REKLAMA

Citi Handlowy obniża prognozę dynamiki PKB Polski w '20

2020-10-26 10:30
publikacja
2020-10-26 10:30
fot. kovop58 / Shutterstock

Ekonomiści banku Citi Handlowy obniżyli prognozę dynamiki PKB Polski w 2020 r. do -3,5 proc. rdr z -3,1 proc., a w IV kw. spodziewają się nawet 4,5-proc. spadku kdk, z ryzykiem w dół - wynika z raportu Citi z 23 października. Zdaniem Citi na 2021 r. możliwa jest rewizja w dół prognozy PKB o 1 pkt. proc. do +3,7 proc.

"Oceniając wpływ (nowych obostrzeń - PAP) na całoroczny wzrost należy podkreślić, że dane o aktywności za lipiec-wrzesień (...) zaskoczyły pozytywnie. dane wskazują, że PKB w III kw. wzrósł o ok. 8 proc. kdk, wyraźnie powyżej oczekiwanych przez nas 6,7 proc. W związku z tym, choć jesteśmy obecnie bardziej pesymistycznie nastawieni do IV kw., zrewidowaliśmy całoroczne prognozy wzrostu nieznacznie - obecnie spodziewamy się spadku PKB w 2020 r. o 3,5 proc. rdr wobec 3,1 proc. wcześniej" - napisano.

"(...) Prognozujemy, że PKB w ostatnim kwartale 2020 r. prawdopodobnie obniży się o ok. 3,5-4,5 proc. kdk. Ryzyka dla tego scenariusza bazowego skierowane są w dół, ponieważ nie można wykluczyć dodatkowych restrykcji lub nawet quasi-lockdownu. W negatywnym scenariuszu 6-tygodniowego lockdownu spadek PKB może wynieść ok. 6-7 proc. kdk (wobec 9-proc. spadku w II kw. 2020 r. w trakcie pierwszej fali pandemii)" - dodano.

W prognozach założono utrzymanie obecnych obostrzeń epidemicznych do końca roku.

Większą niż na bieżący rok rewizję szacunków PKB ekonomiści Citi zakładają na 2021 r.

"(...) Przyszłoroczny wzrost PKB może wynieść 3,7 proc., o ok. 1 pkt. proc. mniej niż oczekiwaliśmy poprzednio. Obecnie prognozujemy, że PKB osiągnie poziom z IV kw. 2019 r. dopiero w IV kw. 2021 r., przy czym różnica względem trendu sprzed pandemii pozostanie spora. Według naszych szacunków na koniec 2021 r. realny PKB będzie niemal 7 proc. niższy niż poziom implikowany trendem" - napisano.

Eksperci Citi szacują, że utrzymywanie obecnych restrykcji epidemicznych dla biznesu przez miesiąc może odjąć od dynamiki PKB w IV kw. 0,6 pkt. proc. Restrykcje w obecnym kształcie do końca roku kosztować będą wzrost PKB w IV kw. 1,5 pkt. proc.

Zamknięcie starszych klas szkoły podstawowej na miesiąc to z kolei koszt dla PKB w IV kw. ok. 0,1 pkt. proc.

Objęcie 1 proc. siły roboczej kwarantanną przez cały kwartał według Citi może obniżyć wzrost PKB kwartalnie o 0,7 pkt. proc.

Ekonomiści wskazują na szereg czynników, które mogą ograniczać skalę recesji w IV kw. w porównaniu do sytuacji z II kw.

"Po pierwsze, pewne branże (np. kultura, rozrywka) funkcjonują znacząco poniżej poziomów sprzed pandemii. Po drugie, niektóre branże (przetwórstwo) dostosowały procedury i warunki pracy, by zminimalizować ryzyko infekcji, co pozwala na kontynuowanie działalności. Po trzecie, pandemia nie jest już nowością, dlatego też ryzyko dużych cięć inwestycji jest obecnie niższe. Po czwarte, dotkliwość restrykcji jest po prostu mniejsza niż w trakcie pierwszego lockdownu" - napisano.

W związku z sytuacją epidemiczną, od soboty 24 października obowiązują nowe obostrzenia. Cała Polska znajduje się w czerwonej strefie, więc w każdym powiecie obowiązują takie same zasady.

W ramach nowych restrykcji rząd wprowadził kształcenie zdalne klas IV-VIII szkół podstawowych, a także wszystkich klas szkół ponadpodstawowych (na razie do 8 listopada).

Oprócz tego rząd wprowadził m.in. na 2 tygodnie (z możliwością wydłużenia) zakaz stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych (możliwa obsługa tylko na wynos i dowóz), ograniczenie imprez, spotkań, szkoleń i zgromadzeń publicznych do 5 osób spoza gospodarstwa domowego. (PAP Biznes)

tus/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki