pręty gładkie, płaskowniki, kształtowniki), jak i płaskich (blachy grube i cienkie) w oparciu o technologię elektryczną (EAF), a także skup, przerób i sprzedaż złomów stali i metali nieżelaznych.

Zoła podtrzymał wcześniejsze zapowiedzi, że rekordowe wyniki finansowe grupy Cognor z 2022 roku mogą być trudne do powtórzenia w 2023 roku, z powodu dekoniunktury na rynku wyrobów stalowych.

"Spowolnienie się utrzymuje, bo ono już w 2022 roku się zaznaczyło, wyraźnie od trzeciego kwartału. Widzimy spowolnienie w przemyśle budowlanym, które powoduje, że popyt na pręt żebrowany, jak i ceny tego wyrobu są niskie. To się utrzymuje w dalszym ciągu i nie spodziewamy się zmiany w krótkim czasie. Po pierwsze, nie widzimy istotnych czynników, które by miały na to wpłynąć. Po drugie, mamy teraz taki okres, który sezonowo nie sprzyja intensyfikacji robót ziemnych. W pierwszej połowie roku może utrzymać się słaby popyt na stale budowlane" - powiedział członek zarządu.

"Mamy zupełnie inną sytuację rynkową, nie tylko w naszej branży. W skali makro mieliśmy w czwartym kwartale wzrost gospodarczy, a obecnie możemy mieć do czynienia ze spowolnieniem, czy nawet recesją w Polsce i UE. Nie mamy widoków na powtórzenie rekordowych wyników, które grupa osiągnęła w 2022 roku" - dodał.

Cognor Holding szacuje, że w 2022 r. skonsolidowany zysk netto wyniósł 602,4 mln zł wobec 363,5 mln zł w 2021 r. EBITDA, według szacunków, wzrosła rdr o 51,5 proc. do 787 mln zł, a przychody ze sprzedaży o 21,2 proc. do 3.406,6 mln zł.

"W IV kw. nasza EBITDA sięgnęła 176 mln zł, ale było w niej kilka zdarzeń jednorazowych. W październiku i listopadzie korzystaliśmy jeszcze z zysku na transakcjach sprzedaży energii, które zwiększyły o około 60 mln zł EBITDA i pokryły koszt postoju stalowni w Gliwicach w listopadzie i grudniu zeszłego roku. W minionym kwartale zaksięgowaliśmy też około 19 mln zł spodziewanego wsparcia z tytułu gazu ziemnego. Czyli powtarzalna EBITDA czwartego kwartału wyniosła około 100 mln zł" - zaznaczył Zoła.

Członek zarządu Cognor liczy na odbudowę popytu na stale budowlane w drugiej połowie bieżącego roku.

"Liczymy, że odbudowa popytu nastąpi od drugiej połowy 2023 roku, co powinno zbiec się z zakończeniem przez nas modernizacji walcowni w Krakowie, w której wytwarzamy pręt do budownictwa. Od początku roku walcownia nie pracuje i ten postój potrwa około 5-6 miesięcy. My wyprodukowaliśmy pewną ilość pręta żebrowanego, żeby mieć czym handlować w pierwszej połowie roku. Popyt w tym segmencie pewnie będzie mały, a nasza sprzedaż pręta żebrowanego niska. Natomiast, jeśli chodzi o inne pręty i stale do motoryzacji, to sytuacja jest stabilna i dobra. Popyt jest solidny, a ceny dobre, więc marżowość na tej części naszego biznesu mamy solidną" - powiedział.

Zoła podtrzymał zainteresowanie grupy akwizycjami.

"Trudniejsza kondycja branży to dobry moment na rozglądanie się za potencjalnymi celami akwizycyjnymi. Na ten moment nie mamy nic do zakomunikowania, poza przejęciem czeskiego Jap, o czym poinformowaliśmy w grudniu ubiegłego roku" - powiedział.

Cognor Holding kupił czeską firmę Jap Industries za 280 mln CZK. Firma jest producentem wyrobów z grafitu, w tym elektrod grafitowych wytwarzanych w opracowanym przez tę firmę procesie impregnacji półproduktu nabywanego od dostawców zewnętrznych.

Ewa Pogodzińska (PAP Biznes)

epo/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki