REKLAMA

Cisza przed kadrową burzą. Państwowe spółki czeka karuzela prezesów

2023-12-11 06:46
publikacja
2023-12-11 06:46

Karuzela prezesów, która w wielu państwowych firmach szybko kręciła się za rządów PiS, zwolniła przed wyborami. Ale po zmianie władzy może zawirować jeszcze szybciej – pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

Cisza przed kadrową burzą. Państwowe spółki czeka karuzela prezesów
Cisza przed kadrową burzą. Państwowe spółki czeka karuzela prezesów
fot. Sophie James / / Shutterstock

Do 15,5 spadł w grudniu br. obliczany przez "Rzeczpospolitą" barometr zmian prezesów największych przedsiębiorstw z bezpośrednim lub pośrednim udziałem państwa – czytamy w gazecie.

Jak zaznacza dziennik, "to o ponad połowę mniej niż w 2022 r., który był okresem wzmożonych przetasowań na czele zarządów tych spółek, i najmniej od wybuchu pandemii".

"W mijającym roku wymiana prezesów objęła tylko osiem z 42 uwzględnionych w naszym barometrze firm, w tym największy krajowy bank PKO PB (który ma już piątego prezesa w ciągu trzech lat), Krajową Spółkę Spożywczą czy kluczowy dla bezpieczeństwa paliwowego kraju PERN. Większość z tych zmian przeprowadzono w pierwszych miesiącach roku, zanim na dobre ruszyła kampania wyborcza" – pisze gazeta.

Karuzela prezesów, spadki dywidend i kursów. Koniec rządów PiS w spółkach Skarbu Państwa?

Zmiana władzy w Polsce oznacza istotne zmiany w spółkach Skarbu Państwa obecnych na GPW. Po ośmiu latach rządów PiS można śmiało powiedzieć, że czas ten odznaczył się niebywałą karuzelą prezesów, malejącymi dywidendami i w większości spadkami kursów "państwowych" spółek. 

Zwraca uwagę, że wyjątkowo niski w pierwszych dniach grudnia wskaźnik barometru zapewne pozostanie na tym samym albo niewiele wyższym poziomie do końca roku.

"Jednak od stycznia 2024 r. ponownie ruszy w górę, tym bardziej że w swych +100 konkretach na pierwsze 100 dni+ Koalicja Obywatelska zapowiadała zwolnienie wszystkich członków zarządów i rad nadzorczych spółek SP" – dodaje. (PAP)

dk/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (5)

dodaj komentarz
ministerprawdy
Najpierw pandemia - masowe pół roku chorobowego. Ciekawe czy ZUS w końcu się za to weźmie czy będzie tolerował???
langdon25
Jedyny prezes który uratuje swoją posadę to Prezes
mesten
Ta paranoja będzie trwała tak długo, jak długo będzie istniała chociaż jedna państwowa firma.
samsza
Niech wybiorą szefa gł. ins. sanitarnego, mamy ponoć śmiertelną pandemię, a funkcję sprawuje p.o.

Powiązane: PiS oddaje władzę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki