Co bierzemy pod uwagę przy zakupie mieszkania

Najnowsze sierpniowe dane Głównego Urzędu Statystycznego nie pozostawiają wątpliwości, że sytuacja na polskim rynku mieszkaniowym wygląda bardzo dobrze. Od początku roku rozpoczęto budowę ponad 101 tys. mieszkań. W okresie od stycznia do lipca, oddano ich prawie 86 tys. Z każdym rokiem polepsza się także standard oddawanych do użytku lokali, a deweloperzy nie szczędzą kupującym atrakcyjnych warunków zakupu, dodając promocje i duże upusty cenowe. Pytanie jednak, co tak naprawdę wpływa na decyzję zakupową Polaków?

Co bierzemy pod uwagę przy zakupie mieszkania?
Co bierzemy pod uwagę przy zakupie mieszkania? (fot. David Gray / FORUM)

Decyzja o zakupie mieszkania jest najczęściej jedną z najważniejszych decyzji w życiu każdego z nas, dlatego wymaga dokładnej analizy i przemyślenia. Każdy z kupujących musi sobie wówczas odpowiedzieć na pytanie, jakie mieszkanie będzie odpowiadać jego potrzebom. Czy będąc singlem warto kupić komfortową kawalerkę, czy raczej 2 lub 3 pokojowe mieszkanie, mając na uwadze przyszłą stabilizację?

Według najnowszych danych z raportu NBP za I kw. 2016 r. Polaków coraz częściej stać na zakup większego mieszkania. Już za średnią krajową pensję jesteśmy w stanie kupić prawie 1 mkw. nieruchomości (0,88 mkw. – wynik dla siedmiu największych miast). Dodatkowo, ceny mieszkań w największych polskich miastach należą obecnie do najniższych w Europie, co potwierdza raport Delloitte, zestawiając i porównując średnie ceny za mkw. w Warszawie (1,7 tys. euro/mkw.) i takich obszarach jak centrum Londynu (18,1 tys. euro/mkw.), centrum Paryża (10,7 tys. euro/mkw.) oraz Monachium (6,0 tys. euro/mkw.).

Jednakże mimo tak sprzyjających warunków związanych dodatkowo z niskimi marżami kredytów hipotecznych oraz względną stabilnością cen mieszkań, Polacy cały czas bardzo ostrożnie podchodzą do tematu zakupu nieruchomości. W pierwszej kolejności dokładnie badają swoje potrzeby mieszkaniowe i możliwości finansowe. Uwzględniają również szereg czynników takich jak m.in. sposób finansowania, dostępność i całkowite koszty kredytu, wiarygodność dewelopera, bezpieczeństwo przy zakupie lokalu, promocje deweloperskie itp. Posiłkują się również tworzonymi co jakiś czas rankingami atrakcyjności inwestycji, które często pomagają kupującym podjąć właściwą decyzję.

Od stycznia do czerwca 2016 roku portal RynekPierwotny.pl przeprowadził ogólnopolskie głosowanie na najlepszą inwestycję prezentowaną na portalu. W konkursie wzięła udział rekordowa liczba inwestycji - ponad 1900. W ciągu sześciu miesięcy użytkownicy oddali prawie 114 000 głosów, które pomogły w stworzeniu rankingu najlepszych inwestycji w ośmiu największych miastach Polski, wskazując jednocześnie liderów lokalnych rynków mieszkaniowych.

Całkowity wpływ na ocenę i w konsekwencji miejsce rankingowe danych inwestycji mieli w tym przypadku sami użytkownicy, którzy oceniali je pod względem lokalizacji, architektury i stosunku ceny do standardu. Wyniki końcowe okazały się bardzo ciekawe, ponieważ nagrodzono nie tylko projekty największych deweloperów, ale również mniejsze inwestycje, które przykuły uwagę klientów ciekawym wykonaniem lub oryginalną architekturą.

Niemal wszystkie badania potwierdzają, że wpływ na decyzje zakupowe Polaków mają właśnie wyżej wymienione trzy kluczowe kryteria, które determinują wstępnie wybrane oferty. Są nimi wspomniane: cena (również cena/mkw.), lokalizacja (w tym otoczenie wraz z okoliczną infrastrukturą) i standard wykonania (ustawność, wielkość okien, dostępność wind, obecność tarasu/loggii itp.).

Oprócz suchych faktów i liczb oraz zimnej kalkulacji klienci kierują się również własnymi odczuciami i emocjami, które pojawiają się podczas spotkania z deweloperem i oglądania lokalu. Nierzadko to one wpływają też na to czy finalnie zdecydujemy się na zakup mieszkania. Każdy zakup lokalu jest w końcu podyktowany w większości indywidualnymi preferencjami mieszkaniowymi klientów. Nawet najbardziej atrakcyjne mieszkanie może nie zostać kupione, ze względu na cechę, która klienta będzie razić lub drażnić. A mieszkanie usytuowane na drugim końcu miasta może mieć „to coś”, co klienta upewni że lokal jest tym, którego od dawna szukał. W końcu to sami kupujący wiedzą doskonale, jakie mieszkanie będzie dla nich najlepsze.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Kasia

ja długo bardzo szukałam odpowiedniego mieszkania na własną rękę ale jak się okazuje sprawa wcale nie jest taka łatwa i dopiero z pomocą agencji nieruchomości vivapol udało mi się znaleźć wymarzone lokum

! Odpowiedz
2 0 ~steger

Szukasz kredytu biznesu, pożyczki osobiste, kredyt mieszkaniowy, kredyt samochodowy, kredyt studencki, kredyty konsolidacji zadłużenia, niezabezpieczonej pożyczki, venture capital, itp .. Albo byłeś odmówił kredytu przez bank lub instytucję finansową. Jesteś we właściwym miejscu dla swoich rozwiązań kredytowych! Jestem prywatnym pożyczkodawcy, daję się kredyty dla firm i osób prywatnych na niskim i niedrogie oprocentowaniem 3% odsetek. Aby uzyskać więcej informacji prosimy o kontakt poprzez.
stegermichaelonline@gmail.com

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 10 ~zamknacKW

Ta raczej większość się zastanawia, czy będzie ich jeszcze na coś stać po zakupie takiego mieszkania, oprócz jedzenia i tanich ciuchów.

! Odpowiedz
1 27 ~notyourbusiness

"niskimi marżami kredytów hipotecznych"....a wczoraj na bankierze artykul jak to hipoteki sie zmienili na przestrzeni ostatnich 4rech lat i jak to marze wzrosly o 200-300% . Ladny kisiel robicie polakom z glowy. Gratulacje dla niemieckofilnych redaktorow.

! Odpowiedz
2 1 ~skinni

No tak możemy porównywać się do Londynu bo przecie niedługo całe CITI do nas zjedzie hahaha a ogólnie to już jest wybrany Amsterdam w 90%, ale wy dziennikarze Bankiera napiszecie o tym po fakcie. Jak wszystko zresztą.

! Odpowiedz
2 7 ~mycha

Atak zjechał mi z ceny z 4ootys na 315tys,ale medzilam im 2 miesiące po czym sami zadzwoniła i zgodzili sie na moja cenę,łamią sie po jakimś czasie,osiedla stoją puste

! Odpowiedz
0 3 ~ddx

w atal marina chcą wypchnac mieszkania z tego co wiem

! Odpowiedz
3 18 ~Wielkapłyta

Zajmuję się wykańczaniem tych "cacek". Co o nich mogę powiedzieć? Że wizualnie są perfekcyjne. Technicznie, to dramat i tragedia w jednym. Ostatnio - warszawski Żoliborz - jeszcze blok nie zasiedlony do końca, a mieszkańcy ostatnich pięter zgłaszają grzyba pod sufiem. Praga Północ, Radzymińska, blok ok. 10 lat, izolacja garażu wymieniana trzy razy, woda cały czas leje się do środka. Wawer, Trakt Lubelski, nowo oddawany, codzień rano dwóch panów szpachluje nowe pęknięcia, aby nie kłuły w oczy potencjalnych klientów. Wola, Ks. Janusza, po roku pęknięcia murów i działowek takie, że można palce wkładać. Itd... Teraz szukam mieszkania na Targówku. Ale tylko w wielkiej płycie. Ona przetrzyma spokojnie te baraki z kratówki.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~zamknacKW

I mają być wizualnie perfekcyjne, bo po to je się kupuje. Nowoczesność.

Chyba, że kogoś interesuje mieszkanie w wielkiej płycie z lat 1960 jeszcze w roku 2050.

! Odpowiedz
5 1 ~GreedisGood_pl

Najważniejsza jest lokalizacja, ale większość ludzi zwłaszcza niezwiązanych z danym miastem nie jest w stanie ocenić tego parametru i później kupują luksusowe inwestycje w tragicznych dzielnicach, bo blisko centrum i w miarę tanio
http://greedisgood.pl/jakie-mieszkania-kupowac/

! Odpowiedz
0 6 ~Obserwator

Ten twój blog to tak jak wypowiedzi polityka. Duzo ładnie gadają na temat a nic z tego nie wynika. Ogólnie dużo teorii na nim widzę i zero praktycznego doświadczenia

! Odpowiedz
0 14 ~Krzysztof

Porównywanie cen mieszkań w Londynie i w Warszawie jest delikatnie mówią nieporozumieniem. Czy piszący artykuł wie dlaczego mieszkania w Londynie są nieprzyzwoicie drogie? A slyszal może o czymś takim jak City i o szejkach lokujacych tam swoje pieniadze??? A o tym , żeby moc to robic dobrze jest być rezydentem a to wiąże sie z zakupem nieruchomości za miliony funtów co dla nich jest jak splunąć... Może to winduje ceny panie kolego?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 16 ~Dario

To nie jest na poziomie Bankier.pl.
Poprawcie się !

! Odpowiedz
2 6 ~Krzys

Kupujcie, kupujcie mieszkania tylko szybko bo przegracie życie :)

! Odpowiedz
0 14 ~pit

Gratulacje dla autora. Ostatnio mitologię czytywałem w liceum. Nie wiedzialem że wyszła polska w wersji 2.0

! Odpowiedz
0 4 ~pit

Gratulacje dla autora. Ostatnio mitologię czytywałem w liceum. Nie wiedzialem że wyszła polska w wersji 2.0

! Odpowiedz
5 12 ~jerzyk

Autor zapewne na zamówienie i sponsorowane przez Pełowskich deweloperów, zero faktów mnóstwo mitów.

! Odpowiedz
2 8 ~jops

Dom development obniża o 20% cenę po kilkumiesiecznej negocjacji!

! Odpowiedz
0 2 ~Jacek

Bo mają lipne chaty.

! Odpowiedz
0 2 ~fgf

bo im sie nie sprzedaje, ale sprawiaja wrażenei rozchwytywanych, klasykow, palladium, żoliborz artystyczny, osiedle wilno wiekszośc niesprzedana. Znajomy kupił od nich mieszkanei 110000zł mneij od ceny katalogowej, oczywiście na poczatku obniżyli mu o 10 tysiecy, ale po miesiacu sprzedali duzo taniej i dodali komorke lokatorską

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~magda

gdzie konkretnie bo jestem zainteresowana kupnem?

! Odpowiedz
0 21 ~chf

Najczęściej bierzemy pod uwagę opinie koleżanek żony, chociaż często nawet ich nie widzieliśmy.

! Odpowiedz
1 19 ~Fan

Taniej nie bedzie. Developerom kryzys zaglada w oczy i juz zaczynaja pisac ze najtaniej w europie. Niskie marze? Banki wlasnie popodnosily marze zeby odbic sobie mniejsze zyski gdzie indziej.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne