REKLAMA
DZIEŃ START-UPÓW

Chorzy na COVID-19 nie mogli podejść do egzaminu. Dostaną odszkodowania

2021-12-09 12:45
publikacja
2021-12-09 12:45
Chorzy na COVID-19 nie mogli podejść do egzaminu. Dostaną odszkodowania
Chorzy na COVID-19 nie mogli podejść do egzaminu. Dostaną odszkodowania
fot. KIM KYUNG-HOON / / Reuters

Rząd Korei Południowej musi wypłacić odszkodowanie w wysokości 10 mln wonów (8,5 tys. USD) każdej z 44 osób, które z powodu zakażenia koronawirusem nie zostały dopuszczone do egzaminu nauczycielskiego – orzekł w czwartek sąd w Seulu.

Wyrok dotyczy decyzji ministerstwa edukacji, które zakazało osobom cierpiącym na COVID-19 wzięcia udziału w egzaminie na nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjów pod koniec 2020 roku. Poszkodowani domagali się odszkodowań w wysokości 15 mln wonów – przekazała agencja Yonhap.

W styczniu południowokoreański Trybunał Konstytucyjny orzekł, że tego rodzaju decyzje „mogły zbyt bardzo ograniczyć wolność zawodową”. Trybunał przyznał wtedy rację grupie osób podchodzących do egzaminu prawniczego i starających się zawiesić przepis zabraniający udziału w tym egzaminie osobom zakażonym koronawirusem.

Korea Południowa stosunkowo dobrze radzi sobie z pandemią COVID-19, nie stosując przy tym twardych lockdownów ani surowych zakazów przemieszczania się. Na początku listopada, po zaszczepieniu 70 proc. ludności, władze ogłosiły rozluźnienie zasad dystansowania społecznego i przejście do modelu „życia z COVID-19”.

Od tamtej pory w kraju nastąpił jednak gwałtowny wzrost wykrywanych zakażeń, a liczba chorych w stanie krytycznym jest obecnie najwyższa od początku pandemii, co grozi przeciążeniem służby zdrowia. Służby medyczne Korei Płd. zgłosiły w czwartek, drugi dzień z rzędu, ponad 7 tys. nowych zakażeń.

W kraju potwierdzono też kolejne 22 infekcje nowym wariantem koronawirusa Omikron, co podniosło łączną liczbę takich przypadków do 60. Narastają obawy, że nowy wariant, uznawany za bardziej zaraźliwy, szerzy się już w społeczeństwie na dużą skalę.

Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki