REKLAMA

Co może zrobić przemysł, aby złagodzić podwyżki cen?

2022-06-27 09:19
publikacja
2022-06-27 09:19
Co może zrobić przemysł, aby złagodzić podwyżki cen?
Co może zrobić przemysł, aby złagodzić podwyżki cen?
fot. Salivanchuk Semen / / Shutterstock

Efektywność, własne źródła, zarządzanie popytem na energię - to wszystko nabiera zupełnie nowego wymiaru, gdy ceny prądu na przyszły rok przekraczają 1000 zł za MWh.

Obiegowa mądrość głosi, że nigdy nie wolno zmarnować porządnego kryzysu. Kryzys energetyczny lat 70. naszego jest najlepszym potwierdzeniem tego powiedzonka. Zachodni świat najpierw pogrążył się w kryzysie spowodowanym podwyżką cen ropy, zapanowała stagflacja, ale po chwili otrząsnął się. Droga energia była bodźcem do rozwoju nowych technologii – oszczędzających paliwo samochodów, ocieplanych budynków, bardziej wydajnych maszyn. Rozwinięty świat zużywa coraz mniej energii na jednostkę PKB. W Polsce zjawisko to po raz pierwszy zaszło w latach 90. Najbliższe lata pokażą, czy wyciągnęliśmy wnioski.

Od kilku miesięcy przemysłowcy z coraz większym niepokojem obserwują to co dzieje się z cenami energii i gazu. Gaz potrzebny jest jednak tylko części przemysłu, za to prąd – niemal wszystkim. Trudno sobie wyobrazić maszyny działające bez energii elektrycznej. Tymczasem ceny poszybowały w górę o 400 proc. – kontrakty oferowane na przyszły rok sięgają 1200 zł za MWh, w zeszłym roku to było 300-400 zł.

Oszczędzajmy energię

Po pierwsze, inwestować w efektywność energetyczną. Potencjał oszczędności oszacował w 2019 r. zespół naukowców z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.

Według GUS nasz przemysł zużywa ok. 50 TWh energii elektrycznej (cały kraj ponad 160 TWh).  Połowę z tych 50 TWh w przemyśle zużywają  pompy, sprężarki i wentylatory. – W ok. 70 proc. przypadków (pompy stare, zużyte, pompy źle dobrane, pompy bez sprawnych układów regulacyjnych bądź bez optymalizacji układów regulacji, pompy duże) zużycie energii można zmniejszyć nawet o 20-30 proc. – szacuje dr Jacek Szymczyk z PW. Podobne możliwości dosłownie szumią w wentylatorach – znaczna część z nich to urządzenia „stare, zużyte, przewymiarowane, bez regulacji, wentylatory za duże”.

W sumie dzięki modernizacji urządzeń elektrycznych w przemyśle można oszczędzić ponad 23 TWh prądu czyli ponad  15 proc. krajowego zużycia. Odpowiada to 3 tys. MW mocy w nowych elektrowniach konwencjonalnych. Innymi słowy,  gdybyśmy w porę zainwestowali w efektywność energetyczną, można by sobie odpuścić budowę kilku nowych bloków gazowych planowanych w ramach rynku mocy, a z którymi. Dr Szymczyk zastrzega, że szacunki oszczędności są zgrubne, ale potencjał może być jeszcze wyższy.

Szybujące ceny energii będą wystarczającym impulsem do inwestycji w efektywność? Czy zarządzanie popytem na energię w przemyśle jest rozwiązaniem? Jak włączyć przedsiębiorców w transformację? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Źródło:
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (6)

dodaj komentarz
inwestor.pl
Przemysł powinien uciekać z kraju, w którym ustawy zmieniają się co miesiąc i obowiązują jednocześnie 3 przepisy podatkowe.
szprotkafinansjery
Nakupić chomików i kołowrotków, podpiąć pod dynamo i jazda.
bha
Ciąć niemałe koszty na górze!.
zenonn
Wielu będzie zaskoczonych podatkiem od gruntów. U mnie 9 krotny wzrost
Inflacja nie 9% a 800%. Rzadzący bandyci mogą bajdurzyć do ciemnego luda
bha odpowiada zenonn
Od czegoś trzeba zacząć jak proponuję najpierw od wierzchołków wszelakich stołkowych gór przemysłu i nie tylko jego - tam jest z czego od lat złagodzić podwyżki cen.
men24a
Co może zrobić przemysł, aby złagodzić podwyżki cen?
Inaczej powinno być postawione pytanie, co może zrobić rząd aby złagodzić podwyżki cen ? Dosypać następne 100 mld zł do systemu ? Tylko na kogo zwalić jak wungiel będzie po 5 k za tonę

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki