REKLAMA
WAŻNE

Ciężar pandemii przenosi się za ocean

2020-11-16 08:37
publikacja
2020-11-16 08:37
Ciężar pandemii przenosi się za ocean

Wprawdzie rano kontrakty futures wskazywały na kontynuację spadków w Europie, ale po otwarciu rynku kasowego większość indeksów na kontynencie rozpoczęła marsz w górę i zakończyła bardzo specyficzny tydzień, niemal w całości zdeterminowany sesją z poniedziałku, pozytywną nutą. Spośród głównych indeksów spadkiem o 0,4% zamknęło się tylko FTSE100, pozostałe rosły od 0,2% (DAX) do 0,8% (IBEX). Mimo pojedynczych negatywnych niespodzianek bilans kilku ostatnich dni w Europie był pozytywny - druga fala pandemii w większości krajów UE mogła osiągnąć punkt kulminacyjny, druga połowa listopada m.in. z uwagi na obowiązujące obostrzenia powinna przynieść normalizację sytuacji.

Słabo na tle pozostałych rynków UE wyglądała Polska. WIG20 spadł o 1,2%, mWIG40 o 1,3%, a sWIG80 o 0,5%. O 4,6% taniały akcje Allegro, których wartość w ciągu czterech dni spadła z ponad 95 zł do niecałych 76 zł. Obroty na spółce pozostawały bardzo wysokie (277 mln zł). Najgorszą spółką w mWIG40 był Mercator Medical (-6,7%). Kilka poprzednich dni okazało się generalnie bardzo trudnych dla tegorocznych gwiazd nawet pomimo faktu, że poturbowane na jego starcie wzrostowe spółki amerykańskie podjęły od środy próbę odbicia.

S&P500 wzrosło o 1,4%, a NASDAQ o 1,0%. Dane o koronawirusie z piątku wskazały wzrost nowych przypadków na poziomie 187 tys., a chociaż zgodnie z amerykańską sezonowością w weekend miały miejsce spadki, najbliższe kilka dni może przynieść dalsze pogorszenie sytuacji. Wall Street na razie zachowuje całkowity spokój, interesujące, czy utrzyma się on w drugiej połowie miesiąca w miarę jak pandemia zaczyna docierać do Nowego Jorku.

Dzisiejszy dzień zapowiada się bardzo dobrze, po danych z Chin i Japonii giełdy azjatyckie wyraźnie rosną. Wzrost PKB w Kraju Kwitnącej Wiśni wyniósł w 3Q2020 5,0% k/k (konsensus: 4,4% k/k), pomimo negatywnej niespodzianki na poziomie sprzedaży detalicznej w informacjach z Pekinu (4,3% r/r vs. konsensus 5,1% r/r) nic nie zagraża prognozom, że gospodarka w Państwie Środka się w tym roku nie skurczy - produkcja przemysłowa i inwestycje były wyższe od oczekiwań.

Kamil Cisowski

Dyrektor Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego

Dom Inwestycyjny Xelion

0x01 graphic

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności

Źródło:Xelion. Doradcy Finansowi
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki