REKLAMA

Co najmniej 50 ofiar śmiertelnych protestów w Iranie. Szef ONZ wzywa do powstrzymania przemocy

2022-09-23 21:21
publikacja
2022-09-23 21:21

Co najmniej 50 osób zginęło w tłumionych przez policję protestach w irańskich miastach - przekazała w piątek agencja AFP. Trwające od tygodnia demonstracje wybuchły po śmierci młodej kobiety zatrzymanej przez policję moralności. Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres zaapelował w piątek o powstrzymanie przemocy.

Co najmniej 50 ofiar śmiertelnych protestów w Iranie. Szef ONZ wzywa do powstrzymania przemocy
Co najmniej 50 ofiar śmiertelnych protestów w Iranie. Szef ONZ wzywa do powstrzymania przemocy
/ WANA

W czwartek informowano o co najmniej 31 ofiarach śmiertelnych - pisze AFP, opierająca się na danych organizacji pozarządowej Iran Human Rights (IHR). Według niej w czwartek wieczorem siły bezpieczeństwa zastrzeliły sześć osób w jednym z miast na północy kraju, odnotowano też ofiary w innych miejscowościach. Dodano, że w zeszłym tygodniu protesty odbyły się w około 80 irańskich miastach.

Guterres wezwał irańskie służby bezpieczeństwa do powstrzymania się od użycia "niepotrzebnej lub nadmiernej siły" przeciwko demonstrantom.

"Jesteśmy zaniepokojeni doniesieniami o nadmiernej sile używanej do tłumienia pokojowych protestów, co prowadzi do dziesiątek ofiar śmiertelnych i rannych (...), wzywamy władze do poszanowania prawa do wolności słowa i pokojowych zgromadzeń" - przekazał dziennikarzom rzecznik sekretarza generalnego Stephane Dujarric. Dodał, że Guterres poruszył kwestię praw człowieka podczas czwartkowego spotkania z prezydentem Iranu Ebrahimem Raisim.

22-letnia Mahsa Amini została w ubiegłym tygodniu zatrzymana przez irańską policję moralności w związku z nakryciem głowy, które zdaniem funkcjonariuszy niedostatecznie zasłaniało jej włosy. Po zatrzymaniu młoda kobieta w niejasnych okolicznościach zapadła w śpiączkę i zmarła w szpitalu.

Protesty po jej śmierci wybuchły 16 września przed szpitalem w Teheranie, krótko po potwierdzeniu zgonu kobiety. Członkowie jej rodziny oskarżyli policję o przemoc, z kolei irańskie władze wskazały na problemy z sercem, które miały doprowadzić do zapadnięcia w śpiączkę. Według rodziny Mahsa nie cierpiała na żadne schorzenia kardiologiczne.

Do największej liczby protestów doszło w prowincji Kurdystan, z którego pochodziła kobieta, ale obejmują cały Iran. Wśród demonstrantów pojawiły się antyreżimowe hasła, a część z protestujących kobiet zaczęła palić przykazane obowiązującym w Iranie szariatem, czyli prawem muzułmańskim, chusty lub obcinać włosy. (PAP)

adj/ ap/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Iran

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki