Co zrobić, żeby zacząć oszczędzać?

Warto oszczędzać i do tego nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Niestety mimo tej oczywistości niewiele osób podejmuje się tego wyzwania. Trzeba po prostu zacząć to robić, odkładając nawet niewielkie kwoty. Pomocny w oszczędzaniu jest również cel. Trzeba sobie odpowiedzieć sobie na pytanie, na co chcę oszczędzać i jak byłoby mi najłatwiej oszczędzać. Cel oszczędzania może być konkretny np. wakacje lub mniej określony np. „na wszelki wypadek”. Jego realizacja może nastąpić relatywnie szybko lub w bardziej odległej przyszłości np. zbieranie na edukację dzieci.

Kolejna sprawa to wybór skarbonki, czyli takiej, do której można mieć dostęp w każdej chwili, czy takiej, z której możemy skorzystać po upływie jakiegoś czasu. I na koniec określenie najdogodniejszego sposobu na „zasilanie” skarbonki: od czasu do czasu, gdy pojawią się wolne środki, czy może systematycznie wpłacać określoną sumę. Odpowiedzi na powyższe pytania tworzą charakterystykę trzech różnych skarbonek.

Skarbonka na niespodzianki

Dobry wybór dla tych odkładających nadwyżki finansowe, które pojawiają się od czasu do czasu, a zgromadzone oszczędności mają za zadanie pomóc, gdy wydarzy się „wszelki wypadek”.
Najlepszą skarbonką na niespodzianki jest rachunek oszczędnościowy, który pozwala w elastyczny sposób oszczędzać i korzystać ze środków zgromadzonych na rachunku. Nieograniczona ilość wpłat i wypłat daje swobodę wszystkim tym, którzy oszczędzają, kiedy pojawia się ku temu okazja. I korzystają z oszczędności, kiedy jest potrzeba bez utraty oprocentowania.

Skarbonka „na wycieczkę”

Dla tych, którzy wiedzą na co chcą oszczędzać i zdecydują się oszczędzać systematycznie. Systematyczność zazwyczaj jest wynagradzana wyższym oprocentowaniem, warto o tym pamiętać decydując się na wybór konkretnego produktu. Skarbonką „na wycieczkę” może być również rachunek oszczędnościowy lub polisa oszczędnościowa pozwalająca na regularne płacenie składki. Różnica pomiędzy „skarbonką na niespodzianki” a „skarbonką na wycieczke” tkwi w dostępności do pieniędzy. Ci, którzy chcą w każdym momencie skorzystać z oszczędności wybiorą rachunek oszczędnościowy, natomiast ci, którzy zdecydują się oszczędzać przez określony czas wybiorą polisę oszczędnościową ze stałym, gwarantowanym zyskiem.

Skarbonka „na przyszłość”

Zbieranie na cel typu przyszłość w postaci edukacji dzieci lub emerytury ma zazwyczaj zdecydowanie dłuższy horyzont czasowy i również wymaga systematyczności. Można oszczędzać wykorzystując produkty zobowiązujące do systematycznych wpłat w z góry określonym czasie i umożliwiające przedłużenie umowy na kolejne okresy (takie funkcje posiada np. polisa oszczędnościowa). Można też wybrać produkt dający szansę na wyższe zyski, czyli fundusze inwestycyjne oferujące program systematycznego oszczędzania.
Która skarbonka pasuje do Ciebie?

Bożena Godulska,
Manager Zespołu Oszczędności LUKAS Banku
Źródło: Informacja prasowa

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~dawid

I jeszcze jedno np. zmiana dostawcy prądu. Ciekaw jestem na ile prawdziwe są korzyści płynące z tej decyzji.Moi znajomi coś wspominali o Novum. Jakieś macie informajc o nich?

! Odpowiedz
0 0 ~lenny007

To proste! Uświadomić sobie w końcu, że kiedyś będziemy mieć problem egzystencji związany z brakiem pieniędzy w portfelu...! Apeluję o rozsądek i poważne podejście do tematu. Pozdrawiam

! Odpowiedz
0 0 ~świnka skarbonka

np. nie dać się wydymać bankom

!
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl