Co czwarte mieszkanie bez kredytu

2012-10-29 15:50
publikacja
2012-10-29 15:50

Ponad 1/4 Polaków zamierza sfinansować zakup mieszkania wyłącznie ze środków własnych, bez posiłkowania się kredytem lub pożyczką. W dużych miastach odsetek niechętnych do spłacania comiesięcznych rat jest jeszcze większy; np. w Krakowie aż 41% poszukujących ofert sprzedaży mieszkań chce transakcję bez zadłużania się w bankach wynika z badania portalu nieruchomości domy.pl

.


Obowiązujące rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego oraz często jeszcze bardziej restrykcyjne od nich zasady udzielania kredytów stosowane przez banki spowodowały znaczne ograniczenie dostępności kredytów hipotecznych, a co za tym idzie zmniejszenie popytu na mieszkania. Jednak nie dla wszystkich kwestie kredytowe mają znaczenie. Część klientów dysponuje środkami, które pozwalają na przeprowadzenie transakcji bez zwracania się do kogokolwiek z prośbą o wsparcie finansowe. Z analizy portalu domy.pl wynika, że obecnie co czwarty klient chce pokryć koszty zakupu mieszkania wyłącznie z własnych oszczędności. Ta tendencja najbardziej widoczna jest w dużych miastach. Do zakupu mieszkania bez posiłkowania się kredytem lub pożyczką przymierza się ponad 30% klientów we Wrocławiu i Łodzi i ponad 1/3 w stolicy. W Krakowie nabyć M wyłącznie za swoje planuje aż 41% klientów.


W dalszym ciągu jednak aż trzech na czterech klientów na zakup mieszkania chce, a najczęściej musi, przed transakcją zadłużyć się. Tylko co dziewiąty klient na mieszkanie planuje dokonać zakupu zaciągając w tym celu niewielką pożyczkę lub kredyt sięgający maksymalnie 20% wartości nabywanej nieruchomości.


W skali całego kraju ponad 44% klientów stanowią ci, którzy na zakup mieszkania planują zaciągnąć kredyt lub pożyczkę odpowiadającą przynajmniej połowie wartości przedmiotu transakcji. Odsetek ten jest mniejszy w Krakowie i Poznaniu, gdzie wynosi odpowiednio 31,4% i 34,3%.

Na uwagę zasługuje grupa klientów, którzy w dobie kryzysu i spadku cen mieszkań, zamierzają zaciągnąć pożyczkę lub kredyt przewyższający wartość nabywanej nieruchomości. Według badania portalu domy.pl na kwotę większą od ceny transakcyjnej lokalu zamierza się zadłużyć 8,4% klientów. Takie posunięcie ma w planach aż 15,8% klientów na lokale w Poznaniu, 14,3% szukających mieszkań w Łodzi, a zarazem tylko 4% planujących zakup M w Krakowie.


Stosunkowo wysoki odsetek klientów gotowych sfinansować zakup mieszkania wyłącznie z środków własnych, to w dużej mierze efekt kryzysu gospodarczego. Brzmi to paradoksalnie, jednak w ograniczonej grupie osób, które obecnie chcą, a przede wszystkim mogą sobie pozwolić na zakup mieszkania, większy udział mają ci najbogatsi. Osoby, które nie dysponują wolnymi środkami rzędu kilkuset tysięcy złotych, częściej decydują się teraz na wynajmowanie mieszkania a nie jego zakup.


Badanie zostało przeprowadzone w dniach 18-22 października na próbie 2350 użytkowników poszukujących ofert sprzedaży mieszkań w portalu nieruchomości domy.pl.

portal nieruchomości domy.pl

Źródło:Informacja prasowa
Tematy
 Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~minas_trith
to co zostało to już nie zwierzyna łowna....
~tytus
Uwaga! Jest sposób na urealnienie cen. To solidarne powiedzenie NIE wysokim cenom. Kto nie ma noża na gardle niech nie kupuje. Razem możemy doprowadzić do urealnienia cen. Nie płaćmy więcej niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie w regionie za metr kwadratowy mieszkania. Deweloperzy albo się dostosują albo syndyk sprzeda Uwaga! Jest sposób na urealnienie cen. To solidarne powiedzenie NIE wysokim cenom. Kto nie ma noża na gardle niech nie kupuje. Razem możemy doprowadzić do urealnienia cen. Nie płaćmy więcej niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie w regionie za metr kwadratowy mieszkania. Deweloperzy albo się dostosują albo syndyk sprzeda gotowe mieszkania za pół ceny. Przesyłajcie info dalej. Nie dajcie się nabrać na programy typu Deweloper na Swoim i Młodzi dla Mieszkań. Mają one na celu wyłącznie przetransferowanie pieniędzy ze Skarbu Państwa do kieszeni deweloperów i banków oraz utrzymanie wysokich cen.

Pora skończyć z kredytowym niewolnictwem. Razem możemy tego dokonać!
~tytus
Uwaga! Jest sposób na urealnienie cen. To solidarne powiedzenie „NIE” wysokim cenom. Kto nie ma noża na gardle niech nie kupuje. Razem możemy doprowadzić do urealnienia cen. Nie płaćmy więcej niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie w regionie za metr kwadratowy mieszkania. Deweloperzy albo się dostosują Uwaga! Jest sposób na urealnienie cen. To solidarne powiedzenie „NIE” wysokim cenom. Kto nie ma noża na gardle niech nie kupuje. Razem możemy doprowadzić do urealnienia cen. Nie płaćmy więcej niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie w regionie za metr kwadratowy mieszkania. Deweloperzy albo się dostosują albo syndyk sprzeda gotowe mieszkania za pół ceny. Przesyłajcie info dalej. Nie dajcie się nabrać na programy typu „Deweloper na Swoim” i „Młodzi dla Mieszkań”. Mają one na celu wyłącznie przetransferowanie pieniędzy ze Skarbu Państwa do kieszeni deweloperów i banków oraz utrzymanie wysokich cen.

Pora skończyć z kredytowym niewolnictwem.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki