REKLAMA

Ciech pozytywnie postrzega otoczenie biznesowe w horyzoncie kolejnych kwartałów

2021-11-25 18:20
publikacja
2021-11-25 18:20
Ciech pozytywnie postrzega otoczenie biznesowe w horyzoncie kolejnych kwartałów
Ciech pozytywnie postrzega otoczenie biznesowe w horyzoncie kolejnych kwartałów
fot. Kacper Pempel / / FORUM

Ciech ocenia, że szacowany wzrost popytu na globalnym rynku sody kalcynowanej, zwiększanie możliwości nowej warzelni soli w kolejnych miesiącach, a także rozwój pozostałych segmentów, tworzą korzystne otoczenie biznesowe w horyzoncie kolejnych kwartałów - podała spółka w komunikacie prasowym.

"Dostrzegamy wyzwania związane z sytuacją makroekonomiczną: wzrostem cen surowców i drożejącymi uprawnieniami do emisji CO2. Podjęliśmy konkretne działania, by te ryzyka ograniczać, m.in. stosując mechanizmy zabezpieczające. Jednocześnie, spodziewany rosnący popyt na sodę kalcynowaną i istotne zmiany na rynku azjatyckim, przebiegający zgodnie z planem rozruch warzelni soli, dynamiczny rozwój i ambitne plany biznesu Agro oraz zakończona inwestycja w krzemianach, wsparte dyscypliną kosztową i licznymi inicjatywami zwiększającymi efektywność biznesową, pozwalają na optymistyczne postrzeganie otoczenia biznesowego w horyzoncie kolejnych kwartałów" – poinformował w komunikacie prezes Dawid Jakubowicz.

Ciech poinformował, że na podstawowym rynku działalności grupy – produkcji i sprzedaży sody kalcynowanej – wyraźnie rośnie popyt wywołany post-pandemicznym ożywieniem gospodarczym, m.in. w nowych biznesach: produkcji baterii litowych i paneli fotowoltaicznych, do których produkcji wykorzystywana jest soda.

"Dodatkowo, na rynku chińskim widać odwrócenie długotrwałego trendu i zmianę pozycji Chin z eksportera na importera tego surowca netto. Może to oznaczać zwiększenie wolumenów sody trafiających do Azji z Ameryki Północnej i Azji Mniejszej, co wpłynęłoby na wolumeny sprzedawane na rynku europejskim, na którym działa Ciech" - czytamy w komunikacie.

"Dodatkowo, wykorzystanie mocy produkcyjnych osiągnęło historycznie wysoki poziom, co oznacza, że w obliczu prognozowanego wysokiego popytu, niedobory sody na rynkach światowych mogą utrzymać się przez najbliższe 2-3 lata" - podano.

Grupa podała, że w biznesie solnym trwa rozruch nowej warzelni. Obecnie szacowana wielkość produkcji na rok 2022 to ok. 300-350 tys. ton. (PAP Biznes)

jow/ mfm/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Tanie konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań – listopad 2021 r.

Tanie konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań – listopad 2021 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki