REKLAMA

Cisowski: Czy świat bez PPK byłby lepszy?

2018-10-26 10:30
publikacja
2018-10-26 10:30
fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

Wzrost oszczędności w ramach PPK będzie mniejszy, niż zakładają twórcy ustawy - piszą w raporcie ekonomiści Uniwersytetu Warszawskiego. Grupa badawcza GRAPE wyliczyła, że Polacy ograniczą dobrowolne oszczędzanie po wprowadzeniu PPK. Do tego zachęty na start do uczestnictwa w planach kapitałowych będą musiały zostać sfinansowane przez wzrost podatków. Na ten temat, a także o dużej zmienności na amerykańskich giełdach rozmawiamy z Kamilem Cisowskim, dyrektorem Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego w DI Xelion.

PS

Źródło:
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
jasiek2017
Kolejna piramida finansowa na ktorej PiSowcy chca polozyc lape. A po X latach "Ze wzgledu na trudna sytuacje budżetu Polski zmuszeni jesteśmy sięgnąć do oszczędności z PPK. Ale obiecujemy, ze dopiszemy Wam składki na Wasze konta w ZUS"
b43
W jakim sensie kolejna piramida na której PIS chce POłożyć łapę? Skok na OFE to robota PO/ZSL z tego co pamiętam, nawet ta bajka dla nieuków i naiwniaków z 'wreszcie bezpiecznymi pieniędzmi w ZUS' była ukuta za czasów PO/ZSL. Mamy zbyt mało oszczędności, przez co pieniądz w naszej gospodarce jest zbyt drogi.W jakim sensie kolejna piramida na której PIS chce POłożyć łapę? Skok na OFE to robota PO/ZSL z tego co pamiętam, nawet ta bajka dla nieuków i naiwniaków z 'wreszcie bezpiecznymi pieniędzmi w ZUS' była ukuta za czasów PO/ZSL. Mamy zbyt mało oszczędności, przez co pieniądz w naszej gospodarce jest zbyt drogi. W gospodarce wolnorynkowej z dobrze funkcjonującym rynkiem finansowym (np giełdy) nie występuje problem racjonowania kapitału i na każdy dobry projekt zawsze znajdą się pieniądze. Problem POlega na tym że stopa zwrotu od której zaczynają się u nas dobre projekty jest zbyt wysoka w POrównaniu z innymi krajami, i między innymi dlatego pojawia się PPK. Z jednej strony budujemy oszczędności przyszłych emerytów, kierując ich pieniądze na inwestycje, a z drugiej odciążamy ZUS który jest piramidą, i jak każda piramida POwinien w końcu zniknąć!
antybolszewik odpowiada b43
No fakt pierwszy był skok PO na OFE. Później przyszli z PiSu i nie wystarczyły im pieniądze z suwaka z OFE to jeszcze zrobili skok na SKOK/BFG. A teraz jak brakuje kasy na inwestycje to obmyślili sprytnie PPK
dziki_losos odpowiada antybolszewik
antybolszewik, dasz jakiś namiar na informacje o skoku na BFG?

Powiązane: PPK - Pracownicze Plany Kapitałowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki