REKLAMA

Cofnięcie indeksów na GPW. Czarne chmury nad PGNiG

2022-01-17 17:00
publikacja
2022-01-17 17:00
Cofnięcie indeksów na GPW. Czarne chmury nad PGNiG
Cofnięcie indeksów na GPW. Czarne chmury nad PGNiG
fot. Bartłomiej Żurawski / / FORUM

Niskie obroty i cofnięcie najważniejszych indeksów oraz lepsza forma małych i średnich spółek to bilans poniedziałkowej sesji.

Sesja przebiegała względnie stabilnie w nieco sennej atmosferze. Nie było jednak czuć wielkiego przygnębienia towarzyszącego najsmutniejszemu dniu w roku - jak Amerykanie określają „blue monday”. Ze względu na święto Martina Luthera Kinga handlowano w poniedziałek bez udziału Jankesów (Wall Street ma dzień wolny) co przełożyło się na sporo niższe obroty.

Przy rosnących rynkach bazowych (wzrosty DAX, CAC40, FTSE250) poprzedzonych wzrostami w azjatyckiej części handlu, najważniejsze indeksy na GPW wykazały słabość względem otoczenia. Publikowane dane makroekonomiczne obejmowały przede wszystkim odczyt inflacji bazowej, a więc bez cen żywności i energii. Poziom 5,3 proc. przedstawiony przez NBP to najwyższa wartość tego wskaźnika od 2001 roku.

WIG20 i WIG znalazły się wśród spadających europejskich indeksów ze stratą 0,75 proc. w przypadku największych spółek i 0,43 proc. w odniesieniu do szerokiego rynku. mWIG40 był o 0,17 proc. wyżej, tak jak sWIG80 (0,43 proc.) WIG140 skończył zatem dzień na przecenie o 0,45 proc. Obroty wyniosły nieco ponad 800 mln zł, z czego 636 mln przypadło na blue chipy.

Bankier.pl

We wzrostach przewodziły górnictwo (1,82 proc.) i leki (1,37 proc.) natomiast w spadkach wyróżnił się sektor spożywczy (-1,63 proc.), paliwa (-1,60 proc.) i energia (-1,49 proc.). Bilans indeksów sektorowych wyniósł 7 do 7.

Czarne chmury zbierają się od kilku dni nad PGNiG. Spółka, która jest największym importerem i dystrybutorem gazu w Polsce oraz jego wydobywcą, stała się bohaterem szeregu negatywnych wiadomości, które w 3 sesje ściągnęły kurs gazowego giganta o prawie 9 proc. od ostatniego poziomu ponad 6,40 zł za akcję. Poniedziałkowy handel przyniósł 3,47 proc. spadek. Jeszcze w piątek dotarły informacje o pozwie Gazpromu w sprawie cen gazu, a wcześniej PGNiG ogłosiła, że obniży o 25 proc. ceny surowca dla klientów biznesowych. Mniejsze zyski i widmo procesu (a być może wyższych cen za gaz od Rosjan) doprowadziły do silnej podaży na akacjach spółki.

Spadki dotknęły także spółki energetyczne: Tauron (-3,57 proc.) i PGE (-1,62 proc.) oraz paliwowe: PKN Orlen (-0,73 proc.) i Lotos (-2,43 proc.). Na rynku ropy trwają natomiast zwyżki i surowiec jest handlowany w okolicach siedmioletnich szczytów.

Druga podażowa sesja po ubiegłotygodniowych wzrostach na akcjach Allegro (-2,16 proc.). Niżej były kursy Dino (-2,09 proc.), LPP (-1,33 proc.) i CCC (-1,12 proc.). Nieco gorzej zachowywały się banki, wśród których po ostatnich kilkuletnich szczytach spadł kurs Pekao (-1,32 proc.).

Wśród niewielu rosnących spółek była JSW (3,80 proc.), która podała komunikat o umowie na dostawy węgla koksującego o wartości 2,6 mld zł.  Był to lider grupy wzrostowej w WIG20.

Wzrosły jeszcze akcje innej górniczej spółki - KGHM-u (1,62 proc.), informatycznego Asseco (1,23 proc.) i PKO BP (0,37 proc.). Bez zmiany na akcjach CD Projektu, mimo rekomendacji „sprzedaj” od AllianceBernstein.

Na szerokim rynku dobrze poradził sobie kurs Seriniusa (23,43 proc.), ostatnio spółka podała informację o przekroczeniu przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju progu 10,04 proc. liczby głosów, ale ze względu na nabycie akcji własnych (tym samym zwieszenie udziału). Gra na walorach spółki, poszukującej i wydobywającej złoża ropy i gazu odbywa się w kontekście rosnących cen surowców.

Wciąż zawieszone są notowania piątkowego debiutanta –Eco5Tech. Nie przeprowadzono dziś żadnej transakcji, a teoretyczny kurs otwarcia wynosił 100 proc. po piątkowym wzroście o 123 proc. To najlepszy debiut na NewConnect od września 2019 r.

O 23,14 proc. wzrosły akcje Ursusa, który w ubiegłym roku ogłosił upadłość. Wzosty odbyły się bez nowych informacji z sysytemu ESPI.

Podobnie jak na akcjach Atlanstisa (18,71 proc.), którego kurs od końca grudnia jest juz wyżej o ponad 66 proc.

Bankier.pl

MKu

Źródło:
Tematy
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (6)

dodaj komentarz
gerth
Teraz będzie uwalanie kursu PGNIG pod przejęcie przez Orlen - a może pan Obstrajtek chce przejąć za 1PLN? Wprawdzie dużo na tym straciłby Skarb Państwa ale już przy rozkradzeniu Lotosu widać że nie chodzi o interes Skarbu Państwa a jak wiadomo apetyt rośnie w miarę rozkradania.
kaczdzonjar
eee tam, 6mld od gazpromu wyrówna straty... ups.. chyba ze sPiSkowcy juz je rozkradli
demeryt_69
Czarne chmury nad kołchozem wiszom
Idzie Grisza z pijaniutkim Miszom ...
charnecky
"Wśród niewielu rosnących spółek była JSW (3,80 proc.), która podała komunikat o umowie na dostawy węgla koksującego o wartości 2,6 mld zł."

Ludzie... znowu to samo. JSW nie rośnie tylko z powodu komunikatu o umowie na dostawy węgla, tylko z tego, że zysk netto w IV kwartale będzie ok. 1,5 - 1,8 mld zł.

Cena
"Wśród niewielu rosnących spółek była JSW (3,80 proc.), która podała komunikat o umowie na dostawy węgla koksującego o wartości 2,6 mld zł."

Ludzie... znowu to samo. JSW nie rośnie tylko z powodu komunikatu o umowie na dostawy węgla, tylko z tego, że zysk netto w IV kwartale będzie ok. 1,5 - 1,8 mld zł.

Cena sprzedaży wzrosła III na IV kwartał 77% węgla koksującego!
szczecinianin
Popatrz jak wzrosły koszty zanim się ucieszysz.
bartek_kaboom
Czyli JSW będzie miała z czego oddać 1 mld zl pożyczki z PFR.

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki