Ciężka dola akcjonariusza Getinu

Afera KNF ma już grono poszkodowanych. I nie chodzi tutaj o przewodniczącego KNF, wizerunek polskiego systemu finansowego czy Leszka Czarneckiego. To drobni inwestorzy, którzy zainwestowali swe oszczędności w banki wrocławskiego biznesmena.

Leszek Czarnecki jeszcze w maju deklarował, że nie ma "trupów w szafie"
Leszek Czarnecki jeszcze w maju deklarował, że nie ma "trupów w szafie" (fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu)

W kontekście afery KNF często mówi się o tzw. "bankach Leszka Czarneckiego". To jednego z nich miała dotyczyć propozycja korupcyjna ze strony byłego już szefa KNF, to banków Czarneckiego dotyczyć miał słynny "plan Zdzisława". Zresztą, to przecież sam Czarnecki nagrał i udostępnił mediom taśmy, od których cała afera się rozpoczęła. Giełdowym inwestorom się jednak ona nie spodobała i akcje banków Czarneckiego od momentu jej wybuchu mocno tracą na wartości. Od 12 listopada, akcje Getin Noble Banku potaniały o 50 proc., Getin Holdingu o 43 proc., zaś Idea Banku o 35 proc. W sumie kapitalizacja tych trzech spółek stopniała o 423 mln zł.

Taniejące akcje to jednak nie tylko problem Leszka Czarneckiego. Stwierdzenie "banki Czarneckiego" odnosi się przede wszystkim do faktu, że Czarnecki jest głównym akcjonariuszem i ma w zasadzie pełną kontrolę nad tymi spółkami. Idea, Getin Noble i Getin Holding to jednak spółki publiczne. Są notowane na giełdzie i część akcji należy do inwestorów indywidualnych. Spadki związane z aferą pomniejszają więc nie tylko portfel Leszka Czarneckiego, ale także i zwykłych "Kowalskich", którzy w banki Czarneckiego zdecydowali się zainwestować.

152 mln zł pod kreską w tydzień

O jakich stratach mówimy? W rękach inwestorów indywidualnych, funduszy emerytalnych, funduszy inwestycyjnych i innych niezwiązanych z Leszkiem Czarneckim podmiotów znajduje się 19 proc. akcji Idea Banku, 39 proc. akcji Getin Noble Banku i aż 45 proc. Getin Holdingu. Łączne straty inwestorów mniejszościowych na akcjach tych trzech spółek sięgają więc - licząc od momentu wybuchu afery - 152 mln zł. Tyle mniejszościowi stracili w ledwie tydzień.

Ciężka dola akcjonariusza Idei
Ciężka dola akcjonariusza Idei (Bankier.pl)

Pamiętajmy jednak, że akcje banków Leszka Czarneckiego fatalnie radziły sobie już przed wybuchem afery. W sumie od początku roku do dziś Getin Noble stracił 83 proc., Idea Bank 92 proc., a Getin Holding 91 proc. Oznacza to, biorąc pod uwagę strukturę akcjonariatu, że od początku roku wartość akcji Getinu, Getin Noble i Idea Banku będących w posiadaniu podmiotów niezwiązanych z Leszkiem Czarneckim, spadła o 1,38 mld zł. Obecnie warte są one 176 mln zł.

Warto także dodać, że jeżeli w życie wprowadzony zostałby wspominany już "plan Zdzisława", o którym mowa na marcowych taśmach, to objąłby on także najprawdopodobniej akcje Getin Noble Banku będące w posiadaniu akcjonariuszy mniejszościowych. Wzięliby oni wówczas udział w tzw. "bail-inie" i musieli oddać swoje akcje w zasadzie za darmo. Szerzej kwestę tę opisywaliśmy w artykule "Plan Zdzisława – wyjaśniamy co to jest i dlaczego mógł zaistnieć". 

Ciężka dola akcjonariusza Getinu
Ciężka dola akcjonariusza Getinu (Bankier.pl)

Ciężko jest jednak ustalić, które fundusze i OFE są najmocniej zaangażowane w spółki Czarneckiego i jaki jest de facto udział w stratach akcjonariuszy indywidualnych. Jedynym akcjonariuszem, który ma obowiązek podawać swoje bieżące zaangażowanie - poza podmiotami związanymi z Czarneckim - jest OFE Aviva BZ WBK, które posiada 9,23 proc. udziałów w kapitale Getin Holdingu.

Tracą zresztą nie tylko akcjonariusze, ale i obligatariusze, przede wszystkim Getin Noble. - Nieco uogólniając, bo na Catalyst notowane są 34 serie podporządkowanych obligacji GNB o łącznej wartości 1,9 mld zł (nominalnie), wybuch afery przecenił każdą z nich o średnio 30 pkt proc. w ciągu tygodnia - pisał w piątek Emil Szweda

Problem w relacjach z inwestorami

Dola akcjonariusza spółek kontrolowanych przez Leszka Czarneckiego jest tym cięższa, że sam Czarnecki nie jest tytanem relacji inwestorskich. Kontakt z inwestorami odbywa się głównie poprzez media, w których dodatkowo pojawia się on stosunkowo rzadko. Nawet przyjazd Leszka Czarneckiego na Konferencję Wall Street, a więc największe w Polsce spotkanie inwestorów indywidualnych, ograniczył się tylko do wywiadu bez pytań z sali.

Same spółki także nie ułatwiają życia inwestorom, publikując raporty raczej pod koniec sezonu wynikowego, co utrudnia dostęp do bieżących informacji o spółce. Przykładowo raport za 2017 rok Getin Noble Bank opublikował 26 kwietnia, czyli niemal cztery pełne miesiące po zakończeniu roku. Idea zrobiła to o wiele wcześniej, problem pojawił się jednak z III kwartałem 2018 roku, gdzie już po wybuchu afery raport został przesunięty z 20 listopada na jeden z ostatnich dozwolonych terminów: 28 listopada. Jeszcze dłużej, bo do 29 listopada, poczekają akcjonariusze Getin Noble.

"Trup w szafie" Czarneckiego

Wspomniane pojawienie się Czarneckiego na Wall Street - jak mogło się wydawać - mogło mieć związek z aferą GetBacku, spółki założonej i później sprzedanej przez Czarneckiego. W dystrybucję feralnych obligacji spółki mocno zaangażowana była jednak Idea i już wówczas atmosfera wokół banku była niezbyt dobra. Szczególnie, że to banki Czarneckiego były także głównym dostarczycielem portfeli dla przepłacającego za nie GetBacku. 

Na Wall Street padło jednak bardzo ważne pytanie w kontekście afery KNF. Prowadzący zapytał Czarneckiego o "trupy w szafach" jego spółek. - "Trup w szafie", czy zna Pan to określenie? Nieprzewidziana sytuacja, problem, który nie jest jeszcze znany, ale może się ujawnić i spowodować poważne kłopoty w przedsiębiorstwie. Czy rynek może spodziewać się jakiegoś negatywnego zaskoczenia, którego jeszcze nie widać? - zapytał prowadzący.

- Jeżeli by tak było, musiałbym puścić komunikat. Jeżeli o czymś takim wiem, bądź podejrzewam, a nie ujawniam, to łamię prawo - odpowiedział wówczas Czarnecki.

Przypomnijmy, Konferencja Wall Street obywała się w maju, już po nagraniu przez Czarneckiego taśm (co miało miejsce w marcu). Biznesmen jednak je ukrywał i opublikował dopiero w listopadzie. I pojawiły się one nie w giełdowym komunikacie, a na łamach "Gazety Wyborczej". Tymczasem treść taśm oraz późniejsza reakcja rynku wskazuje, że można je podciągnąć zarówno pod definicję informacji cenotwórczej, jak i pod pytanie zadane na Wall Street. Zauważyły to nawet agencje ratingowe takie jak np. EuroRating, które przez aferę ścięły rating Getin Noble Banku.

Czarneckiego starał się tłumaczyć jego pełnomocnik, Roman Giertych. - Prezes Czarnecki musiał przygotować swoje biznesy do tego, co się dzieje. Można było przewidzieć, że ujawnienie tej taśmy i informacja o złożeniu zawiadomienia do prokuratury wywoła burzę medialną - oświadczył mecenas. Szkoda, że takiej okazji nie dostali inwestorzy mniejszościowi, o których ponownie zapomniano. Tym bardziej, że burza okazała się nie tylko medialna, ale i giełdowa.

Adam Torchała

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 bankierkomentuje

GTN
https://stooq.com/q/?s=gtn&c=10y&t=c&a=lg&b=0
Ciekawe czy Getin GTN będzie chodził po 2 gr, juz mu nie dużo brakuje i jakby byl na ciaglych to do końca tygodnia powinien tam dojechać sam albo akcjonariusze go dojadą.
12gr to i tak super osiągnięcie a już 1.2mln na S wisi po 10gr

...... .. ...........................................................................................................................................................

GNB
https://stooq.com/q/?s=gnb&c=10y&t=c&a=lg&b=0
Tu wcale nie jest lepiej, też ostra masakra. Znając życie i politykę w tle to Czarnecki za wszystko beknie, kurs spadnie na ryj, ludzie wycofują depozyty bo widzą uklady, ukladziki, ubeckie wręcz metody jakichś niejasnych manipulacji i obrzucanie się winami lub pomówieniami.
Tylko czekać kiedy TFI zaczną UJAWNIAĆ że zaczęły sypać akcjami 5 sesji temu i ciągle dokładają. Po dzisiejszych notowaniach bylo widac ze jakis FUNDUSZ SYPIE bo tylko znikała podaż to odrazu 1 mln sztuk sie pojawial na tym samym poziomie a ulica brała ludzac sie ze kurs odbije.
KURS ODBIJE ale od 2gr jak zrobia re-split 100:1 to wtedy odbije od 2 zł w kierunku 1 zł :)

https://stooq.com/q/h/?s=gnb
Quercus np. miał pakiet ok 5 mln zł na początku 2018 a teraz to tylko ok 600 tys, do końca roku może z tych 600 tys zostać pakiecik za aż 55 tys zł. Pomyśleć że to kolejna wtopa ekonomicznego nieudacznika Buczka.
Altus dziś ma pakiet za ok. 300 tys a niedługo może mieć za niecałe 30 tys zł. Kolejny as finansowy znad Wisły = EKONOMICZNE ŁAJZY z Warszawy. Kto im wydał licencję na usługi i doradztwo ?

...................................................................................................................................................................

IDA
https://stooq.com/q/?s=ida&c=3y&t=c&a=lg&b=0
Obawy są ze kurs zanurkuje nawet do 20gr a na początku 2018 był po 24 zł co będzie mniej więcej odpowiadało 1% wartości. Skąd my znamy 1% v 40 mln v 1% wartości v 1 zł. Magia wielkich liczb Czarneckiego ( taki polski bonifacy giełdy).

https://stooq.com/q/h/?s=ida
Tu kolejny pogrom TFI i OFE, Quercus miał pakiet ok 20 mln na początku roku a dziś ma 1.8 mln i aby nie skończył na 180 tys lub niżej. Kolejna strata wiec niema sie co dziwic ze ludzie MASOWO umarzają jednostki lub wypłacają kase z bankow Czarneckiego. Czy kogoś to dziwi bo mnie nie.
Obawiam się że IDA padnie ze względu na utratę płynności bo brak będzie depozytów aby udzielać kredytów a chwiejącemu się tworowi ciezko bedzie tanio pożyczyć kasę na rynku od innych i akcja kredytowa padnie a razem z nią może paść bank. Ratuj sie kto moze kiedy jest jeszcze na to czas.

PODSUMOWANIE: nawet jeśli banki Czarneckiego przeżyją te tsunami to kursy będą mocno poturbowane, zrobia scalenie akcji bo inaczej podwójny fixing ich czeka i brak transakcji.
Przy scalaniu tez moze jakis trupek sie pojawic.
Czernecki skończy jak Krauze bo Kulczykowi się udało uciec spod pręgierza społecznego dlatego młody Kulczyk teraz tak cwaniakuje i kreuje bajki "Od ulotek do miliardera" a on przeciez zadnego miliona a tym bardziej miliarda nie zarobił.

Niektóre TFI jak Altus czy Quercus zaliczają kolejna wtopę = jak takim podmiotom mozna powierzyć pieniądze jak wtopa za wtopą rzędu kilkadziesiąt % wartości na pakiecie akcji.

To tez dziwne ze QRS ciągle po 2.19 zł jest wyceniany po kolejnej wtopie, to chyba stanowczo zawyzona wycena, adekwatniejsza wydaje sie cena pomiedzy 50gr a 1 zl. ciekawe kiedy będzie zjazd kursu:
https://stooq.com/q/?s=qrs&c=10y&t=c&a=lg&b=0

Ciekawe czy ALI bedzie mial druga fale spadku, wtedy może go wymieść z 2zl na spółkę groszowa:
https://stooq.com/q/?s=ali&c=1y&t=c&a=lg&b=0

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 7 dasbot

Co chcesz udowodnić swoim postem? Człowiek od marca wiedział, że jest bankrutem. Żarło, żarło i pożarło. Przez lata chodził dumny jak paw, doktorat zrobił, chciał żeby go wielbiono i rozkładano czerwony dywan. Fortuna kołem się toczy. Ile można mieć na koncie? W teorii ekonomii występuje pojęcie krańcowej użyteczności konsumpcji, w skrócie nie jadłeś np. szarlotki przez rok, nagle możesz ją zjeść, pierwsza smakuje wybornie, druga również, ale dziesiąta, dwudziesta, etc daje coraz mniejszą satysfakcję. Tak jest zresztą ze wszystkim. Jak śpiewa klasyk, "trzeba wiedzieć, kiedy ze sceny zejść niepokonanym". Pana LC zgubiła pycha, jak zawsze ona kroczy przed upadkiem. Człowiek jest niepospolitej inteligencji, a więc biedy klepał nie będzie, niestety zgubiła go pazerność. A teraz postanowił pociągnąć na dno wszystkich, których się da. Stąd "afera". A najgorsze w tym wszystkim jest to, że traci na tym państwo, jego powaga, wiarygodność, przewidywalność. Znów bawią się tym wszystkim głupi politycy, może ktoś mądry wymyśli jakiś system, kto nim może zostać, bo 99% tego co mamy się absolutnie nie nadaje. Nie wie ten, co znaczy drżeć o jutro, kto nie doświadczył zimna, głodu, upokorzenia, etc. Syte koty tracą czujność i giną, fizycznie, mentalnie, społecznie. Wali mnie ile LC ma na koncie, martwi, że choć doktor ekonomii widocznie za mało książek przeczytał, bo historia zna już wielu takich jak on, którzy spadli z hukiem z piedestału przez własną próżność.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 dasbot

to powyżej do janek43

! Odpowiedz
1 4 janek43

chciałem pokazać że Leszek to niezły kpiarz i jajcarz bo to on będzie miał miły wieczór a oni co najwyżej wsiądą na rowery i pojadą z powrotem do Warszawy żeby rano być w robocie. Tak samo rano zanim wszedł do prokuratury to już zrobił sobie jaja że to nie jest sprawa polityczna mimo że z 1000 adwokatów w mieście wziął akurat kolegę Plaformy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 5 janek43

widziałem wczoraj o 22.30 jak wyszedł skromnie ubrany Czarnecki do zmęczonych, głodnych i wymęczonych dziennikarzy mówiąc że nic nie powie bo nie może ale życzył im miłego wieczoru ahahahah po czym wsiadł do podstawionej skromnej beemki żeby nie kusić swoim maybachami i bugatti i pojechał do najlepszego apartamentu w Katowicach na kolację za tysiąc euro żeby na drugi dzień wylecieć swoim samolotem a oni wsiedli do swoich gratów jadąc do macdriva i tak sobie jeszcze z nich na koniec dnia zakpił z tym miłym wieczorem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
40 16 sel

Czyli dziesiątki tysięcy akcjonariuszy straciło na swoich akcjach kilka razy tyle co w Amer Gold bo dojnej zmianie się zachciało robić repolonizację lub zamach na jego banki i nic się nie stało wszystko jest bardzo dobrze ich zdaniem? Może pani Wasserman tym się zajmie zamiast jakimiś drobnymi sprawami? bo przecież giełda stoi w miejscu gdy wszystkie giełdy są trzy razy wyżej to ile takich firm jest zniszczonych w ten sposób? ile fundusze emerytalne i inne wtopiły tylko przez ter 3 lata?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 7 kaczka-po-smolensku

giełda to loteria bo nie da sie przwidziec ceny akcji chyba ze jestes insiderem po 20 latach na giełdzie jedyny patent które według mnie działa do analiza wolumenu i spreadu VSA wiedząc czy jest akumulacja czy dystrybucja mozna sie skutecznie podlaczyc do ruchu wzrostowego

! Odpowiedz
4 7 kaczka-po-smolensku odpowiada kaczka-po-smolensku

na getbecku i Getinie to było widoczne na długo przed spadkami

! Odpowiedz
17 27 tanidran

Dla uporządkowania faktów. Na taśmach jakie przekazał mec. Giertych nie ma zapisanej korupcyjnej propozycji. Nie ma też wizytówki z napisanym 1%.

Po drugie banki L.Czarneckiego (LC) dostały dofinansowanie z NBP.

Po trzecie. Publikacja raportów finansowych banków LC została opóźniona.

Dal mnie jest oczywiste, że jedynym wygranym jest Pan LC. Nikt nie przejmie teraz "jego banków". Otrzymał darmowe wsparcie finansowe od NBP (Państwa). Majstersztyk.
Raporty finansowe które się niedługo pokarzą będą zapewne bardzo złe. To moim zdaniem w pełni wyjaśni powody działania Pana LC.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
17 15 boob

Brawo bystrzacho, na taśmach audio nie ma video :). Szacunek dla spostrzegawczości. Jest audio i możesz posłuchać - powinno powalić (mnie powaliło).
Możesz napisać więcej o tym dofinansowaniu banków LC przez NBP? :).

! Odpowiedz
20 12 mapli

niech się ludzie emocjonują całą aferą ;) niektórzy na tym zarobią jeśli założą tą lokatę w getinei na 3,3 %. wiadomo że jest BFG więc bezpieczna transakcja.

! Odpowiedz
8 35 as1975

Ot i paradoks, ukradli ludzi na GB a teraz okradzeni powinni trzymać kciuki żeby przetrwał. Bo jak położą Idea bank, Lions bank i inne pseudo banki to od kogo żądać swoich pieniędzy? Gość się pewnie tak ustawić że do końca życia on i jego rodzina będą pławili się w luksusie za pieniądze oskubanych.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 48 momotaro

Chcesz zobaczyc karykature Polski lat 90-tych? Wlacz telewizję i zobacz TW Ernesta kroczacego u boku przewodniczageo młodzieży wszechpolskiej. Jak to leciało? Koncz was i wstydu oszencz. Biedny ten kraj gdy takie gnidy jeszcze łeb podnoszą i wołają o sprawiedliwość.

! Odpowiedz
16 16 sel

Chcieli ukraść banki z kapitałem własnym kilka miliardów i jak patrzę dzisiaj na kursy akcji tych banków to wcale nie zmienili zdania..

! Odpowiedz
19 39 rekin1986

Tak się kończy jak osoba fizyczna może być większościowym właścicielem banku który operuje pieniędzmi klientów bo inaczej wygląda sytuacja gdy taki bank nie przyjmuje depozytów tylko operuje własnymi pieniędzmi

Jak byli funkcjonariusze SB będą operowali pieniędzmi klientów to cienko to wszystko widzę

Banki powinny być w większości państwowe a udział osób prywatnych nie większy niż 20 procent a reszta w posiadaniu sektora przedsiębiorstw ale z poza branży finansowej

Mamy dzisiaj cyrk bo prawie cała pierwsza 10 z listy 100 najbogatszych to byli funkcjonariusze SB którym się pali grunt pod nogami bo już coraz trudniej o leszczy

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
19 21 sel

W normalnym kraju najlepsze są prywatne banki w USA nawet FED jest prywatny.

! Odpowiedz
3 55 rekin1986 odpowiada sel

Tylko , że w USA jak zrobisz wałek na rynku kapitałowym to czeka Cię 100 lat odsiadki a u nas w najgorszym wypadku dostaniesz 10 a wyjdziesz po 7 za dobre sprawowanie to jest ta różnica

Bo gdybyśmy mieli prawo , że za wałek powyżej 10 mln zł czeka Cię 25 lat a powyżej 100 mln dożywocie to by się wszyscy zastanowili czy warto robić wałki na rynku kapitałowym jak zostaniesz złapany to już się pożegnaj ze swoim majątkiem

U nas rynek kapitałowy ciągle jest w powijakach

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 2 0_0 odpowiada sel

"W normalnym kraju najlepsze są prywatne banki w USA nawet FED jest prywatny."

Prywatny? o_0

Polecam się douczyć. Pomogę:

https://pl.wikipedia.org/wiki/System_Rezerwy_Federalnej

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 35 marcin321

Nawet Kasia z Getinu przeniosła się gdzieś indziej

! Odpowiedz
4 15 428ustka

kasia jest na zasilku a jako praca zastepcza - grabienie lisci

! Odpowiedz
17 21 martin-12345678

Panem c. i jego bankami już niebawem zajmie się prokuratura bo CBA już działa. Zapłaci za oszustwa przy sprzedaży obligacji GerBack. Fakty i dowody w tej sprawie są porażające !!!!

! Odpowiedz
2 21 marekr987

moze ujawnisz nam te porazajace dowody?

! Odpowiedz
12 23 _justus

Chrzanowski zachował się nierozważnie i jak przystało na smarkacza bez doświadczenia.i przygotowania zawodowego. Jednak Czarnecki to stary SB który robi w ciula obywateli, uważam że taki gość to robi kasę nierzetelnie. Szkoda ,że pozwolono mu lawirować aż do dziś.

! Odpowiedz
30 34 palestrina

"Jak Hetman Czarnecki unicestwił PIS" - bedzie mozna ksiazke napisac o tym, pomijając to że niegdy nie kupowałem akcji tego Pana to będzie się działo

! Odpowiedz
11 63 adamleszcz

Cała prasa już sobie przeszła do porządku dziennego nad dramatem oszukanych w bankach od Leszka Czarneckiego - Ludzi wpakowanych w obligacje GetBack podstępem. Jak to jest, że Bank wykrada wręcz, poprzez manipulację, z kont Klientów, z ich własnych oszczędności, ok. 1,2 miliarda złotych, i spoko, cisza. Możecie sobie uzmysłowić jakie dramaty przeżywają ludzie nie będący inwestorami, nie mający nic do czynienia z inwestowaniem, z ryzykiem, kiedy ich oszczędności, częstokroć całego życia, ktoś podstępem wmontował w obligacje "bezpieczne" jak lokata? Często są to osoby w podeszłym wieku. Poczciwe małżeństwa co całe życie odkładali na starość. Już zamietliście ich wszystkich pod dywan? Przecież nawet Ci rozmówcy z "afery KNF" nie wspominają o tym. Luz, co? Ograbić na ponad miliard i "no problem".

Kiedy zaczną aresztować to złodziejstwo z Lions i Idea Bank? To oni są na 100% źródłem tej katastrofy i grabieży na oszczędnościach Polaków. Banki to esencja tego kryzysu. Niewinnym, poczciwym ludziom, osobiście widziałem ich, nawet staruszkom i osobom chorym, np. niedowidzącym, co oszczędzali na operację oczu, Lions, Idea, nawciskali toksycznych obligacji na przynajmniej 800 milionów. Zniszczyli ich oszczędności, oszczędności Polaków, ich własnych Klientów, na te przynajmniej 800 mln zł, do 1,2 mld zł, razem z Noble itd., stosując metodyczne i instytucjonalne wprowadzanie w błąd, wyzysk błędu i niezdolność do należytego pojmowania przedsiębranego działania wg art. 286 KK, przestępcze przekazywanie danych wg art. 287 KK oraz także misselling. Porażająca większość "oświadczeń woli" zakupu obligacji została złożona pod wpływem tzw. podstępu i wprowadzenia w błąd. Tylko oni mieli dostęp do danych o oszczędnościach i tylko oni dzwonili do ludzi, i nagabywali.

To nie pojedyncze przypadki, to setki i tysiące ludzi ograbionych. Wstyd i hańba, że o tym, ten tzw. Bank, ma jeszcze czelność pisać w prasie, w kontekście faktycznego metodologicznego obrabiania własnych Klientów i wyprowadzania ich z lokat, i częstokroć z oszczędności życia, że [Lion’s Bank Idea Bank SA] „jedynie informował o możliwości zakupu obligacji i zainteresowanych odsyłał do dystrybutora”.

Bez ich działań GetBack ani żaden Dom Maklerski nie miałby przenigdy żadnych szans upchnąć to wśród ludzi na taką skalę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 24 konra74

Jasne że stał się miliarderem nie dlatego że tworzy innowacyjne produkty, pisze książki etc., ale dlatego że ma układy, a na jego fortunę złożyło się miliony ludzi ale chcąc nie chcąc żyjemy w takim systemie, w którym tacy ludzie są stawiani jako przykład przedsiębiorcy, wizjonera i człowieka sukcesu.

! Odpowiedz
2 42 warszawyak

Przekrętów , którzy wyjkorzystują inwestorów należy eliminować !

! Odpowiedz
11 60 momotaro

Pytają się esbeka czy ma jakieś trupy w szafie i oczekują że im prawdę powie. Przecież to typ z tych że jak nie sklamie to prawdy ci nie powie.

! Odpowiedz
61 28 sel

A wszystko to przez pis-tolety , które atakują te firmy wszędzie i jak tylko się da ,gnoją na każdym kroku że to UB itp a funkcjonariusze dojnej zmiany chyba chcieli zameldować przejęcie za 1 złotych oczywiście z odpowiednią prowizją dla siebie. ..Najpierw zdyskredytować oczernić ochlapać błotem w mediach i gdzie się da , a później dobić. takie to teraz mamy zwyczaje i patriotów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
37 31 sel

Czy oni nie wiedzą że jak się wyzywa od komunistów i złodziei , nazywa banki ubeckimi , ludzi z kapitałem złodziejami, mordami , oszustami to w końcu to przyniesie konkretne wymierne efekty na giełdzie , w podatkach, w inwestycjach i w kieszeni każdego Polaka wypali dziurę do samej ziemi?

! Odpowiedz
5 73 websterdxb

Ja widze sytuacje gdy po raz kolejny przecietny kowalski zostal oszukany przez system bankowy...Czemu to zawsze na przekretach bankierow cierpia zwykli obywatele a odpowiedzialni nigdy nie stawaja przed sadem ?

! Odpowiedz
5 49 websterdxb

Banki sa rakiem finansow !

! Odpowiedz
4 14 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
42 18 sel

To Polska tak skończy a nie Czarnecki jak tak będzie niszczyć ludzi i firmy ta opcja polityczna to pies z kulawą nogą tu nie zainwestuje już inwestycje spadły o ponad 50% , zamiast inwestować i odliczać od podatku wolą zapłacić podatek i zwinąć interes ,a głąby się cieszą że chwilowo jest większy wpływ z podatków..

! Odpowiedz
17 53 lcoj9

Takie banki, najdroższe kredyty gotówkowe, produkty spekulacyjne, po których klienci potracili masę kasy.
Banki, których klienci skamlą po kątach i liżą rany po kontakcie Ołpej Fajnans, Noble i inni.
Lybra, lucra... wielu jeszcze do dziś ma pewnie depresję po tym.
I gdzie ten biznesmen ma te pieniądze? Toż to jakś wydmuszka, z której pieniądze gdzieś wsiąkały.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 8 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
51 47 john-eire

Znowu duży kolejki w Getin dzisiaj. O co chodzi?. Polaków nie ufają Glapinski ze pieniądze jest bezpieczny? Może kolejki są ludzi który mają więcej niż 100tyś euro w konto?

! Odpowiedz
12 50 distefano

Polaków nie ufają Czarnecki

! Odpowiedz
0 7 specjalnie_zarejstrowany1

Rzucili sie na lokaty po 3.3%

! Odpowiedz
5 48 pjb

Prokuratura, NIK a może komisja sejmowa (choćby tylko opozycji) chyba powinna zbadać całość powiązań przy wydawaniu decyzji zgody wejścia bankruta getback na GPW, także jaki był udział nowego właściciela Abris, dlaczego Deloitte wydał pozytywną opinię mimo wielu dziwnych transakcji i czy nie ma tutaj "drugiego" dna, bo jak widać dziwne kontakty i prywatne rozmowy urzędników się trafiają.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
16 109 zkonopko

Pewien facet skupował największy syf na rynku za kasę z dwóch swoich innych firm, gdzie swoje pieniądze trzyma ulica. Jak dla mnie to tylko po to, żeby za kasę leszczy zrobić kolegom dobrze, aby ci z kolei mogli się pozbyć najbardziej toksycznych aktywów. Nie rozumiem ludzi, którzy trzymają kasę u agentów WSI, a potem są zdziwieni, że ktoś ich ogolił do zera. Jak dobrze pójdzie to za tydzień pocałują klamki i pożegnają się z wkładami. Radzę się spieszyć. Częściowo kasę im zwróci FB, czyli pójdzie to z naszej kasy (w końcu składki na FB też idą z naszej kasy bo banki innej nie mają).. Na końcu ludzie z ulicy zostaną bez kasy, za długi zapłaci społeczeństwo, a agentura wyciągnęła ile się dało. To jest Polska właśnie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 8 sel

Jak się chlapie kogoś bez powodu błotem to może to wrócić i zatopić .

! Odpowiedz
3 11 zkonopko odpowiada sel

To opisz mi jak to możliwe, że ktoś kto nigdy nie był na danym rynku i nie ma o tym wiedzy, mimo znacznej konkurencji skupuje niebezpieczny towar za najwyższe ceny i wszyscy dookoła się łapią za głowę jak to możliwe. A najlepiej zacznij od tego jak to możliwe, że w społeczeństwie wyczyszczonym przez komunistów z oszczędności (może pamiętasz inflację która wynosiła kilka tysięcy procent, bo ja tak), pojawiają się goście z agenturalną przeszłością komunistyczną, którzy mają kapitał, żeby założyć kilka banków. Pewnie tobie się to w żaden sposób nie łączy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 109 maacwin

GET Back to jest prawdziwa afera a nie jakieś tam nagrania pazernego gówniarza z wątpliwej reputacji bankierem

! Odpowiedz
23 66 janek43

przecież to sam Czarnecki upublicznił jako pierwszy informację że za jego bank chciano dać tylko 1zł. Jeśli cały bank miał kosztować 1zł to jedna akcja to 0.00001zł czyli zero to co się dziwić że obecna cena zmierza do zera. Podziękujcie Czarneckiemu że to upublicznił bo przecież nie zrobił tego KNF.

! Odpowiedz
64 35 marekr987

Nie naród, tylko PiS

! Odpowiedz
41 90 2kbb

Czarnecki popełnił błąd wchodząc w złe środowisko w czasie Okupacji Sowieckiej w Polsce i w złe środowisko w III RP ...Naród dzisiaj chce jego "głowy" .... I wszystko wskazuje że ją dostanie....

! Odpowiedz
8 15 sel

Naród chce głowy złodziei którzy niszczą i dyskredytują Polskie firmy w Polsce dla własnych korzyści.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
IDEABANK 1,90% 2,95
2019-11-15 17:00:00
WIG 0,22% 58 751,67
2019-11-15 17:15:02
WIG20 0,35% 2 233,87
2019-11-15 17:15:01
WIG30 0,32% 2 531,47
2019-11-15 17:15:01
MWIG40 -0,06% 3 746,86
2019-11-15 17:15:01
DAX 0,47% 13 241,75
2019-11-15 17:37:00
NASDAQ 0,73% 8 540,83
2019-11-15 22:03:00
SP500 0,77% 3 120,46
2019-11-15 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.