REKLAMA

Co bierzemy pod uwagę przy zakupie mieszkania

2016-09-02 06:00
publikacja
2016-09-02 06:00

Najnowsze sierpniowe dane Głównego Urzędu Statystycznego nie pozostawiają wątpliwości, że sytuacja na polskim rynku mieszkaniowym wygląda bardzo dobrze. Od początku roku rozpoczęto budowę ponad 101 tys. mieszkań. W okresie od stycznia do lipca, oddano ich prawie 86 tys. Z każdym rokiem polepsza się także standard oddawanych do użytku lokali, a deweloperzy nie szczędzą kupującym atrakcyjnych warunków zakupu, dodając promocje i duże upusty cenowe. Pytanie jednak, co tak naprawdę wpływa na decyzję zakupową Polaków?

Co bierzemy pod uwagę przy zakupie mieszkania? / fot. David Gray / FORUM

Decyzja o zakupie mieszkania jest najczęściej jedną z najważniejszych decyzji w życiu każdego z nas, dlatego wymaga dokładnej analizy i przemyślenia. Każdy z kupujących musi sobie wówczas odpowiedzieć na pytanie, jakie mieszkanie będzie odpowiadać jego potrzebom. Czy będąc singlem warto kupić komfortową kawalerkę, czy raczej 2 lub 3 pokojowe mieszkanie, mając na uwadze przyszłą stabilizację?

Według najnowszych danych z raportu NBP za I kw. 2016 r. Polaków coraz częściej stać na zakup większego mieszkania. Już za średnią krajową pensję jesteśmy w stanie kupić prawie 1 mkw. nieruchomości (0,88 mkw. – wynik dla siedmiu największych miast). Dodatkowo, ceny mieszkań w największych polskich miastach należą obecnie do najniższych w Europie, co potwierdza raport Delloitte, zestawiając i porównując średnie ceny za mkw. w Warszawie (1,7 tys. euro/mkw.) i takich obszarach jak centrum Londynu (18,1 tys. euro/mkw.), centrum Paryża (10,7 tys. euro/mkw.) oraz Monachium (6,0 tys. euro/mkw.).

Jednakże mimo tak sprzyjających warunków związanych dodatkowo z niskimi marżami kredytów hipotecznych oraz względną stabilnością cen mieszkań, Polacy cały czas bardzo ostrożnie podchodzą do tematu zakupu nieruchomości. W pierwszej kolejności dokładnie badają swoje potrzeby mieszkaniowe i możliwości finansowe. Uwzględniają również szereg czynników takich jak m.in. sposób finansowania, dostępność i całkowite koszty kredytu, wiarygodność dewelopera, bezpieczeństwo przy zakupie lokalu, promocje deweloperskie itp. Posiłkują się również tworzonymi co jakiś czas rankingami atrakcyjności inwestycji, które często pomagają kupującym podjąć właściwą decyzję.

Od stycznia do czerwca 2016 roku portal RynekPierwotny.pl przeprowadził ogólnopolskie głosowanie na najlepszą inwestycję prezentowaną na portalu. W konkursie wzięła udział rekordowa liczba inwestycji - ponad 1900. W ciągu sześciu miesięcy użytkownicy oddali prawie 114 000 głosów, które pomogły w stworzeniu rankingu najlepszych inwestycji w ośmiu największych miastach Polski, wskazując jednocześnie liderów lokalnych rynków mieszkaniowych.

Całkowity wpływ na ocenę i w konsekwencji miejsce rankingowe danych inwestycji mieli w tym przypadku sami użytkownicy, którzy oceniali je pod względem lokalizacji, architektury i stosunku ceny do standardu. Wyniki końcowe okazały się bardzo ciekawe, ponieważ nagrodzono nie tylko projekty największych deweloperów, ale również mniejsze inwestycje, które przykuły uwagę klientów ciekawym wykonaniem lub oryginalną architekturą.

Niemal wszystkie badania potwierdzają, że wpływ na decyzje zakupowe Polaków mają właśnie wyżej wymienione trzy kluczowe kryteria, które determinują wstępnie wybrane oferty. Są nimi wspomniane: cena (również cena/mkw.), lokalizacja (w tym otoczenie wraz z okoliczną infrastrukturą) i standard wykonania (ustawność, wielkość okien, dostępność wind, obecność tarasu/loggii itp.).

Oprócz suchych faktów i liczb oraz zimnej kalkulacji klienci kierują się również własnymi odczuciami i emocjami, które pojawiają się podczas spotkania z deweloperem i oglądania lokalu. Nierzadko to one wpływają też na to czy finalnie zdecydujemy się na zakup mieszkania. Każdy zakup lokalu jest w końcu podyktowany w większości indywidualnymi preferencjami mieszkaniowymi klientów. Nawet najbardziej atrakcyjne mieszkanie może nie zostać kupione, ze względu na cechę, która klienta będzie razić lub drażnić. A mieszkanie usytuowane na drugim końcu miasta może mieć „to coś”, co klienta upewni że lokal jest tym, którego od dawna szukał. W końcu to sami kupujący wiedzą doskonale, jakie mieszkanie będzie dla nich najlepsze.

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (23)

dodaj komentarz
~Kasia
ja długo bardzo szukałam odpowiedniego mieszkania na własną rękę ale jak się okazuje sprawa wcale nie jest taka łatwa i dopiero z pomocą agencji nieruchomości vivapol udało mi się znaleźć wymarzone lokum
~steger
Szukasz kredytu biznesu, pożyczki osobiste, kredyt mieszkaniowy, kredyt samochodowy, kredyt studencki, kredyty konsolidacji zadłużenia, niezabezpieczonej pożyczki, venture capital, itp .. Albo byłeś odmówił kredytu przez bank lub instytucję finansową. Jesteś we właściwym miejscu dla swoich rozwiązań kredytowych! Jestem Szukasz kredytu biznesu, pożyczki osobiste, kredyt mieszkaniowy, kredyt samochodowy, kredyt studencki, kredyty konsolidacji zadłużenia, niezabezpieczonej pożyczki, venture capital, itp .. Albo byłeś odmówił kredytu przez bank lub instytucję finansową. Jesteś we właściwym miejscu dla swoich rozwiązań kredytowych! Jestem prywatnym pożyczkodawcy, daję się kredyty dla firm i osób prywatnych na niskim i niedrogie oprocentowaniem 3% odsetek. Aby uzyskać więcej informacji prosimy o kontakt poprzez.
stegermichaelonline@gmail.com
~zamknacKW
Ta raczej większość się zastanawia, czy będzie ich jeszcze na coś stać po zakupie takiego mieszkania, oprócz jedzenia i tanich ciuchów.
~notyourbusiness
"niskimi marżami kredytów hipotecznych"....a wczoraj na bankierze artykul jak to hipoteki sie zmienili na przestrzeni ostatnich 4rech lat i jak to marze wzrosly o 200-300% . Ladny kisiel robicie polakom z glowy. Gratulacje dla niemieckofilnych redaktorow.
~skinni
No tak możemy porównywać się do Londynu bo przecie niedługo całe CITI do nas zjedzie hahaha a ogólnie to już jest wybrany Amsterdam w 90%, ale wy dziennikarze Bankiera napiszecie o tym po fakcie. Jak wszystko zresztą.
~mycha
Atak zjechał mi z ceny z 4ootys na 315tys,ale medzilam im 2 miesiące po czym sami zadzwoniła i zgodzili sie na moja cenę,łamią sie po jakimś czasie,osiedla stoją puste
~ddx
w atal marina chcą wypchnac mieszkania z tego co wiem
~Wielkapłyta
Zajmuję się wykańczaniem tych "cacek". Co o nich mogę powiedzieć? Że wizualnie są perfekcyjne. Technicznie, to dramat i tragedia w jednym. Ostatnio - warszawski Żoliborz - jeszcze blok nie zasiedlony do końca, a mieszkańcy ostatnich pięter zgłaszają grzyba pod sufiem. Praga Północ, Radzymińska, blok ok. Zajmuję się wykańczaniem tych "cacek". Co o nich mogę powiedzieć? Że wizualnie są perfekcyjne. Technicznie, to dramat i tragedia w jednym. Ostatnio - warszawski Żoliborz - jeszcze blok nie zasiedlony do końca, a mieszkańcy ostatnich pięter zgłaszają grzyba pod sufiem. Praga Północ, Radzymińska, blok ok. 10 lat, izolacja garażu wymieniana trzy razy, woda cały czas leje się do środka. Wawer, Trakt Lubelski, nowo oddawany, codzień rano dwóch panów szpachluje nowe pęknięcia, aby nie kłuły w oczy potencjalnych klientów. Wola, Ks. Janusza, po roku pęknięcia murów i działowek takie, że można palce wkładać. Itd... Teraz szukam mieszkania na Targówku. Ale tylko w wielkiej płycie. Ona przetrzyma spokojnie te baraki z kratówki.
~zamknacKW
I mają być wizualnie perfekcyjne, bo po to je się kupuje. Nowoczesność.

Chyba, że kogoś interesuje mieszkanie w wielkiej płycie z lat 1960 jeszcze w roku 2050.
~GreedisGood_pl
Najważniejsza jest lokalizacja, ale większość ludzi zwłaszcza niezwiązanych z danym miastem nie jest w stanie ocenić tego parametru i później kupują luksusowe inwestycje w tragicznych dzielnicach, bo blisko centrum i w miarę tanio
http://greedisgood.pl/jakie-mieszkania-kupowac/

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki