Coeure: EBC nie zmienia swojego kursu w polityce monetarnej

Członek zarządu EBC Benoit Coeure powiedział w poniedziałek w wywiadzie dla włoskiej gazety "Corriere della Sera", że decyzja Europejskiego Banku Centralnego z ub. tygodnia - o zaoferowaniu bankom nowych pożyczek i wydłużeniu okresu obowiązywania rekordowo niskich stóp procentowych w eurolandzie - nie oznacza, że bank zmienia kurs w swojej polityce monetarnej.

Coeure wskazał, że decydenci z EBC zareagowali w ten sposób jedynie na spowolnienie gospodarcze, które nastąpiło szybciej, niż się tego spodziewano, ale nie było zaskoczeniem. 

Stwierdził też, że bankierzy z EBC nie widzą obecnie "oznak" recesji, a inflacja osiągnie w końcu cel poniżej 2 proc., ale nastąpi to wolniej.

 Coeure podał, że nie ma obecnie potrzeby ponownego uruchamiania programu QE, ponieważ EBC nadal widzi "mocny wzrost gospodarczy, chociaż jest on mniej silny niż wcześniej". 

Rada Prezesów EBC zdecydowała w ostatni czwartek, że zaoferuje bankom nowe długoterminowe finansowanie i utrzyma stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie przynajmniej do końca 2019 r. - wcześniej wskazywała na możliwą podwyżkę stóp procentowych najwcześniej we wrześniu.(PAP Biznes) 

aj/ ana/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 7,7% V 2019

Znajdź profil