REKLAMA

Co czwarty zakup kontrolowany skończył się mandatem. KAS ukarała sprzedawców na łączną kwotę 800 tys. zł

2022-06-23 07:00
publikacja
2022-06-23 07:00
Co czwarty zakup kontrolowany skończył się mandatem. KAS ukarała sprzedawców na łączną kwotę 800 tys. zł
Co czwarty zakup kontrolowany skończył się mandatem. KAS ukarała sprzedawców na łączną kwotę 800 tys. zł
fot. ESB Professional / / Shutterstock

Przez cztery miesiące 2022 r. pracownicy i funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej dokonali 3156 nabyć sprawdzających, w trakcie których nałożyli 814 mandatów karnych na łączną kwotę prawie 800 tys. zł – wynika z informacji Ministerstwa Finansów przekazanych "DGP".

"Dane MF wskazują, że ponad jedna czwarta zakupów sprawdzających zakończyła się wystawieniem mandatu, i to średnio na ok. 1 tys. zł. Innymi słowy, w jednym na cztery przypadki sprzedawca nie wystawił paragonu przedstawicielowi KAS, który udawał klienta. To niepokojący wynik, obrazujący wpływ tzw. szarej strefy na straty budżetu z tytułu niepobranych podatków. W obecnych realiach wpływ ten może tylko rosnąć" – komentuje w rozmowie z gazetą Przemysław Antas, radca prawny w Ontilo.

Inaczej najnowsze dane o efektach zakupów kontrolowanych ocenia w rozmowie z gazetą doradca podatkowy Wojciech Kliś. "Mam wątpliwości chociażby co do ekonomicznej zasadności takich działań. Średni wpływ z mandatów wystawionych wskutek legalnych prowokacji fiskusa przyniósł nieco ponad 250 zł. Czy faktycznie opłaca się to budżetowi? Weźmy pod uwagę, że pracownicy i funkcjonariusze KAS wykonują w tym zakresie dodatkowe obowiązki, za które nie otrzymują wyższego wynagrodzenia. Zamiast przeznaczać czas na nabycie sprawdzające, mogliby zająć się prowadzeniem kontroli w efektywniejszy sposób" – uważa ekspert. (PAP)

dka/ ok/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Komentarze (11)

dodaj komentarz
demeryt_69
Przemysław Antas, Wojciech Kliś ... czy to są prawdziwe nazwiska?
inwestor.pl
Szkoda, że tak gorliwie nie sprawdzili paragonu za respiratory od handlarza bronią.
inwestor.pl
A jaki był koszt każdej pojedyńcej akcji zakupu kontrolowanego? Jeżeli był wyższy niż 253 zł 50 groszy to podatnicy więcej na tym stracili niż zyskali.
powiemwamcomysle
Srednio mandat 1000 zeta a sredni wplyw z nich to 250 zeta czyli nie tylko waluja na kasie to jeszcze nie placa kar za waly. Recydywa gospodarcza jak dla mnie.
andregru
Polak płacący 100zł za usługę nie zdaje sobie sprawy ile zostaje w kieszeni przedsiębiorcy ? Po odliczeniu VAT 23% , dochodowego 17% , składki zdrowotnej ZUS , opłaty za czynsz , prąd, ogrzewanie około 40zł . Ale każda Pani z budżetówki-KAS chce zarabiać średnią krajową a najlepiej dwie za swą ciężką pracę , gdzie często taki Polak płacący 100zł za usługę nie zdaje sobie sprawy ile zostaje w kieszeni przedsiębiorcy ? Po odliczeniu VAT 23% , dochodowego 17% , składki zdrowotnej ZUS , opłaty za czynsz , prąd, ogrzewanie około 40zł . Ale każda Pani z budżetówki-KAS chce zarabiać średnią krajową a najlepiej dwie za swą ciężką pracę , gdzie często taki zarobek dla " PRYWACIARZA na JDG " jest nie możliwy do wypracowania . Jesteśmy okradani przez przepisy i polityków .
demeryt_69
Czyli co radzisz - nie płacić podatków?
karbinadel
Jeszcze się nie połapali, że im wyższe podatki, tym mniejsza chęć ich płacenia? Laffer się kłania
inwestor.pl
PiS ma krzywą Marxa. Im wyżej opodatkowana klasa średnia i mali przedsiębiorcy tym więcej można wydać na marketing dla ludzi żyjących na socjalu.
tomitomi
Permanentna kontrola podstawą zaufania społecznego !
- skąd my to znamy ??
szprotkafinansjery
I to najwyższą formą zaufania!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki