REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

OPINIACo dalej z cenami mieszkań? Ekonomiści PKO BP prognozują

2023-03-22 12:48
publikacja
2023-03-22 12:48

Średnie ceny transakcyjne mieszkań pozostaną stabilne w perspektywie 2023 r., choć w pierwszym półroczu powinny być niższe niż w analogicznym okresie przed rokiem - ocenili w raporcie analitycy PKO BP.

Co dalej z cenami mieszkań? Ekonomiści PKO BP prognozują
Co dalej z cenami mieszkań? Ekonomiści PKO BP prognozują
/ shutterstock

"W perspektywie roku (I kw. - IV kw. 2023 r.) oczekujemy stabilizacji cen mieszkań, choć w pierwszym półroczu 2023 r. ceny będą niższe względem pierwszego półrocza 2022 r. Negatywna presja na poziom cen osłabnie w drugiej połowie 2023 r., gdy rynek coraz silniej będzie odczuwał ograniczenie podaży (skutek ujemnej dynamiki rozpoczynanych projektów od pierwszego kwartału 2022 r.), a jednocześnie powoli zacznie odbudowywać się popyt" - napisano w raporcie.

Jak ocenia PKO BP, przesłankami tendencji spadkowych cen są: zapaść popytu kredytowego na mieszkania na skutek wysokich stóp procentowych i restrykcyjnych regulacji ostrożnościowych, realny spadek dochodów ludności, nadpodaż mieszkań w sytuacji dużej liczby projektów rozpoczętych jeszcze w okresie boomu, a finalizowanych już w pierwszym półroczu 2023 r., wolniejszy wzrost kosztów budowy, wzrost oczekiwanych stóp zwrotu przez kupujących inwestycyjnie.

Reklama

Z kolei spadek cen mieszkań - w ocenie ekspertów - będzie hamowany przez: doświadczenie deweloperów i ich umiejętności zarządzania projektami i sprzedażą, wysokie stawki wynajmu przy krótkookresowo ograniczonej podaży mieszkań na wynajem, zwiększenie dostępności cenowej mieszkań poprzez poprawę relacji dochodów do cen mieszkań, powolną odbudowę akcji kredytowej (stopniowa poprawa zdolności kredytowej dzięki złagodzeniu bufora na ryzyko stopy procentowej przy okresowo stałym oprocentowaniu i wzrostowi wynagrodzeń, lekki spadek WIBOR), wprowadzanie do oferty mieszkań z okresu już wysokich kosztów budowy oraz stopniowe ujawnianie się popytu uchodźców z Ukrainy.

"Na rynku wynajmu wzrost stawek wynajmu w czwartym kwartale 2022 r. w większości miast zwolnił, a w pierwszych miesiącach 2023 widać nawet lekką korektę. Popyt związany z potrzebami mieszkaniowymi uchodźców wojennych z Ukrainy prawdopodobnie ustabilizował się, część z nich powróciła do Ukrainy. Prawdopodobnie zmalała też presja na rynek wynajmu ze strony osób, które ostatnio nie miały zdolności kredytowej – obecnie dzięki złagodzeniu od lutego 2023 r. wymogów przy ocenie zdolności na kredyt o stałym oprocentowaniu oraz zapowiedzi programu Bezpieczny Kredyt 2 proc. z okresową dopłatą do spłaty kredytu mieszkaniowego powrócą one na rynek transakcyjny. Spadek rentowności obligacji długoterminowych zmniejszył oczekiwania inwestorów co do stóp zwrotu oczekiwanych z wynajmu" - napisano w raporcie. (PAP Biznes)

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

doa/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (40)

dodaj komentarz
jpelerj
Z cyklu "Ekonomiści PKO BP prognozują" to dotąd tak zabawne były wyłącznie prognozy spadającej inflacji, która miała być najwyższa kolejno w styczniu, lutym i marcu 2023. Teraz przeszli na nieruchomości LOL, pewnie PKO sie boi o doubezpieczenia kredytów. I tak maja już kłopot z frankowiczami...
jpelerj
Ale szkoda, że u tutejszych naganiających na zakupy nicków taka posucha intelektualna. Już tylko mękolenie smutasów, a dotąd jednak starali się błysnąć nowym, oryginalnym pomysłem w stylu rolników po żniwach. Panowie, do roboty, samo sie nie nagoni!
maxykaz
"Ekonomiści" prognozują? To już nie "eksperci" A gdzie podziali się eksperci? Poszli po herbatę bo im sie fusy skończyły?
jacmen
Nie czytają forum bankiera żeby się czegoś nauczyć od maxykaza
niederfurzdorf
A ja się zastanawiam czy zachodnia cywilizacja wróci jeszcze kiedykolwiek do bogactwa , dobrobytu z pracy a nie z kredytu, tarcz, pieniędzy z helikoptera , manipulacji tandemów rządy-banki itp.? Coraz bardziej wątpię . Polityka to pieniądz. Pieniądz to polityka. Polityka to władza . Władza to chore pomysły itd.itp. Titanic płynie A ja się zastanawiam czy zachodnia cywilizacja wróci jeszcze kiedykolwiek do bogactwa , dobrobytu z pracy a nie z kredytu, tarcz, pieniędzy z helikoptera , manipulacji tandemów rządy-banki itp.? Coraz bardziej wątpię . Polityka to pieniądz. Pieniądz to polityka. Polityka to władza . Władza to chore pomysły itd.itp. Titanic płynie a orkiestra gra…
sramzes
Wydaje się niemożliwe żeby tak mogło być "na zawsze", ale wyraźnie widać chęć u rządzących, aby to zweryfikować w rzeczywistości :)
jacmen
Oho, zaraz będzie kwik velasquezow, wiborow, trolleyow i pelerow :D
Jak to, do końca roku nie spadnie a potem zacznie rosnąć? O nie, to artykuł napewno sponsorowany, ach ta niedobra developerka, banksterka i bankier który ośmiela się to publikować!!
velazquez
Jaki kwik? Cykle mają to do siebie, że po fazie wzrostów, przychodzą spadki. To nie jest żadna tajemnica. Czyniąc długą historię – krótką, teraz będą spadki, później stabilizacja, a po nich znów powrócą wzrosty i to nie będzie nic zaskakującego. Ty twierdzisz, że „będzie tylko rosło”, a polski rynek nieruchomości będzie „rodzynkiem” Jaki kwik? Cykle mają to do siebie, że po fazie wzrostów, przychodzą spadki. To nie jest żadna tajemnica. Czyniąc długą historię – krótką, teraz będą spadki, później stabilizacja, a po nich znów powrócą wzrosty i to nie będzie nic zaskakującego. Ty twierdzisz, że „będzie tylko rosło”, a polski rynek nieruchomości będzie „rodzynkiem” na mapie świata w tym względzie? XD
jacmen odpowiada velazquez
Tak, zauważyłem że ta wiedzą kierujecie się od paru ładnych lat twierdząc że teraz to już napewno spadnie. I jeśli tym razem rzeczywiście spadnie (co oczywiście nie jest pewne) będziesz mógł po tych latach porażek powiedzieć w końcu "a nie mówiłem?". Z pewnością wtedy pęknięcie wszyscy z dumy. Ale najpierw musi faktycznie Tak, zauważyłem że ta wiedzą kierujecie się od paru ładnych lat twierdząc że teraz to już napewno spadnie. I jeśli tym razem rzeczywiście spadnie (co oczywiście nie jest pewne) będziesz mógł po tych latach porażek powiedzieć w końcu "a nie mówiłem?". Z pewnością wtedy pęknięcie wszyscy z dumy. Ale najpierw musi faktycznie być dołek. Narazie to te wasze przepowiednie są tyle warte co przez ostatnie parę lat :D
velazquez odpowiada jacmen
1. Widzę, że mentalnie tkwisz jeszcze w poprzednim systemie (swoją drogą słusznie minionym), więc nie musisz do mnie pisać „per wy” ;)
2. Wskaż tutaj na forum moje „przepowiednie”, które rzekomo miałem czynić „przez ostatnie parę lat”. Cytat, link do artykułu i godzina komentarza. No chyba, że jesteś kłamczuszkiem i niczego takiego
1. Widzę, że mentalnie tkwisz jeszcze w poprzednim systemie (swoją drogą słusznie minionym), więc nie musisz do mnie pisać „per wy” ;)
2. Wskaż tutaj na forum moje „przepowiednie”, które rzekomo miałem czynić „przez ostatnie parę lat”. Cytat, link do artykułu i godzina komentarza. No chyba, że jesteś kłamczuszkiem i niczego takiego z „ostatnich paru lat” nie wskażesz XD

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki