REKLAMA
Weekend z Bankier.pl

Co będzie lepsze, Mieszkanie czy Rodzina?

2012-11-21 13:00
publikacja
2012-11-21 13:00

Program Rodzina na swoim był wielokrotnie krytykowany m.in. za niejasny sposób wyliczania limitów cen mieszkań kwalifikujących się do dopłat, za niesprawiedliwy dostęp w różnych miejscach Polski, czy też za to, że nie wspiera rodzin, które rzeczywiście potrzebują pomocy. Jakie są założenia do nowego programu – Mieszkanie dla młodych, który zastąpi Rodzinę na swoim i jakie są zasadnicze różnice między programami?

Z końcem 2012 roku wygasa program kredytowy Rodzina na swoim. Według danych Banku Gospodarstwa Krajowego od 2007 roku do końca września 2012 roku udzielono w nim ponad 165 tys. kredytów.

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Poradnik

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Szczyt popularności programu przypadł na lata 2010–2011, kiedy dopłatami było objętych najwięcej kredytów, w 2010 roku - 43 120, a w 2011 nawet 51 328 kredytów. Według szacunków Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w ostatnich miesiącach trwania programu, zostanie udzielonych nawet 5 tys. kredytów miesięcznie. Całkowity koszt programu jest szacowany przez resort na 7-8 mld PLN, dotychczasowy wydatki budżetowe na program wyniosły 1 mld PLN.

Co zaproponuje Mieszkanie dla młodych?

Zgodnie z założeniami programu Mieszkanie dla młodych – tak jak obecnie – z programu skorzystają rodziny i single, którzy nie przekroczyli 35 roku życia. W przeciwieństwie jednak do programu „Rodzina na swoim”, nowy program nie obejmuje zakupu mieszkania na rynku wtórnym, ani domu jednorodzinnego, a jedynie zakup mieszkania na rynku pierwotnym.

W Rodzinie na swoim, osoba zaciągająca kredyt otrzymywała dopłatę w postaci połowy odsetek do kredytu przez okres 8 lat. W nowym projekcie znikną dopłaty do oprocentowania odsetek. Osoba zaciągająca kredyt otrzyma, natomiast 10 proc. jednorazowej dopłaty do wkładu własnego, niezbędnego do zaciągnięcia kredytu. W założeniu, dzięki zmniejszeniu kwoty zaciągniętego kredytu, niższe będą także kwoty odsetek do spłacenia przez kredytobiorcę.

Rząd chce zagwarantować wsparcie naprawdę potrzebującym, dlatego kredyt będzie można wziąć wyłącznie na pierwsze mieszkanie. W przypadku Rodziny na swoim zdarzały się nadużycia i z preferencyjnego kredytu korzystały osoby, które były już wcześniej właścicielami mieszkania.

W przeciwieństwie do dotychczasowego programu, nowy program będzie zawierał komponent prorodzinny, co oznacza, że wysokość dopłaty będzie zależeć od liczby dzieci w rodzinie. Jeśli kredytobiorca ma dziecko i w trakcie pierwszych lat spłacania kredytu urodzi mu się trzecie dziecko, dopłata do z budżetu może sięgnąć nawet 20 proc. wartości kredytu.

Podobnie jak dotychczas z nowego programu będzie można nabyć mieszkanie do 75 mkw, ale dopłata będzie obejmowała wyłącznie 50 mkw.

W projektowanym programie rząd nie chce rezygnować z limitów cenowych mieszkań, które mają obowiązywać jak dotychczas tzn. cena 1 mkw nie może przekroczyć wysokości równej iloczynowi współczynnika 1.0 i wskaźnika wartości odtworzeniowej. Wskaźnik ten ustala dwa razy do roku każdy wojewoda na podstawie przeciętnego kosztu budowy 1 mkw powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, określonego przez Urząd Statystyczny, powiększonego o wartość robót wykończeniowych.

Mieszkanie nie do wynajęcia

Mieszkania nabytego w ramach nowego programu, nie będzie można wynająć, prawdopodobnie przez okres od 5 do 10 lat. W mieszkaniu nie będzie można również prowadzić działalności gospodarczej. Jeśli któryś z zakazów zostanie złamany, to kredytobiorca musi zwrócić środki dopłacone przez Państwo. Ponadto, przez okres 6 lat nie będzie można sprzedać mieszkania zakupionego w ramach programu, chyba, że środki ze sprzedaży zostaną przeznaczone na zakup kolejnego mieszkania.

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej program Mieszkanie dla młodych, który jest w fazie założeń ma wejść w życie od połowy 2013 roku, najpóźniej na początku 2014 roku. Według szacunków resortu z programu może skorzystać nawet 36 tys. rodzin rocznie.

Marcin Płoszka, radca prawny, współwłaściciel kancelarii Robaszewska & Płoszka

Źródło:Sasal Public Relations
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~em
No niech ich szlag... Co ma do tego działalność gospodarcza? Ja rozumiem, że państwo nie powinno sponsorować mieszkań na wynajem czy kancelarii prawniczej, która po 18 jest zamykana na 4 spusty. Ale działalność gospodarcza to także siedzenie przed komputerem w wydzielonym kącie mieszkania i pisanie artykułów, lepienie figurek i sprzedawanie No niech ich szlag... Co ma do tego działalność gospodarcza? Ja rozumiem, że państwo nie powinno sponsorować mieszkań na wynajem czy kancelarii prawniczej, która po 18 jest zamykana na 4 spusty. Ale działalność gospodarcza to także siedzenie przed komputerem w wydzielonym kącie mieszkania i pisanie artykułów, lepienie figurek i sprzedawanie ich na allegro czy udzielanie korepetycji przy stole kuchennym. Przecież to tylko utrudnianie ludziom życia, jeżeli kupię kredyt z dopłatą to i tak będę pracować w domu, a najwyżej oficjalna siedziba firmy zostanie tu gdzie jest - u rodziców. W efekcie nie odliczę od kosztów działalności biurka, fotela biurowego i kosztów dostępu do internetu, a po korespondencję będę zapitalać co tydzień 20 km. Nic to, przynajmniej paliwo odliczę. Nasze fantastyczne państwo ewidentnie ma problem z freelancerami, którzy z własnego wyboru pracują na umowy śmieciowe i tak im dobrze... Nic tylko etacik, kredycik na 30 lat i kula u nogi.
~oloch
"nowy program nie obejmuje zakupu mieszkania na rynku wtórnym, ani domu jednorodzinnego"

Zatem nierówne traktowanie podmiotów.
I priorytetowe traktowanie tych, co robią biznes na developerce...

Na rynku wtórnym zatem ceny będą znacznie poniżej 10% względem nowych, bo stare z natury kosztuje dużo mniej, niz nowe.
~nomada
lepsze będzie zakup auta nowego z salonu na raty 100 x 0% heh

Powiązane: Mieszkanie dla młodych

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki