REKLAMA

Co dalej z sankcjami wobec Rosji?

2015-11-09 19:08
publikacja
2015-11-09 19:08

Jest propozycja przedłużenia unijnych sankcji wobec Rosji. Polskie Radio dowiedziało się nieoficjalnie, że zapisano to w projekcie wniosków na grudniowy szczyt. Teraz rozpoczną się negocjacje z krajami członkowskimi i spodziewane jest kolejne starcie gołębi z jastrzębiami jeśli chodzi o relacje z Rosją.

fot. moodboard / / YAY Foto

Zazwyczaj miesiąc przed szczytem unijne stolice otrzymują projekt wniosków, nad którymi zaczynają prace, a które później akceptują europejscy przywódcy. Polskie Radio dowiedziało się, że gabinet szefa Rady Europejskiej wpisał do dokumentu zdanie o tym, że Unia przedłuża sankcje gospodarcze wobec Rosji.

Przyklasną temu zapewne kraje, które domagają się utrzymania twardego stanowiska Unii Europejskiej wobec Moskwy, bo porozumienie z Mińska o zawieszeniu broni na wschodzie Ukrainy nie zostało w pełni wdrożone. Ale pomysł przedłużenia sankcji nie spodoba się zapewne tym państwom, głównie w Europie Zachodniej, które liczą straty w wyniku nałożenia sankcji gospodarczych i które w przeszłości cieszyły się dobrymi relacjami z Rosją.

Wiele było dyskusji w ostatnich tygodniach w Brukseli, czy Unia, za współpracę z Rosją w Syrii, poświęci Ukrainę. W niedawnym zawieszeniu sankcji wobec Białorusi niektórzy dostrzegali odwilż w relacjach Unii za Wschodem i zapowiedź złagodzenia tonu wobec Rosji. Na razie sankcje obowiązują do końca stycznia, by je przedłużyć potrzebna jest jednomyślność.

Niemcy: biznes chce podjęcia dyskusji o zakończeniu sankcji wobec Rosji

Na niemiecko-rosyjskiej konferencji gospodarczej w stolicy Niemiec Cordes powiedział, że nadszedł czas na dyskusję o "rozpoczęciu wychodzenia" z restrykcji nałożonych w zeszłym roku przez Unię Europejską na Rosję w związku z kryzysem na Ukrainie.

"Wszystkim nam potrzebny jest ten pokój. Biznes potrzebuje pokoju." - mówił Cordes, cytowany przez agencję dpa. Niemiecki przedsiębiorca pochwalił Moskwę za "wejście na drogę rozwiązywania (konfliktu na Ukrainie)". Decyzja o ewentualnym przedłużeniu obowiązujących do końca stycznia sankcji ma zapaść najwcześniej na grudniowym szczycie UE.

Według Cordesa obroty handlowe z Rosją spadną w tym roku wskutek obustronnych sankcji o 17 mld euro, czyli o blisko połowę w stosunku do rekordowego roku 2012.

Zastępca dyrektora Niemieckiego Związku Izb Przemysłowych i Handlowych Volker Treier zapowiedział, że niemieckie i rosyjskie firmy będą niezależnie od nałożonych przez polityków sankcji zabiegać o współpracę i partnerstwo.

Rosyjski minister przemysłu i handlu Denis Manturow apelował do zagranicznych firm o inwestowanie w znajdującej się w kryzysie Rosji. Zagraniczne firmy będą mogły jego zdaniem korzystać w przyszłości z pomocy państwa. Pierwszym niemieckim beneficjantem tego systemu ma być niemiecki producent maszyn rolniczych Claas. Podczas targów Agritechnika w Hanowerze we wtorek ma zostać podpisane memorandum w tej sprawie.

Niemiecki biznes wielokrotnie apelował o poluzowanie sankcji wobec Rosji, ostrzegając, że przedłużanie restrykcji może doprowadzić do utraty 150 tys. miejsc pracy.

Komisja Wschodnia reprezentuje interesy ponad 200 firm handlujących z Rosją i innymi krajami Europy Wschodniej.

Niemieckie koncerny zapewniają, że uznają prymat polityki i będą przestrzegać sankcji, lecz domagają się ich jak najszybszego odwołania. Niemcy są największym na Zachodzie partnerem Rosji. Niemieccy biznesmeni obawiają się reorientacji Rosji na Daleki Wschód, przede wszystkim na Chiny.

Załamanie niemieckiego eksportu dotyczy nie tylko Rosji, lecz także innych krajów wschodnioeuropejskich: Ukrainy, Białorusi i Kazachstanu.

Cordes będzie kierował wpływową organizacją niemieckiego biznesu do jesieni br. Jego następcą będzie prezes zarządu koncernu Linde AG Wolfgang Buechele.

Komisja Wschodnia istnieje od 1952 roku. Reprezentuje interesy 220 firm prowadzących handel z Europą Wschodnią. (PAP)

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/nyg
lep/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~Robieni
Nord Stream 2 - i wszytko w tym temacie, Jakie sankcje i dla kogo ? Nie dajcie się wkręcać.
~Antyrus
Biznes potrzebuje pokoju twierdzi Eckhard Cordes.Muszę z przykrością przypomnieć do czego prowadzi pokój za wszelką cenę;Zachód to już przerabiał i powinien pamiętać Monachium ,dziś pan Cordes funduje nam kapitulancki mińsk bo Niemcy maja interes ponad wszystko Nordstream II jest ważniejsza od jedności energetycznej Biznes potrzebuje pokoju twierdzi Eckhard Cordes.Muszę z przykrością przypomnieć do czego prowadzi pokój za wszelką cenę;Zachód to już przerabiał i powinien pamiętać Monachium ,dziś pan Cordes funduje nam kapitulancki mińsk bo Niemcy maja interes ponad wszystko Nordstream II jest ważniejsza od jedności energetycznej Unii Europejskiej liczy się tylko interes Niemiec ich okazuje się w imię ineresów z Rosją układy unijne nie dotyczą,robią co chca w imię niemieckich interesów i pokoju.My tu w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelka cenę panie Eckhard Cordes
~jabadabadu
jak pokazuje historia to niemcy z ruskimi zawsze sie dogadaja ww1 ww2 i pewnie ww3 beda obgadane i klepniete przez niemcy i ruskich
z jednej str mamy super polozenie gospodarcze a z drugiej kijowe geopolityczne zawsze niemcy i ruscy beda nas traktowac jak chlopca do bicia
~Aa
Taka jest solidarność Niemiec
~kkkk
piiitolenie
"Niemiecki biznes wielokrotnie apelował o poluzowanie sankcji wobec Rosji, ostrzegając, że przedłużanie restrykcji może doprowadzić do utraty 150 tys. miejsc pracy. "
I co przez 1.5 roku nie mogli ich zwolnic?
powiedzieli by wprost - chcemy zarabiać więcej szmalu a z ruskimi nam to dobrze wychdozi
piiitolenie
"Niemiecki biznes wielokrotnie apelował o poluzowanie sankcji wobec Rosji, ostrzegając, że przedłużanie restrykcji może doprowadzić do utraty 150 tys. miejsc pracy. "
I co przez 1.5 roku nie mogli ich zwolnic?
powiedzieli by wprost - chcemy zarabiać więcej szmalu a z ruskimi nam to dobrze wychdozi i tyle po co mydlic ludza oczy? Sprawa prosta - ruskie wyjda z ukrainy to się będzie myslec o zdejmowaniu sankcji. wszystko w rekach naczelnego wodza.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki