REKLAMA

Citi Handlowy: stopa procentowa wzrośnie do 6,25 proc.

2022-04-11 10:30
publikacja
2022-04-11 10:30
Citi Handlowy: stopa procentowa wzrośnie do 6,25 proc.
Citi Handlowy: stopa procentowa wzrośnie do 6,25 proc.
fot. Orso / / Shutterstock

Ekonomiści Citi Handlowego podwyższyli prognozę docelowej stopy referencyjnej NBP o 75 pb do 6,25 proc., zaznaczając, że poziom ten pozostaje ruchomy ze względu na ryzyka związane z luzowaniem fiskalnym i ograniczeniem mechanizmu transmisji monetarnej - wynika z najnowszego raportu banku.

"Komentarze przedstawicieli NBP skłoniły nas do podniesienia przewidywanego docelowego poziomu stóp procentowych do 6,25 proc. (o 75 pb więcej niż poprzednio zakładaliśmy). Biorąc jednak pod uwagę ryzyko dodatkowych zmian w polityce fiskalnej oraz możliwość działań ograniczających mechanizm transmisji monetarnej, docelowy poziom wydaje się pozostawać wciąż ruchomym celem" - napisano.

"Fakt, że od kilku miesięcy docelowy poziom stóp jest w rzeczywistości ruchomy i systematycznie dryfuje do coraz wyższych wartości jest częściowo związany z kolejnymi propozycjami ze strony polityki fiskalnej, przewidującymi obniżki podatków i wzrost wydatków. Prezes NBP przyznał zresztą na konferencji prasowej, że łagodna polityka fiskalna była jednym z czynników uzasadniających podwyżki stóp procentowych" - dodano.

Eksperci Citi zwracają także uwagę na doniesienia prasowe o pracach rządu nad rozwiązaniami mającymi wesprzeć kredytobiorców dotkniętych przez znaczne podwyżki stóp procentowych.

"Na tym etapie szczegóły rozwiązań nie są znane, ale można przypuszczać, że gdyby proponowane zmiany weszły w życie, dodatkowo osłabiłyby one mechanizm transmisji monetarnej, ograniczając zdolność RPP do obniżania inflacji. Przypuszczamy, że efektem takich działań byłaby konieczność jeszcze większych podwyżek stóp przez Radę, tak aby silniej oddziaływać przez pozostałe kanały transmisji monetarnej – na przykład silniej wpływając na kurs walutowy i silniej wpływając na oprocentowanie kredytów dla przedsiębiorstw" - dodano.

Stopy powyżej 5 proc. Jak będą wyglądać wtedy raty kredytów?

Prognozy dotyczące docelowego poziomu stóp procentowych w 2022 r. szybko się dezaktualizują. Na początku roku ekonomiści mówili o 4 proc. Teraz w szacunkach przewijają się już liczby powyżej 5. Dla kredytobiorców to oznacza jedno – kolejny wzrost obciążeń.

RPP podwyższyła w kwietniu stopy procentowe o 100 pb, najmocniej od ponad 20 lat, w tym referencyjną do 4,50 proc. (najwyżej od grudnia 2012 r.). (PAP Biznes)

tus/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (3)

dodaj komentarz
trolley
Z okresu zerowych stóp "miniratki" kredytów hipotecznych x2. Zamiast 2,5k to 5k + istotny wzrost kosztów utrzymania mieszkania. Komornicy będą na dwa etaty zasuwać..
gronostaj
Tak jasne. Nawet jak przestaniesz płacić raty to co mogą zrobić? Proces 5 lat i ewentualnie nakaz eksmisji.

Ale... w tej chwili to nawet nikogo nie można eksmitować, więc co ma robić komornik? Nic.
loool
jakie 6,25% ? Stopa musi byc wyzsza niz inflacja. Gdyby udalo sie zbic szybko inflacje do 5-6% to sie zgodze. Ale za rok wybory, podulizm i rozdawnictwo na maxa. Inflacja wybije duzo wyżej. Juz nikt nie chce kupowac polskiego długu na 6%.

Powiązane: Polityka pieniężna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki