REKLAMA

Co trzecia firma płaci "pod stołem"

2012-08-13 08:00
publikacja
2012-08-13 08:00

Przez kryzys i wysokie koszty pracy coraz więcej osób pracuje na czarno. Według badań PKPP Lewiatan aż 33,2 proc. firm tak zatrudnia pracowników, rok temu było ich 28,9 proc. - informuje "Rzeczpospolita".

OPIS
Źródło: iStockphoto/ Thinkstock

Główny ekonomista PKPP Lewiatan, autorka badań Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, relacjonuje, że polscy przedsiębiorcy nie chcą rozmawiać o szarej strefie. "Jednak ci, którzy zdecydowali się o tym mówić, przyznają, że firmy coraz częściej decydują się zatrudniać pracowników nielegalnie" - mówi.

To efekt spowolnienia gospodarczego, podniesienia od lutego składki rentowej i podwyżki minimalnej pensji - wylicza "Rz".


»Interwencja Bankier.pl: moi współpracownicy mnie oszukali

Najwięcej nielegalnych pracowników jest w budownictwie. "Z naszych badań wynika, że znajdują się oni w prawie 60 proc. firm. W dodatku im mniejsza firma, tym więcej takich przypadków" - mówi Starczewska-Krzysztoszek.

Jak podkreśla "Rz", firmy chcące działać zgodnie z prawem, nie są w stanie konkurować z tymi nieuczciwymi. A te decydujące się płacić pod stołem, muszą ukrywać obroty. Według przedsiębiorców gdyby nie szara strefa, ich obroty byłyby o 20 proc. wyższe. A tak, traci na tym budżet państwa i ZUS.

Więcej na http://www.rp.pl (PAP)

rda/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (10)

dodaj komentarz
~myślący
A tak, traci na tym budżet państwa i ZUS.który by te pieniądze zmarnował i rozdał na zasiłki premie dla urzedników walczących z bezrobociem
~rudaa
a co ma zrobic zeby zarobic??....chociaz czasami mozna wiecej stracic:/.ryzyk-fizyk.
~Oleg
Po co płacić podatki jak idą one na przekręty PO? Euro2012, przekręty z budowlańcami, autostradami, wieczne afery...

Mam ich gdzieś. Idę stać do 10 godzinnej kolejki do lekarza. To też przekręt - lepiej nie płacić podatków i iść do lekarza prywatnie.
~klocunia
szara strefa rosnie i wplywy do budzetu spadaja wiec rzad by rozwiazac ten problem podniesie podatki, tylko ze ten ruch tylko powiekszy szara strefe i jeszcze zmniejszy wplywy do budzetu
wiec moze by tak w druga strone?

skoro panstwo jest durne to moze musi upasc, bolesna lekcja i niepotrzeba ale chyba
szara strefa rosnie i wplywy do budzetu spadaja wiec rzad by rozwiazac ten problem podniesie podatki, tylko ze ten ruch tylko powiekszy szara strefe i jeszcze zmniejszy wplywy do budzetu
wiec moze by tak w druga strone?

skoro panstwo jest durne to moze musi upasc, bolesna lekcja i niepotrzeba ale chyba nieunikniona
~ja
i słusznie, ja tylko tak zarabiam i nie chce legalnie dostawać mojej wypłaty bo dostałbym 3 razy mniej !!!!
nie chcę odprowadzać składek do zus bo ani leczenia nie mam za to ani emerytury nie dostanę to szkoda mi tych pieniędzy, wolę sobie prywatnie zainwestować w IKE i w ubezpieczenie prywatne i jeszcze mam z tego
i słusznie, ja tylko tak zarabiam i nie chce legalnie dostawać mojej wypłaty bo dostałbym 3 razy mniej !!!!
nie chcę odprowadzać składek do zus bo ani leczenia nie mam za to ani emerytury nie dostanę to szkoda mi tych pieniędzy, wolę sobie prywatnie zainwestować w IKE i w ubezpieczenie prywatne i jeszcze mam z tego zysk bo dostaję 3 razy taką wypłatę niż gdybym na umowę pracował. szef dał mi do zrozumienia że albo umowa i minimalna albo na czarno i dostaję trzy razy tyle na rękę . wybrałem to lepsze rozwiązanie
~HW
A co się dziwić? Każdy zatrudniony pracownik to dla pracodawcy o wiele większy koszt niż sama pensja brutto. A potem się ludzie się zastanawiają skąd to bezrobocie, skoro przedsiębiorców zniechęca chory system składek?
~gdzie rozsądek?
Przecież to było do przewidzenia. Co teraz zrobi PO? Zatrudni rzeszę nowych urzędników "do walki z czarnym zatrudnieniem".
~jaaaaa29
Nikt by nie tracił gdyby to złodziejskie państwo nie zabierało Polakom ponad 67% wypracowanego zysku w podatkach! Nawet za czasów pana feudalnego płacono "tylko" dziesięcinę czyli 10% podatku! Teraz płacimy ponad 67% ! Kto to wytrzyma?! Dziwicie się że ludzie pracują i zatrudniają na czarno? Oni nie mają Nikt by nie tracił gdyby to złodziejskie państwo nie zabierało Polakom ponad 67% wypracowanego zysku w podatkach! Nawet za czasów pana feudalnego płacono "tylko" dziesięcinę czyli 10% podatku! Teraz płacimy ponad 67% ! Kto to wytrzyma?! Dziwicie się że ludzie pracują i zatrudniają na czarno? Oni nie mają wyboru! Albo praca na czarno albo śmierć głodowa! To samo pracodawcy. Albo zatrudni na czarno albo upadnie i na bruk. A każdy chce żyć!!!
~DKJachu
I bardzo dobrze niech traci ZUS i państwo Donald rzadzi w POlandzie a ludzie niech dalej sie ciesza

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki