REKLAMA

Chronione zawody. Cudzoziemiec dostanie pracę nie w każdej profesji

2022-12-22 06:41
publikacja
2022-12-22 06:41

Powstanie lista zawodów, w których nie będzie można zatrudniać obcokrajowców spoza UE bez sprawdzenia, czy na to stanowisko nie ma chętnych Polaków. Rząd wprowadzi takie rozwiązania, ale tylko wtedy, gdy wzrośnie bezrobocie - pisze w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna".

Chronione zawody. Cudzoziemiec dostanie pracę nie w każdej profesji
Chronione zawody. Cudzoziemiec dostanie pracę nie w każdej profesji
fot. Michal Kosc / / FORUM

Jak informuje "DGP", "rząd szykuje przepisy, które mają zagwarantować pracę w pierwszej kolejności Polakom, którzy jej szukają". "Jeżeli stopa bezrobocia zacznie rosnąć, minister rodziny i polityki społecznej będzie mógł zobowiązać starostów do sporządzenia listy zawodów, w których nie będą udzielane zezwolenia na pracę obcokrajowcom. Taką możliwość przewiduje nowa wersja projektu ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców, nad którą pracuje resort rodziny" - wyjaśnia.

"Regulacja ta będzie miała charakter fakultatywny i zostanie zastosowana, gdy stopa bezrobocia oraz liczba osób objętych zwolnieniami grupowymi będą świadczyły o trudnej sytuacji na lokalnych rynkach pracy" - tłumaczy Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS), uzasadniając poprawkę do projektu.

Dziennik przypomina, że "dziś pracodawca, który chce uzyskać zezwolenie na pracę dla cudzoziemca spoza Unii, powinien zwrócić się do powiatowego urzędu pracy o przeprowadzenie testu rynku pracy". "Polega on na sprawdzeniu przez starostę, czy w polskich rejestrach są bezrobotni, którzy mogliby podjąć takie zatrudnienie. Mają oni pierwszeństwo przed obcokrajowcami w otrzymaniu posady. MRiPS zaproponowało rezygnację z testu. Twierdziło, że niepotrzebnie wydłuża on procedurę uzyskiwania zezwolenia, bo z uwagi na niskie bezrobocie kandydatów do pracy w Polsce i tak nie ma" - podaje.

Według gazety, "takiej zmianie sprzeciwiło się Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA)". "Likwidacja testu rynku pracy w odniesieniu do wszystkich cudzoziemców z krajów trzecich wydaje się niezasadna" - wskazywał Bartosz Grodecki, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, w opinii do projektu ustawy.

Ministerstwo Rodziny - czytamy - "uwzględniło zastrzeżenia i "zaproponowało bezpiecznik, czyli nowy mechanizm chroniący bezrobotnych, gdy sytuacja na rynku pracy się pogorszy". "Zamiast nieefektywnego testu pracy proponujemy szczególne rozwiązanie, które pozwoli na odmowę udzielenia zezwolenia na pracę" - zapowiada Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, w odpowiedzi na uwagi MSWiA. (PAP)

dap/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (8)

dodaj komentarz
samsza
Zmniejszenie ilości ludzi na danym terytorium to najprostszy i najtańszy sposób na ograniczenie emisji CO2. Przecież wiadomo, że w 2100 Polaków zamiast 37 mln, będzie 12, czyli samo z siebie emisja CO2 spadnie o 2/3 (!). A oni się uparli wydać 1,6 bln PLN do 2040 r., to jak Powst. Warszawskie, brawura i "mądrość inaczej",Zmniejszenie ilości ludzi na danym terytorium to najprostszy i najtańszy sposób na ograniczenie emisji CO2. Przecież wiadomo, że w 2100 Polaków zamiast 37 mln, będzie 12, czyli samo z siebie emisja CO2 spadnie o 2/3 (!). A oni się uparli wydać 1,6 bln PLN do 2040 r., to jak Powst. Warszawskie, brawura i "mądrość inaczej", zamiast chłodnej kalkulacji!
pdox
Udział Polaków w produkcji gazów cieplarnianych to jest jakiś ułamek procenta w skali globu, zresztą cała UE do kupy, nawet nie zbliża się do liderów, którzy mają w d* "walkę o klimat" i emitują coraz więcej i śmiecą coraz więcej. Z naszym "największym sojusznikiem" na czele zresztą. Jedyne, co się w ten sposób Udział Polaków w produkcji gazów cieplarnianych to jest jakiś ułamek procenta w skali globu, zresztą cała UE do kupy, nawet nie zbliża się do liderów, którzy mają w d* "walkę o klimat" i emitują coraz więcej i śmiecą coraz więcej. Z naszym "największym sojusznikiem" na czele zresztą. Jedyne, co się w ten sposób da osiągnąć, to bieda w Europie i w konsekwencji kolejne wojny.
samsza odpowiada pdox
Tym bardziej, zmniejszenie ułamka globalnej emisji CO2 o 2/3 samo z siebie do 2100 r. nie jest lepszą strategią niż zarzynanie się długiem 1,6 bln do 2040 r. ?
przedsiebiorca30
W Państwie Pis wszystko jest postawione na głowie i wzajemnie sprzeczne niczym w Rosji. Cudzoziemcy są oficjalnie niemile widziani. Znamy te hasła o roznoszących zarazki itp. Jednocześnie bez żadnych ograniczeń ściągamy obcokrajowców bo system emerytalny by się zawalił. Jednak skracamy wiek emerytalny i różnymi socjalami wypychamy W Państwie Pis wszystko jest postawione na głowie i wzajemnie sprzeczne niczym w Rosji. Cudzoziemcy są oficjalnie niemile widziani. Znamy te hasła o roznoszących zarazki itp. Jednocześnie bez żadnych ograniczeń ściągamy obcokrajowców bo system emerytalny by się zawalił. Jednak skracamy wiek emerytalny i różnymi socjalami wypychamy wszystkich na jak najszybsza emeryturę. Sprowadzając pełno obcokrajowców z różnych grup społecznych, jednocześnie nie prowadzimy żadnej skoordynowanej polityki asymilacyjnej, zakładając, że większość przyjedzie, popracuje i wyjedzie jakby to był dojazd z przedmieść metropolii do centrum. Za chwile problemy rasowe, religijne i kulturowe dopiero zaczną się nam tworzyć. PiSu to jednak nie obchodzi, bo robią to co chce elektorat, nawet jeśli elektorat jest tak durny, że sam siebie "wysadzi". Większość nie ma racji, bo albo jest tak głupia, żeby głosować na ten bajzel albo odsuwa się na bok licząc, że jakoś to będzie. Jakoś zawsze będzie, w obozach koncentracyjnych też jakoś było.
trolley
"bo robią to co chce elektorat" - od jakiś dwóch lat jest to nieaktualne
go_ral
przeciez to powinno to powinno byc stanem domyslnym. jak wchodzilismy do UE i Schengen to musielismy spelnic miliard warunkow. tymczasem dla takich ukraincow jestesmy otwarci jakby byli juz w UE
anty12
W tym chorym pisowskim kraju na bezrobociu siedzi kilka miionow zdolnych ludzi do pracy,Polakow, a oni cos o tym "jak bezrobocie wzrosnie" . Przeziez bezrobotni to ich elektorat. Bedzie jak we Francji i DE. Szaro-czarno na ulicach i strach wyjsc po poludniu.
anty12
No szkoda ze nie przestana ukraincom wyplacam zasilki za oddychanie.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki