NIE PRZEGAP

Cierpiący przemysł, hamulec Czechów i rekordowy Orlen [Wykresy tygodnia]

2022-08-06 06:00
publikacja
2022-08-06 06:00
Cierpiący przemysł, hamulec Czechów i rekordowy Orlen [Wykresy tygodnia]
Cierpiący przemysł, hamulec Czechów i rekordowy Orlen [Wykresy tygodnia]
fot. agsandrew / / Shutterstock

Pierwszy tydzień sierpnia nie pozwolił na nudę. Dlatego przypominamy najważniejsze wykresy mijającego tygodnia.

1. PMI: polski przemysł cierpi jak wiosną 2020

Lipiec przyniósł jeszcze głębszy niż w czerwcu spadek aktywności w polskim sektorze wytwórczym – wynika z danych S&P Global. Po raz ostatni tak zła koniunktura panowała podczas pierwszego lockdownu wiosną 2020 roku.

2. Czesi jako pierwsi w regionie zakończyli cykl podwyżek stóp procentowych

Po raz pierwszy od ponad roku władze czeskiego banku centralnego nie zdecydowały się podnieść stóp procentowych.

Bankier.pl na podstawie danych banków centralnych

3. Orlen chwali się rekordowymi wynikami

PKN Orlen opublikował wyniki finansowe za pierwsze półrocze 2022 r. Najbardziej wartościowa polska spółka na GPW pochwaliła się najlepszymi przychodami w historii, ale końcowy zysk znacznie obniżyły miliardowe odpisy.

PKN Orlen

4. Ropa naftowa najtańsza od lutego, ale paliwa nadal po 7 zł/l

Mimo że notowania ropy Brent znalazły się na najniższym poziomie od wybuchu wojny w Ukrainie, to średnie ceny przy dystrybutorach wciąż sięgają 7 zł za litr.

5. AMERYKAŃSKI RYNKE PRACY

6. Inflacja w Turcji zbliżyła się do 80%, jednak nieoficjalnie jest przeszło dwukrotnie wyższa

Teoretycznie ten artykuł można by zatytułować tak: „Turecka inflacja zaczęła hamować”. Tyle tylko, że oficjalna dynamika wzrostu cen nad Bosforem zbliżyła się do 80%, a nieoficjalnie jest przeszło dwukrotnie wyższa.

7. Najsłynniejszy deweloper świata przestał sprzedawać mieszkania

Jeszcze w 2020 r. Evergrande Group sprzedało mieszkania za ponad 700 mld juanów, w pierwszej połowie tego roku - zaledwie 12 mld juanów. Tymczasem na jaw wychodzą kolejne ukryte zobowiązania spółki, a jej władze nie zdołały przedstawić zapowiadanego planu restrukturyzacji. A to tylko wierzchołek góry lodowej, jaką są problemy sektora nieruchomości za Murem.

Bankier.pl na podstawie raportów spółki

8. Bank Anglii dokonał największej od 27 lat podwyżki stóp procentowych

Bank Anglii dokonał piątej z rzędu podwyżki stóp procentowych, oddalając się od zera w obliczu najwyższej od 40 lat inflacji CPI. Była to najsilniejsza podwyżka od 1995 roku.

Trading Economics

9. Spekulacyjne szaleństwo na Wall Street. Nieznana spółka wyceniana wyżej niż Facebook, Exxon czy Coca-Cola

Cena papierów AMTD Digital wzrosła w ciągu niespełna 3 tygodni ponad 300-krotnie, co wywindowało kapitalizację spółki do blisko 500 mld dolarów. Szerzej nieznany fintech był przez moment wyceniany wyżej niż Exxon, Walmart czy właściciel Facebooka.

Bloomberg

JM

Źródło:
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
bha
Dzięki zadłużaniu od lat po uszy krajów społeczeństw, dzięki wyzyskowi i żerowaniu od dawna na pracy innych najtaniej jak się tylko da i uda na epicką już skalę na świecie będzie cierpiał coraz mocniej nie tylko przemysł, ale i usługi oraz rządy krajowe coraz mocniej bezmyślnie i nieodpowiedzialnie zadłużające własne kraje na wieki Dzięki zadłużaniu od lat po uszy krajów społeczeństw, dzięki wyzyskowi i żerowaniu od dawna na pracy innych najtaniej jak się tylko da i uda na epicką już skalę na świecie będzie cierpiał coraz mocniej nie tylko przemysł, ale i usługi oraz rządy krajowe coraz mocniej bezmyślnie i nieodpowiedzialnie zadłużające własne kraje na wieki wieków wszystkich pokoleń do coraz droższej ich co roku spłaty zadłużeń. Krótkowidztwo bezmyślne i nic więcej niczego dobrego to nie przyniesie na świecie większości % osób. Niestety
jenak
Trochę danych dla kredensów do strawienia. Jednak Glapy brak na otarcie łez.

Powiązane: Wykresy tygodnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki