REKLAMA

Co piąty obywatel Portugalii żyje na skraju ubóstwa. Dominują osoby pracujące

2021-04-20 18:04
publikacja
2021-04-20 18:04
fot. Rafael Marchante / FORUM/Reuters

Już ponad 20 proc. obywateli Portugalii żyje na skraju ubóstwa - wynika z badania przeprowadzonego przez lizbońską Fundację Francisco Manuela dos Santosa (FFMS). Studium dowodzi, że tylko niewielki odsetek biednych mieszkańców tego kraju to osoby bez zatrudnienia.

Z cytowanego przez telewizję RTP we wtorek badania wynika, że w 10-milionowej Portugalii żyje ponad 2 mln ubogich. Według raportu FFMS osoby te uzyskują w ciągu miesiąca dochody na poziomie 60 proc. średniej portugalskiej płacy. Poziom ten, wynoszący 300 euro, został uznany przez portugalskich socjologów za granicę ubóstwa.

W komunikacie przekazanym mediom eksperci wskazali, że z zaskoczeniem przyjęli wnioski ze swego badania, zgodnie z którymi wśród wszystkich biednych obywateli Portugalii odsetek bezrobotnych “jest bardzo niski”, a w gronie tym dominują osoby zatrudnione.

Zgodnie z szacunkami FFMS wśród portugalskich ubogich największy odsetek stanowią osoby zatrudnione na podstawie stałej umowy o pracę – 32,9 proc. Kolejnymi grupami biednych są emeryci – 27,5 proc., osoby pracujące dorywczo – 26,6 proc. oraz bezrobotni – 13 proc.

Według opublikowanych we wtorek szacunków Instytutu ds. Pracy i Szkolenia Zawodowego (IEFP) pod koniec marca liczba osób bez pracy w Portugalii wynosiła 450,9 tys., czyli o ponad 18 tys. więcej niż w poprzednim miesiącu. To najwyższy poziom bezrobotnych od kwietnia 2017 roku.

Tymczasem rządowa Rada ds. Finansów Publicznych (CFP) przewiduje, że w ciągu 2021 roku bezrobocie w Portugalii z powodu koronakryzysu wzrośnie z 6,9 do 8,3 proc. Oczekuje się, że do poziomu 6,5 proc., czyli sprzed pandemii Covid-19, bezrobocie powróci dopiero w 2024 roku.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (6)

dodaj komentarz
zakooo
Świetnie, jak widać komunizm działa. Wszyscy po równo nic nie mają.
lipsk
Doskonale. zamknąć więcej hut ,kopalni i elektrowni a co tam wszystko co dymi wyrzucić z ue. W zamian dla każdego rower i panel słoneczny na dach. A jak braknie towarzyszom z brukseli kasy no to mamy banki. To jeszcze kredyt dla każdego. Będzie super a ci co maja jeszcze robotę to będą utrzymywać grecje ,włochy hiszpanie Doskonale. zamknąć więcej hut ,kopalni i elektrowni a co tam wszystko co dymi wyrzucić z ue. W zamian dla każdego rower i panel słoneczny na dach. A jak braknie towarzyszom z brukseli kasy no to mamy banki. To jeszcze kredyt dla każdego. Będzie super a ci co maja jeszcze robotę to będą utrzymywać grecje ,włochy hiszpanie i portugalię bo ktoś musi te drinki polewać w wakacje.
marxs
"Studium dowodzi, że tylko niewielki odsetek biednych mieszkańców tego kraju to osoby bez zatrudnienia"-otóż to jest to typowe dla socjalizmu ten co nie pracuje fajnie żyje a ten co pracuje to frajer i głup pospolity szkoda tylko że jak to w socjalizmie udaje sie to utrzymać przez krótki czas potem przychodzi "Studium dowodzi, że tylko niewielki odsetek biednych mieszkańców tego kraju to osoby bez zatrudnienia"-otóż to jest to typowe dla socjalizmu ten co nie pracuje fajnie żyje a ten co pracuje to frajer i głup pospolity szkoda tylko że jak to w socjalizmie udaje sie to utrzymać przez krótki czas potem przychodzi tsunami polityczno-gospodarcze i nierządy socjalistyczne wysylaja policję i wojsko do strzelania do niedawnych zagorzałych wyznawców socjalizmu
marxs
a tu przyklad "działań" polskojęzycznych narodowych-socjalistów aby utrzymać przy życiu firmy zombie z pracownikami zombie
"Kolejne 5 tys. zł bezzwrotnej dotacji, ulga w odprowadzaniu składek do ZUS, środki na dofinansowanie płac załogi na okres trzech miesięcy, świadczenie postojowe."
andregru
W pislandi będzie tak samo ludzie pracować będą na swoich policyjnych oprawców, urzędników, polityków, górników , wojskowych i biznesmenów pokroju bezmajtka .
marxs
zapomniałes do tego dodać miliony PISowskiego motłochu i patolstwa ale koniec jest zawsze jeden i ten sam Zimbabwe albo Wenezuela i wtedy już wszyscy nie pracują tylko strajkują i żądają lepszego życia

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki