Co się dzieje na rynku złota?

główny analityk Bankier.pl

Od kilku tygodni na rynku złota trwa spadkowa korekta, która w ostatnich dniach wyraźnie się pogłębiła. I wcale nie musi to oznaczać, że przecena królewskiego metalu dobiega końca.

Lato 2019 stało pod znakiem przebudzenia złota. Nieco już zapomniany „barbarzyński relikt” w czerwcu, lipcu i sierpniu zaznał znaczącej aprecjacji kapitałowej.

Przez te trzy miesiące kurs złota wyrażony w USD poszedł w górę o przeszło 20%, osiągając najwyższą wartość od 6 lat i wyłamując się z wieloletniego trendu bocznego. W wielu innych walutach (np. euro, funcie, złotym) ceny złota pobiły nominalne rekordy z września 2011 roku.

(fot. Cinematic Boy / Shutterstock)

Co tu się porobiło?

Pomimo jesiennej korekty cena złota w USD wciąż jest o przeszło 14% wyższa niż na początku roku oraz o 22% wyższa niż rok temu. Licząc w PLN, statystyki te wyglądają następująco: +18,7% YTD i +24,6% rdr. Jeśli do końca roku ceny kruszcu nie spadną, będzie to najwyższa roczna stopa zwrotu (w USD) od 2010 roku. Zatem tegoroczne wyniki złota wciąż prezentują się wyśmienicie pomimo studolarowej (na uncji) korekty z września i listopada. Co się zatem zmieniło, że w ostatnich dniach ceny złota nieco spadły?

(Bankier.pl)

Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy cofnąć się do pierwszej połowy roku. Był to okres, gdy inwestorzy definitywnie uświadomili sobie, że banki centralne nie są w stanie zakończyć chorego eksperymentu z zerowymi (lub wręcz ujemnymi) stopami procentowymi. Rezerwa Federalna, która jeszcze w grudniu 2018 roku stopy podniosła i zapowiadała utrzymanie „ilościowego zacieśnienia” (QT) polityki pieniężnej, już w lipcu dokonała pierwszej od 2008 roku obniżki stopy funduszy federalnych. Wcześniej zakończyła QT, a w październiku w praktyce wznowiła QE (choć przewodniczący Powell upiera się, że to nie jest QE).

Jeszcze dalej poszedł Europejski Bank Centralny, który w reakcji na spowolnienie wzrostu gospodarczego przykręcił śrubę monetarnej represji, sprowadzając stopę depozytową głębiej poniżej zera i od listopada wznawiając program skupu obligacji (czyli QE). Te decyzje bankierów centralnych sprawiły, że wielu inwestorów porzuciło nadzieję na to, że stopy procentowe kiedykolwiek wrócą do normalnych poziomów. Jednym ze skutków tej aberracji jest 16 bilionów USD długu notowanego przy ujemnych rentownościach! W takim układzie odpadał koronny argument przeciwko złotu, że przecież nie przynosi ono odsetek. Owszem, nie przynosi, ale przynajmniej nie trzeba płacić tak dużo za jego przechowywanie, jak za to liczą sobie EBC czy rząd Niemiec. To wszystko zwiększało popyt na złoto traktowane jako bezpieczna lokata kapitału i zabezpieczenie przed szaleństwami banków centralnych.

Korekta pochopnych oczekiwań

Tyle że rynki finansowe jak zwykle przereagowały. Jeszcze pod koniec sierpnia świat finansów spodziewał się całej serii obniżek stóp procentowych – zwłaszcza w Ameryce. Ale po trzecim z rzędu cięciu w październiku Rezerwa Federalna między wierszami zakomunikowała, że wstrzymuje się z kolejnymi obniżkami. Także rynek ograniczył swoje apetyty w tej materii. Do grudnia 2020 roku w cenach kontraktów terminowych na stopę funduszy federalnych wliczona jest co najwyżej jedna obniżka (60% szans) - wynika z obliczeń FedWatch Tool.

Także w strefie euro złagodzone zostały oczekiwania na zejście głębiej poniżej zera. Rentowność niemieckich obligacji 2-letnich podniosła się z -0,92% pod koniec września do -0,62% 12 listopada. Oczywiście wciąż są to wartości absurdalnie niskie i w zasadzie dyskwalifikujące tę klasę aktywów w oczach inwestora indywidualnego. Lecz dla zarządzających funduszami to sygnał, że rynek okiełznał apetyt na jeszcze bardziej ujemne stopy w EBC.

Po części dlatego, że już wrześniowa decyzja EBC o obniżeniu stopy depozytowej i wznowieniu QE spotkała się z bardzo silną opozycją ze strony największych banków centralnych eurolandu. Według nieoficjalnych informacji przeciwko był nie tylko niemiecki Bundesbank, ale też władze monetarne Francji, Holandii i Austrii. Mario Draghiemu udało się „na odchodnym” przeforsować QE tylko dzięki głosom z południa Europy (Włochy, Hiszpania, Portugalia) oraz mniejszych państw eurolandu.

Trzy powody korekty

Jest jeszcze jeden powód, dla którego część inwestorów zaczęła odwracać się od złota. W ostatnich tygodniach z percepcji rynku zaczęły słabnąć czynniki ryzyka natury politycznej. Rynki finansowe są przekonane, że operację brexitu uda się przeprowadzić w sposób uporządkowany i w porozumieniu z UE. Większość inwestorów wierzy też, że jeszcze przed końcem roku prezydent Donald Trump podpisze jakąś cząstkową umowę handlową z Chinami, dzięki czemu oba mocarstwa przestaną nakładać nowe cła i być może nawet zaczną eliminować nałożone w tym roku bariery celne.

Te nadzieje sprawiły, że indeksy na Wall Street w październiku poprawiły rekordy wszech czasów. Złagodzeniu ulęgły też lęki przed recesją w Stanach Zjednoczonych, która jeszcze w połowie 2019 roku wydawała się bardzo prawdopodobna. Teraz dane makro nadchodzące z USA nie potwierdzają hipotezy, jakoby gospodarcza dekoniunktura miała czekać tuż za rogiem. Nawet jeśli doniesienia z innych dużych gospodarek (Niemiec, Chin, Indii) wskazują na gwałtowne hamowanie wzrostu gospodarczego.

To wszystko sprawia, że złoto przestało być tak pożądane, jak było jeszcze kilka miesięcy temu. Zresztą po tak dynamicznym rajdzie metalom szlachetnym po prostu „należy się” zdrowa korekta, zasiewająca wątpliwości w umysłach inwestorów. Póki co złoto w ujęciu dolarowym straciło niespełna 7% względem szczytu. Znacznie mocniej – bo o blisko 15% - przeceniono srebro. 

Jak nisko może spaść złoto?

Jak na razie korekta na rynku złota jest dość łagodna. Kurs królewskiego metalu dotarł dopiero do pierwszego istotnego wsparcia technicznego wyznaczanego przez poziom 38,2% zniesienia letniej zwyżki oraz lipcowy szczyt (ok. 1450 USD/oz.). Następnym przystankiem są okolice 1415 USD/oz. – czyli 50% zniesienia ostatniej fali wzrostowej.

Przed pogłębieniem korekty ostrzega wciąż monstrualna długa spekulacyjna pozycja netto (SPN) utrzymująca się na nowojorskim Comeksie. Według ostatnich dostępnych danych (czyli stanu z 5.11) zaangażowanie spekulacyjnie nastawionych uczestników rynku sięgało niemal 280 tys. kontraktów. To niewiele mniej niż w niemal rekordowej pod tym względem końcówce września (ponad 312 tys.).

(Bankier.pl na podstawie dancyh CFTC.)

Zatem zlewarowany i z reguły nastawiony na krótkoterminowe spekulacje kapitał wciąż jest ekstremalnie mocno zaangażowany po długiej stronie rynku. W przeszłości tak wysokie odczyty SPN poprzedzały głębsze spadki notowań złota. W średnim terminie wysokie zaangażowanie spekulantów jest więc kontrariańskim sygnałem sprzedaży. Dlatego trwająca obecnie korekta może być nie tylko głębsza, ale przede wszystkim dłuższa. Nie zdziwiłbym się, gdyby złoto wszystko co najlepsze w tym roku miało już za sobą.

Nie oznacza to, że warto w tym momencie oczyścić portfel ze złota. Jest to raczej czas na zebranie ze stołu spekulacyjnych zysków, względnie ograniczenie zaangażowania na tym rynku. Z kolei dla posiadaczy gotówki zastanawiających się nad zakupem złota w końcówce roku może pojawić się dobra ku temu okazja.

Z punktu widzenia inwestora z Polski królewski metal wciąż jest bardzo drogi. Ceny rzędu 5700 zł za uncję (bez marży dilerskiej) należą do jednych z najwyższych w historii – drożej było tylko podczas bicia rekordów w roku 2011 i 2012 oraz przez poprzednie trzy miesiące. Jeśli założymy, że korekta w kursu złota w USD jeszcze trochę potrwa, a złoty umocni się do końca roku, to ceny kruszcu wyrażone w polskiej walucie mogą jeszcze spaść o kilkaset złotych na uncji. Tj. mogą, ale nie muszą. Zawsze bowiem istnieje ryzyko, że na świecie coś pójdzie nie tak i wtedy złoto osiągnie jeszcze wyższą orbitę. Jeśli jednak nic takiego się nie stanie, to w przedziale 5100-5500 zł/oz. otwiera się okno do „załadunku” żółtego metalu do zrównoważonego i zdywersyfikowanego portfela inwestycyjnego.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 8 bmwm6jp

Banki dokupuja złoto, bo jest to dobra rezerwa w razie kryzysu. Kraje z dużymi rezerwami w złocie otrzymują wyższe ratingi agencji ratingowych, czyli kraje te płacą mniejsze oprocentowanie Za wyemitowane obligacje skarbu państwa. W uproszczeniu tak to działa. Mali inwestorzy patrzą na złoto bardziej jako metoda do zmniejszenia ryzyka utraty wartości środków (assets) w dłuższym terminie. W krótkim terminie, 2-5 lat kupowanie złota to loteria. Jak masz środki do inwesycji to możesz część przeznaczyć na zakup złota.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 13 sel

Za to srebro jest 3 razy tańsze niż w 1980roku gdy dolarów było 100 razy mniej...

! Odpowiedz
8 25 liczygrosz

Od 10 lat czytam tego typu głupie komentarze.

! Odpowiedz
1 61 kimdzongtusk

Leszcz ma sprzedać złoto i kupić taniutkie, niedowartościowane akcje amerykańskich korpo :-)

! Odpowiedz
17 36 karbinadel

Ja akurat na dniach zamierzam dokupić. Dużo taniej już nie będzie, a już szczególnie nie ma żadnego powodu by spadała cena wyrażona w PLN

! Odpowiedz
0 4 liczygrosz

Skąd wiesz, że nie będzie taniej ?

! Odpowiedz
17 19 open_mind

A Np. Niemieckie banki kupuję złoto jak oszalałe. Tak że Janusze typu „silvio_gesell” stulcie uszy i do Gwatemali wyjazd.

! Odpowiedz
5 10 karbinadel

Np. NBP :)

! Odpowiedz
16 10 silvio_gesell

Banki nie kupują złota żeby zarobić, i nie sprzedają złota, żeby zrealizować zyski. Wręcz przeciwnie, banki sprzedają złoto gdy jest tanie, a kupują gdy jest drogie, i robią to po to by rozprzestrzeniać SWÓJ PIENIĄDZ, którego emisja nic banki nie kosztuje. Zacznij myśleć.

! Odpowiedz
4 8 open_mind odpowiada silvio_gesell

Odejdz Socjalisto

! Odpowiedz
8 16 open_mind

Ogromna gra, w USA obecnie trwają przesłuchania w sprawie usunięcia Trumpa z urzędu. Wiadomo że Trump zdaje sobie sprawę z powagi „prawdziwej”sytuacji ekonomicznej USA. Jedynie co obecnie mu zawdzięczamy to nie dopuszczenie do chaosu na ulicach, ale jak go usuną to co będzie – co się za tą grą kryje? Przecież ludzie nawet średnio zorientowani wiedzą że USA i świat długo już w tym systemie masowego dodruku nie wytrzyma gdzie dług jak szalony z każdym dniem się powiększa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 6 sel

Ostatni gwizdek zamienić obligacje USA i dolary na prawdziwe złoto.

! Odpowiedz
3 10 cykor21

A co z operacjami banków centralnych? Przecież w ostatnich latach banki centralne znacznie zwiększyły swoje rezerwy złota, co na pewno przyczyniło się do wzrostów.

A samo złoto: w ramach dywersyfikacji portfela - tak, jak inwestycja per se - nie.

! Odpowiedz
33 7 nonnn

Bitcoin i zlote monety jako najlepsze store of value, acz kolwiek Bitek wygrywa gdyz nie bedzie go szlo dodrukowac, z drugiej strony warto tez miec Platyne gdyz ta jest tansza od zlota.

! Odpowiedz
17 10 grzegorzkubik

Widać, że wychodzimy z korekty.

! Odpowiedz
33 11 silvio_gesell

Narazie siła nabywcza złota jest zaraz poniżej linii trendu spadkowego, który trwa przynajmniej od trzech wieków.

https://www.kitco.com/ind/JeffChristian/images/aug282012_1.jpg

Jak przebije $2k to można kupować, ale do tego czasu należy sprzedawać.

! Odpowiedz
1 18 zmr1

Tak, kupuj jak drogie i sprzedawaj kiedy tanie. Hahahaha

! Odpowiedz
3 14 silvio_gesell odpowiada zmr1

Jeśli liczysz cenę złota w papierze toaletowym to twoja sprawa. Ja liczę w cenach ziemi, bo tylko ona jest porównywalnym do złota środkiem przechowywania wartości. Ziemia jest w trendzie wzrostowym, a złoto w trendzie spadkowym i tyle.

! Odpowiedz
9 8 open_mind

„silvio_gesell” Przygarnąłeś sobie przydomek socjalisty który skończył w bankrutach. Tak że tobie już dziękujemy. Spadaj do Wenezueli Boliwii tam jest twoje miejsce, nie psuj do reszty względnie zdrowego społeczeństwa. O i tam powiększaj dzietność.

! Odpowiedz
3 4 silvio_gesell odpowiada open_mind

Silvio Gesell był kapitalistą, który dorobił się fortuny na handlu międzynarodowym w Argentynie.

! Odpowiedz
1 7 zimeq

hejtujecie kolesia a on jako jeden z jedynych tu trzeźwo myśli.
w tym roku był ładny rajd i tyle w temacie.
a sprawdźcie sobie jak byście wyszli na trzymaniu złota w Polsce od lat 90.
w porównaniu do ziemi albo nawet mieszkań.
wtedy za sztabkę można było mieć kawał pola, właściwie małe gospodarstwo.
dzisiaj za sztabkę kawalerki w Wawie się nie kupi

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 5 silvio_gesell odpowiada zimeq

Jestem przyzwyczajony do hejtu, bo jeśli większość na rynku się myli, to większość musi się ze mną nie zgadzać, abym miał na tym rynku szansę zarobić. Nie lubię hejtu, ale on tylko potwierdza, że mam rację. Dzięki @zimeq za dobre słowo, życzę udanych inwestycji i pozdrawiam.

! Odpowiedz
5 46 fermax

Jasne..Wszyscy zaczna kupować za tani kredyt akcje i nadmuchana mieszkaniówke . A kto kupi kruszec to mu przestrzelą kolany....

! Odpowiedz
13 21 innowierca

Calkiem niedawno (czerwiec) bylo po 1280, to na ten moment trudno przewidziec, co sie wydarzy.
Ale jedno wiem na pewno, skoro kupuje tylko fizyczne, a kupowalem 4 miesiace temu po 1280 to powyzej 1300 w tym roku juz nie biore. Chyba zreszta kazdy kto kupuje fizyka na dluzszy termin nie bedzie bral po 1450, skoro przed "chwila" kupowal pi 1280. Bez sensu. Czekamy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 11 innowierca

No I co ja wam poradze panowie ze obkupiliscie sie w papier po 1500 bo sky is the limit I zaraz bedzie po 2000 i komentarz wam sie nie podoba. Ja obstawiam w tym roku zloto jeszcze po 1350
W okolicach swiat prawdopodobne

! Odpowiedz
4 86 sel

Coraz więcej inwestorów wybiera fizyczne złoto zamiast papierowe śmieci i obligacje i to z ujemnym oprocentowaniem , a nawet jak dodatnie to poniżej stopy inflacji . Gdyby kupujący papiery na złoto chcieli swoje złoto zobaczyć , to zobaczyliby to samo co w Amber Gold. albo mniej.

! Odpowiedz
22 17 nellington

W międzyczasie ci co nie boją się papierowych śmieci zaczynają dzwonić po ekipy remontowe, bo od strzelających szampanów sufit im się ostro podziurawił.

W międzyczasie leczą zajady od śmiechu z gimbazy, która za ostatnie pieniądze kupuje 2 uncje, a potem marzy o tym, że "jak system fiducjarny padnie to ło, dopiero zobaczymy!" :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
ZŁOTO -0,08% 1 556,75
2020-01-22 20:16:00
USD/PLN 0,15% 3,8230
2020-01-22 20:16:00
EUR/PLN 0,22% 4,2389
2020-01-22 20:16:00
EUR/USD 0,05% 1,1088
2020-01-22 20:14:00
CHF/PLN 0,18% 3,9465
2020-01-22 20:16:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil