Co najmniej 30 górników zginęło w odkrywkowej kopalni złota

2019-12-15 18:46
publikacja
2019-12-15 18:46

Co najmniej 30 górników, wśród nich dzieci, zginęło w sobotę w odkrywkowej kopalni złota w Ndiyo w prowincji Górne Uele zalanej wskutek wielodniowych ulewnych deszczów - poinformowały w niedzielę władze w Demokratycznej Republice Konga.

Zdjęcie ilustracyjne

Mimo długotrwałych gwałtownych opadów górnicy nie przerywali pracy, ale prymitywne systemy odwadniania kopalni zawiodły. Ciała górników wydobyto w zalanej kopalni z głębokości 12 metrów.

Minister górnictwo we władzach prowincji Dieudonne Apasa, mówiąc o okolicznościach katastrofy, wyjaśnił, że na górników pracujących w kopalni odkrywkowej "runęła niespodziewanie wysoka fala wody, która ich pochłonęła".

Kongijskie władze nie wykluczają, że liczba śmiertelnych ofiar wśród górników może być jeszcze wyższa, ponieważ gwałtowne ulewy trwają, co utrudnia poszukiwanie zaginionych.

Tragedię w Ndiyo poprzedziło parę podobnych wydarzeń. M.in. 26 listopada 41 górników utonęło w kopalni Maniema niedaleko Kinszasy.

W Demokratycznej Republice Konga ciężkie i niebezpieczne warunki pracy bez przestrzegania zasad bezpieczeństwa przy wydobywaniu bogactw mineralnych, to - jak pisze agencja AFP - norma w prymitywnych kopalniach należących do wielkich zagranicznych koncernów. (PAP)

ik/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
goldbaker
Spoko Greta przyjedzie i im powie How der you i że ona miała ciężej.
remmah
"(...) norma w prymitywnych kopalniach należących do wielkich zagranicznych koncernów." Takie firmy powinny być pociągnięte do odpowiedzialności we wszystkich krajach, w których prowadzą jakiekolwiek operacje.
matpoz1
Ciekawe, jak ma się to do praworządności? W różnych krajach są różne normy bezpieczeństwa, pretensje możesz mieć jedynie do Demokratycznej Republice Konga.
remmah odpowiada matpoz1
Tzn. jeżeli państwo jest zbyt słabe aby egzekwować etyczne postępowanie, to nie trzeba postępować etycznie? Jedynym powodem etycznego postępowania jest przymus ze strony państwa?
silvio_gesell
Dzieci kopią złoto, żeby dorośli mogli narzekać na 500+.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki