REKLAMA

Co 10. Polak ma kredyt hipoteczny

2014-04-18 09:26
publikacja
2014-04-18 09:26

10,5 tys. zł - taka kwota kredytu hipotecznego przypada na statystycznego pełnoletniego Polaka. To aż o 28 razy mniej niż wynosi kwota, jaką winny jest bankom przeciętny Norweg i 5 razy więcej niż wynosi dług statystycznego mieszkańca Rumunii - wynika z danych Hypostatu, instytucji badającej rynek kredytów hipotecznych w Europie, przeanalizowanych przez Lions Bank.

Przeciętny Norweg winien jest bankom średnio 70,1 tys. EUR z tytułu zadłużenia zabezpieczonego hipoteką. Jest to najwyższy wynik w Europie. Na kolejnych miejscach pod względem poziomu zadłużenia mieszkańców plasują się Duńczycy (55,4 tys. EUR na mieszkańca), Luksemburczycy (51,4 tys. EUR) oraz Holendrzy (48,5 tys. EUR). Wysoka wartość długu wynika przede wszystkim z wysokich cen nieruchomości w danym kraju oraz dużego odsetka osób, które zaciągnęły kredyt hipoteczny na zakup mieszkania lub domu. Prezentowane dane Hypostatu pokazują średni dług hipoteczny w przeliczeniu na pełnoletniego mieszkańca bez względu na to czy są oni posiadaczami kredytu hipotecznego.

Z danych Hypostatu wynika ponadto, że przeciętny mieszkaniec Unii Europejskiej winien jest bankom z tytułu kredytów hipotecznych 16,2 tys. EUR (równowartość prawie 68 tys. zł). Na tym tle przeciętny Polak wypada dużo korzystniej, gdyż jego zadłużenie wynosi średnio zaledwie 2,5 tys. EUR (równowartość prawie 10,5 tys. zł). Nie należy jednak ulega

Reklama

mylnemu wrażeniu, że przeciętny kredyt hipoteczny zaciągany jest w Polsce na aż tak niską kwotę. Jest to raczej wynik niewielkiej liczby osób posiadających kredyt hipoteczny. Zgodnie bowiem z danymi Związku Banków Polskich średnia wysokość kredytu mieszkaniowego udzielonego pod koniec 2013 r. kształtowała się na poziomie prawie 210 tys. zł, podczas gdy przeciętna wartość wszystkich czynnych pod koniec 2013 r. kredytów wynosiła 182 tys. zł.

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Trzech na czterech Szwedów ma kredyt

Bardzo ważne w tym kontekście są więc dane na temat tego, jak wiele w danym kraju udzielono kredytów hipotecznych. Stosowne dane, pokazujące odsetek nieruchomości obciążonych kredytem - publikuje Eurostat. Wynika z nich, że w największym stopniu mieszkania i domy są przedmiotem zabezpieczenia hipotecznego w Skandynawii i w krajach Beneluksu. Udział nieruchomości stanowiących zabezpieczenie kredytu hipotecznego zawiera się w przedziale od 42,2% do 70,1%.

Najmniej zaś nieruchomości obciążonych kredytem jest w Rumunii i Bułgarii, gdzie odsetek ten wynosi odpowiednio zaledwie 0,9% i 2,0%. Według Eurostatu średnia unijna kształtuje się na poziomie 27,2%. Oznacza to, że w całej Wspólnocie mniej więcej jeden właściciel nieruchomości na czterech spłaca kredyt hipoteczny. Najwyższy wynik jest w Szwecji, gdzie taki dług posiada prawie trzech właścicieli na czterech. W Polsce zaś średnio co 10 nieruchomość obciążona jest kredytem.

Kraj Odsetek nieruchomości obciążonych kredytem
Szwecja 70,1%
Norwegia 64,9%
Holandia 59,9%
Dania 51,8%
Belgia 43,1%
Luksemburg 42,6%
Finlandia 42,2%
Wielka Brytania 38,3%
Portugalia 33,8%
Hiszpania 31,8%
Francja 29,9%
Niemcy 28,0%
UE 27,2%
Austria 26,4%
Węgry 21,6%
Estonia 18,0%
Czechy 18,0%
Cypr 17,7%
Włochy 16,1%
Grecja 15,2%
Słowacja 9,6%
Polska 9,6%
Łotwa 9,5%
Słowenia 8,4%
Litwa 6,6%
Bułgaria 2,0%
Rumunia 0,9%
Irlandia b.d.
Turcja b.d.
Źródło: Eurostat, dane za 2012 r.
Źródło: Eurostat, dane za 2012 r.

Południe Europy w mniejszym stopniu korzysta z kredytu

Z danych firmy Hypostat wynika ponadto, że relatywnie niski poziom zadłużenia charakteryzuje kraje południowej Europy. Dług przeciętnego Portugalczyka, Greka czy Włocha wynosi odpowiednio 12,6 tys. EUR, 7,9 tys. EUR i 7,1 tys. EUR. Jedynie w Hiszpanii (16,7 tys. EUR) zadłużenie kształtuje się na poziomie wyższym od unijnej średniej.

Najmniejsze zadłużenie natomiast przypada na statystycznego mieszkańca Rumunii (0,5 tys. EUR), Turcji (0,7 tys. EUR) oraz Bułgarii (1,1 tys. EUR). Tak niski poziom zadłużenia hipotecznego w tych krajach świadczy może o nierozwiniętym jeszcze rynku bankowym (kredytów mieszkaniowych) oraz niskich cenach nieruchomości w tych państwach.

Jakub Potocki, Lions House

Bartosz Turek, Lions Bank

Źródło:Informacja prasowa
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (10)

dodaj komentarz
~Ala
To można mieć mieszkanie i nie mieć kredytu? Nie mam dzianych rodziców, którzy by nam zasponsorowali mieszkanie. Gdyby nie kredyt w Getin Banku nie moglibyśmy sobie pozwolić na mieszkanie i zamieszkać na swoim
~qq
Nawet i dom można bez kredytu zbudować, jak się chce to się da.
~Frog
Dług to zło! Dług jest jak rak - sam się żywi. Przez kredyty mieszkania są droższe (bo większy popyt), przez co wielu osób nie stać na odłożenie na mieszkanie, więc kupują na kredyt i tak do wygląda.
~Jasiu 5b
'Co 10. Polak ma kredyt hipoteczny' = 'W Polsce zaś średnio co 10 nieruchomość obciążona jest kredytem.' Idąc tokiem myślenia autora wynika że każdy Polak ma jakąś nieruchomość ?
~ManInTopHat
Widać, że w Polsce ludzie mają mało do spłacenia. Tylko ciągle wszyscy jęczą, a tymczasem realna średnia płaca wynosi 5-7 tys. zł, tylko większość się bierze na czarno. Wystarczy wejść do dowolnego sklepu RTV AGD albo na parking przed marketem, dziwne skąd przy takiej średniej bierze się tyle aut za 200 tys. i więcej...
~ddd
Zapomniałes dodać skad tyle ludzi w markecie z [ełnymi wózkami.... co za deb.ile takie frazesy wypisują. Gdzie Ty widzisz auta za 200 tys ?? Wszyscy jeżdzą Maybachami czy jak ? 7 tys netto srednia pensja ? Nie no, tego to nawet nie chce się komentować. Zapewne wyborca Peło, gratuluje rozumu.
~qwa
twoj problem polega na tym ze patrzysz wylacznie na samochody za 200tys. Ludzi ktorzy chodza na piechote lub jezdza autobusem nie widac na parkingach.
~mario
Brawo! Pamiętajmy, bank zawsze może "zażądać" natychmiastowej spłaty kredytu. Co wtedy ? 3/4 Szwedów jest BEZDOMNYCH!!! Ale zwróćcie uwagę, że jeśli zadłużenie prywatne jest małe to politycy zadłużają KRAJ na potęgę. Tak jakby koniecznie chcieli założyć nam ekonomiczne "kajdany".
~Tomo
Pozytywne jest to, ze Polacy maja mało do splacenia. Negatywny jest fakt, że wynika to głównie z biedy...
~ber
Nie ,świadczy o tym że ludzie maja mieszkania budowane za komuny i oddane w taki czy inny sposób społeczeństwu,do tego zarabiają gównianie i nie biorą lichwiarskich kredytów.

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki