Cicha hossa na budowach

Liczba mieszkań oddawanych do użytku powoli zbliża się do rekordów ze szczytu hossy na rynku nieruchomości sprzed dekady. Ciekawe tylko, jak długo rekordowo niskie stopy procentowe będą napędzały boom w budownictwie mieszkaniowym.

To bardzo cichy boom, umiejętnie maskujący się statystykami o fatalnych wynikach produkcji budowlano-montażowej, która jeszcze kilka miesięcy temu malała w tempie nawet 20% rocznie. Ale to „zasługa” branży drogowej, ponieważ sektor mieszkaniowy radzi sobie dobrze jak rzadko kiedy.

W 2016 roku oddano do użytkowania prawie 163,4 tys. lokali mieszkalnych – podliczył Główny Urząd Statystyczny. To o 10,6% więcej niż rok wcześniej. To także drugi najlepszy rezultat po 1990 roku. Lepszy – i to tylko nieznacznie – był rok 2008, gdy oddano 165,2 tys. lokali.

(Bankier.pl na podstawie danych GUS)

Co więcej, także dwa pierwsze miesiące 2017 roku wyglądają całkiem solidnie. W styczniu i lutym ukończono budowę niemal 26,5 tys. lokali, a więc o 5,5% więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Po zsumowaniu wyników za ostatnie 12 miesięcy otrzymujemy prawie 164,8 tys. mieszkań. Ostatni raz tak dobre wyniki odnotowano na przełomie lat 2008/09, gdy na rynek trafiały inwestycje rozpoczęte podczas nieruchomościowego boomu z lat 2006-08.

O ile dekadę temu hossę w budownictwie mieszkaniowym napędzały łatwo dostępne kredyty hipoteczne (w tym przede wszystkim te powiązane z kursem CHF), tak teraz motorem wzrostów są rekordowo niskie stopy procentowe w Polsce. Od dwóch lat Rada Polityki Pieniężnej utrzymuje stopę referencyjną NBP na poziomie 1,5%, co przekłada się na rekordowo niski Wibor 3M w wysokości ok. 1,7%. Dodatkowo rząd wspiera kupujących poprzez program MdM.

Stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego
Stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego (Bankier.pl na podstawie danych NBP)

Różnica jest jednak zasadnicza. O ile boom sprzed dekady był napędzany tanim i łatwo dostępnym kredytem hipotecznym, tak teraz uporczywie niskie stopy procentowe zachęcają do zakupu mieszkań w celach inwestycyjnych, jako substytut dla nisko oprocentowanych bankowych lokat. Z szacunków NBP wynika, że w poprzednim kwartale 65% mieszkań było kupowanych bez użycia kredytu.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 2 ~doświadczony

Przy obecnym prawie , chroniącym nieuczciwych lokatorów, wynajmowanie to jazda po bandzie. Często zamiast zysków, są rachunki lokatorskie do spłacenia i remonty mieszkania czy domu.

! Odpowiedz
6 15 ~Mux

Bańka pnie się do góry. Jeśli ktoś chce sromotnie wtopić oszczędności życia to najlepszy moment właśnie nadchodzi. Dać przyciąć deweloperowi 50% marży- bezcenne.

! Odpowiedz
2 6 ~głosrozsądku

jaka bańka ? o bańce będzie mowa jak ceny np w Warszawie urosną jeszcze o 30 % na razie uwzględniając inflację i wzrost zarobków o 30 % tańsze niż na górce z lata 2008.

! Odpowiedz
1 2 ~dewel

poczekaj jeszcze ze 3 lata to dopiero zobaczysz bankę ;)

! Odpowiedz
1 3 ~Reporter

W Norwegii tam Lewica walczy bardzo ciężko, aby nadal dominować nad wszystkimi, trudno jest nie zauważyć, jak tam polowanie na podatki jest upierdliwe, że teraz nawet nakładają podatki od nieruchomości, które obejmują domki (budy) dla psów na zapleczu.
Nie ma lipy.
https://www.armstrongeconomics.com/world-news/taxes/taxing- property-going-crazy/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 7 ~Reporter

Natomiast w Grecji ludzie nie akceptują nieruchomości jakie dostają w spadku, ponieważ nie są w stanie opłacić nawet samego podatku spadkowego. ®

! Odpowiedz
8 3 ~wieśmak

zapraszamy do Polski, niech no ktoryś spróbuje jeszcze podkręcić podatki to ulica zmiecie rządzących w tydzień

! Odpowiedz
4 2 (usunięty) odpowiada ~wieśmak

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~AntoniCaracal

To czeka też nas !
Długi coraz większe, urzędasów i kolesi Miśka coraz więcej a w kieszeniach stada
baranów jeszcze sporo kasy, więc zacznie się golenie i u nas !

! Odpowiedz
5 13 ~czesiu

najlepsze mieszkania sa w wawie na prymasa 1000lecia i wolskiej. wieżowce odalone od siebie o 10 metrów i oczywiście cała jana kazimierza. chociaż takich perełek w wawie jest jeszcze trochę np. powązkowska.

i taniej już nie będzie!
kupować!

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IX 2017
PKB rdr 3,9% II kw. 2017
Stopa bezrobocia 7,0% VIII 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 501,22 zł VII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 4,3% IX 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl