REKLAMA

Cięcia stóp uderzyły w posiadaczy obligacji

2015-05-11 14:00
publikacja
2015-05-11 14:00
Cięcia stóp uderzyły w posiadaczy obligacji
Cięcia stóp uderzyły w posiadaczy obligacji
/ YAY Foto

Polska to naprawdę dziwny kraj, w którym jednostronna zamiana umowy potrafi być zgodna z prawem. Rzecz dotyczy tzw. ustawy antylichwiarskiej, która właśnie uderzyła po portfelu inwestorów z rynku Catalyst.

„Zarząd Spółki Nordic Development S.A. z siedzibą w Warszawie niniejszym informuje, że na podstawie art. 359 § 21 oraz § 22 kodeksu cywilnego w dniu 7 maja 2015 roku została podjęta uchwała w sprawie obniżenia oprocentowania obligacji na okaziciela serii I” – komunikat tej treści w piątek po południu zobaczyli posiadacze akcji bydgoskiego dewelopera.

Taką możliwość dał spółce kuriozalny paragraf 2.1. art. 359 Kodeksu Cywilnego, który ustala maksymalną wysokość odsetek na czterokrotność stopy lombardowej NBP. Ograniczenie to ustanowiono, gdy stopy NBP przekraczały 5%. Stało się ono kłopotliwe, gdy w październiku 2014 r. i w marcu 2015 r. RPP obniżyła stopę lombardową łącznie z 4% do 2,5%, tym samym ograniczając „legalne” odsetki do zaledwie 10% w skali roku.

„W związku z tym wszystkie odsetki od obligacji na okaziciela serii I wyemitowane przez Spółkę Nordic Development S.A., począwszy od dnia 14 maja 2015 roku do dnia poprzedzającego dzień ewentualnego podwyższenia lub dalszego obniżenia odsetek maksymalnych, będą naliczane według stopy 10%.” – kwituje zarząd Nordic Development S.A., który dzięki temu zaoszczędzi 440 tys. zł.

W ten sposób inwestorzy nabywający obligacje o stałym (?!) oprocentowaniu spotkali się z nowym rodzajem ryzyka, z którego chyba mało kto zdawał sobie sprawę. Według serwisu obligacje.pl do tej pory z możliwości obniżenia odsetek skorzystał tylko Europejski Fundusz Medyczny, ale w kolejce jest potencjalnie 10 emitentów z rynku Catalyst.

Gdyby RPP działająca pod presją „dodruku” euro przez Europejski Bank Centralny zdecydowała się jeszcze mocniej obniżyć stopy procentowe, teoretycznie możemy dojść do sytuacji, gdy pożyczanie pieniędzy na procent (tzw. lichwa) stanie się w Polsce nielegalne, a wszystkie umowy pożyczek/kredytów/obligacji zostaną „wyzerowane”. Na szczęście nowa ustawa o obligacjach, która zacznie obowiązywać od 1 lipca,  stwierdza, że "do oprocentowania obligacji nie stosuje się przepisów o odsetkach maksymalnych" (art. 12).

K.K.

Źródło:
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~gary
Rozgrywki poza kamerami odbywają się na całym świecie. Dla zwykłych obywateli informacja, że dla dolara jako waluty światowej dni są policzone wydaje się być żartem. Jednak coraz więcej krajów odchodzi od USD. Jeśli jesteś finansowo powiązany z Wujem Samem, polecam bardzo dobry wywiad http://independenttrader.pl/237,Rozgrywki poza kamerami odbywają się na całym świecie. Dla zwykłych obywateli informacja, że dla dolara jako waluty światowej dni są policzone wydaje się być żartem. Jednak coraz więcej krajów odchodzi od USD. Jeśli jesteś finansowo powiązany z Wujem Samem, polecam bardzo dobry wywiad http://independenttrader.pl/237,sytuacja_dolara_na_antenie_ntv.html
~lilo
banki to uprawiają lichwę oprocentowanie rrso 20-30 % a kowalski na zakupionych obligacjach ze stałym oprocentowaniem to już nie może więcej zarobić... od jakiegoś czasu utwierdziłem się że polska to gówniany kraj ... bez kitu
~Eltor
To bardzo fajne. Banki sobie spadające stopy oprocentowania kredytów odbiją rosnącymi marżami (kiedyś było ograniczenie do 5%, teraz już go nie ma) i swoje zarobią, a zwykły ludzik dostanie po tyłku.
~wruum59
"Na szczęście, problem ograniczenia wysokości oprocentowania obligacji firm wkrótce przejdzie do historii. Wchodząca w życie w lipcu tego roku nowa ustawa o obligacjach to ograniczenie z obligacji zdejmuje.
Piotr Dziura
Członek Zarządu GERDA BROKER"
http://m.interia.pl/biznes/news,2115176
~bandit
to, że Polska, a w zasadzie rządzący nami są dziwni jeszcze kogoś dziwi?????? hehehehe.....bananowa republika
~za
to ograniczenie w odniesieniu do fizycznych ma sens !!! i powinno być utrzymane
~hmmmm odpowiada ~za
Ale ono jest zupełną fikcją, banki doliczają marżę i zarabiają krocie na ubezpieczeniach - co z tego że masz kredyt na 1,99% skoro RRSO i tak wynosi 20%?

Powiązane: RPP obniża stopy procentowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki