REKLAMA

Co będzie lepsze, Mieszkanie czy Rodzina?

2012-11-21 13:00
publikacja
2012-11-21 13:00

Program Rodzina na swoim był wielokrotnie krytykowany m.in. za niejasny sposób wyliczania limitów cen mieszkań kwalifikujących się do dopłat, za niesprawiedliwy dostęp w różnych miejscach Polski, czy też za to, że nie wspiera rodzin, które rzeczywiście potrzebują pomocy. Jakie są założenia do nowego programu – Mieszkanie dla młodych, który zastąpi Rodzinę na swoim i jakie są zasadnicze różnice między programami?

Z końcem 2012 roku wygasa program kredytowy Rodzina na swoim. Według danych Banku Gospodarstwa Krajowego od 2007 roku do końca września 2012 roku udzielono w nim ponad 165 tys. kredytów.

Szczyt popularności programu przypadł na lata 2010–2011, kiedy dopłatami było objętych najwięcej kredytów, w 2010 roku - 43 120, a w 2011 nawet 51 328 kredytów. Według szacunków Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w ostatnich miesiącach trwania programu, zostanie udzielonych nawet 5 tys. kredytów miesięcznie. Całkowity koszt programu jest szacowany przez resort na 7-8 mld PLN, dotychczasowy wydatki budżetowe na program wyniosły 1 mld PLN.

Co zaproponuje Mieszkanie dla młodych?

Zgodnie z założeniami programu Mieszkanie dla młodych – tak jak obecnie – z programu skorzystają rodziny i single, którzy nie przekroczyli 35 roku życia. W przeciwieństwie jednak do programu „Rodzina na swoim”, nowy program nie obejmuje zakupu mieszkania na rynku wtórnym, ani domu jednorodzinnego, a jedynie zakup mieszkania na rynku pierwotnym.

W Rodzinie na swoim, osoba zaciągająca kredyt otrzymywała dopłatę w postaci połowy odsetek do kredytu przez okres 8 lat. W nowym projekcie znikną dopłaty do oprocentowania odsetek. Osoba zaciągająca kredyt otrzyma, natomiast 10 proc. jednorazowej dopłaty do wkładu własnego, niezbędnego do zaciągnięcia kredytu. W założeniu, dzięki zmniejszeniu kwoty zaciągniętego kredytu, niższe będą także kwoty odsetek do spłacenia przez kredytobiorcę.

Rząd chce zagwarantować wsparcie naprawdę potrzebującym, dlatego kredyt będzie można wziąć wyłącznie na pierwsze mieszkanie. W przypadku Rodziny na swoim zdarzały się nadużycia i z preferencyjnego kredytu korzystały osoby, które były już wcześniej właścicielami mieszkania.

W przeciwieństwie do dotychczasowego programu, nowy program będzie zawierał komponent prorodzinny, co oznacza, że wysokość dopłaty będzie zależeć od liczby dzieci w rodzinie. Jeśli kredytobiorca ma dziecko i w trakcie pierwszych lat spłacania kredytu urodzi mu się trzecie dziecko, dopłata do z budżetu może sięgnąć nawet 20 proc. wartości kredytu.

Podobnie jak dotychczas z nowego programu będzie można nabyć mieszkanie do 75 mkw, ale dopłata będzie obejmowała wyłącznie 50 mkw.

W projektowanym programie rząd nie chce rezygnować z limitów cenowych mieszkań, które mają obowiązywać jak dotychczas tzn. cena 1 mkw nie może przekroczyć wysokości równej iloczynowi współczynnika 1.0 i wskaźnika wartości odtworzeniowej. Wskaźnik ten ustala dwa razy do roku każdy wojewoda na podstawie przeciętnego kosztu budowy 1 mkw powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, określonego przez Urząd Statystyczny, powiększonego o wartość robót wykończeniowych.

Mieszkanie nie do wynajęcia

Mieszkania nabytego w ramach nowego programu, nie będzie można wynająć, prawdopodobnie przez okres od 5 do 10 lat. W mieszkaniu nie będzie można również prowadzić działalności gospodarczej. Jeśli któryś z zakazów zostanie złamany, to kredytobiorca musi zwrócić środki dopłacone przez Państwo. Ponadto, przez okres 6 lat nie będzie można sprzedać mieszkania zakupionego w ramach programu, chyba, że środki ze sprzedaży zostaną przeznaczone na zakup kolejnego mieszkania.

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej program Mieszkanie dla młodych, który jest w fazie założeń ma wejść w życie od połowy 2013 roku, najpóźniej na początku 2014 roku. Według szacunków resortu z programu może skorzystać nawet 36 tys. rodzin rocznie.

Marcin Płoszka, radca prawny, współwłaściciel kancelarii Robaszewska & Płoszka

Źródło:Sasal Public Relations
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~em
No niech ich szlag... Co ma do tego działalność gospodarcza? Ja rozumiem, że państwo nie powinno sponsorować mieszkań na wynajem czy kancelarii prawniczej, która po 18 jest zamykana na 4 spusty. Ale działalność gospodarcza to także siedzenie przed komputerem w wydzielonym kącie mieszkania i pisanie artykułów, lepienie figurek i sprzedawanie No niech ich szlag... Co ma do tego działalność gospodarcza? Ja rozumiem, że państwo nie powinno sponsorować mieszkań na wynajem czy kancelarii prawniczej, która po 18 jest zamykana na 4 spusty. Ale działalność gospodarcza to także siedzenie przed komputerem w wydzielonym kącie mieszkania i pisanie artykułów, lepienie figurek i sprzedawanie ich na allegro czy udzielanie korepetycji przy stole kuchennym. Przecież to tylko utrudnianie ludziom życia, jeżeli kupię kredyt z dopłatą to i tak będę pracować w domu, a najwyżej oficjalna siedziba firmy zostanie tu gdzie jest - u rodziców. W efekcie nie odliczę od kosztów działalności biurka, fotela biurowego i kosztów dostępu do internetu, a po korespondencję będę zapitalać co tydzień 20 km. Nic to, przynajmniej paliwo odliczę. Nasze fantastyczne państwo ewidentnie ma problem z freelancerami, którzy z własnego wyboru pracują na umowy śmieciowe i tak im dobrze... Nic tylko etacik, kredycik na 30 lat i kula u nogi.
~oloch
"nowy program nie obejmuje zakupu mieszkania na rynku wtórnym, ani domu jednorodzinnego"

Zatem nierówne traktowanie podmiotów.
I priorytetowe traktowanie tych, co robią biznes na developerce...

Na rynku wtórnym zatem ceny będą znacznie poniżej 10% względem nowych, bo stare z natury kosztuje dużo mniej, niz nowe.
~nomada
lepsze będzie zakup auta nowego z salonu na raty 100 x 0% heh

Powiązane: Zakupy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki