Co dziesiąty żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej jest kobietą

Co dziesiąty żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej jest kobietą; misja WOT w pełni odpowiada "wrażliwości i istocie współczesnej kobiecości" - podkreślono w - komunikacie pt. "MORO-we panny są wśród nas". Jak zaznaczono, wśród pań są młode mężatki, singielki i kobiety dojrzałe.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej podczas spotkania z ówczesnym ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem
Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej podczas spotkania z ówczesnym ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem (fot. Tomasz Adamowicz / FORUM)

"Specyfika służby w WOT umożliwia paniom podjęcie wyzwania, pozostawiając możliwość wypełniania swoich obowiązków domowych i zawodowych. To co przekonuje kobiety do wstąpienia do służby, to możliwość szkoleń i późniejszego działania na miejscu, tam gdzie jest ich dom" - czytamy w komunikacie z 8 marca rzecznika prasowego WOT ppłk Marka Pietrzaka.

Jak podkreślono, oczekiwania kobiet "są spełnione w idei terytorialności, która jest główną zasadą Wojsk Obrony Terytorialnej". "Motywacja i zdeterminowanie do ukończenia szkolenia 16 dniowego, złożenie przysięgi wojskowej i późniejsza służba są bardzo wysokie. Wśród pań są młode mężatki, singielki i kobiety dojrzałe. Przedział wiekowy jest pełny - od 18 do ok. 50 roku życia" - zaznaczył ppłk Pietrzak.

Dodał, że misja WOT w pełni odpowiada wrażliwości i istocie współczesnej kobiecości.

"Służba w OT to doskonały sposób na samorealizację i rozwój zawodowy, który jednocześnie kształtuje tak potrzebne dziś wartości, cenione przez kobiety jak: odpowiedzialne i bezinteresowne wspieranie społeczeństwa, szacunek dla państwa i symboli narodowych, oraz - w wymiarze czysto ludzkim, szacunek dla drugiej osoby" - czytamy w komunikacie.

"W tym dniu powinniśmy pamiętać też o żonach, narzeczonych i matkach żołnierzy - mężczyzn, bez Waszego wsparcia nie byłaby możliwa ich służba" - podkreślił ppłk Pietrzak.

Poinformował, że w dowództwie WOT, podobnie jak w innych rodzajach sił zbrojnych utworzono stanowisko pełnomocnika ds. kobiet WOT, obecnie obowiązki te pełni szer. Maria Kołtunowska, żołnierz TSW 5. Mazowieckiej Brygady OT. (PAP)

autor: Mieczysław Rudy

rud/ par/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.