REKLAMA
PIT 2023

Chorwackie firmy dostawcze zasypane propozycjami przemytu imigrantów. "Płacę 300 euro za osobę"

2024-02-11 18:00
publikacja
2024-02-11 18:00

Wszystko wskazuje na to, że przemyt ludzi stał się integralną częścią chorwackiego kapitalizmu w XXI wieku; w ostatnim czasie firmy dostawcze zostały zasypane propozycjami przemytu imigrantów - informuje chorwacki dziennik "Jutarnji list".

Chorwackie firmy dostawcze zasypane propozycjami przemytu imigrantów. "Płacę 300 euro za osobę"
Chorwackie firmy dostawcze zasypane propozycjami przemytu imigrantów. "Płacę 300 euro za osobę"
fot. YANNIS BEHRAKIS / / FORUM

W ostatnich miesiącach coraz częściej jesteśmy świadkami akcji policji, podczas których przechwytywane są ciężarówki pełne obcokrajowców - przypomniał dziennik.

"Jutarnji list" przywołał ostatni przypadek przejechania przez przejście graniczne bez zatrzymania się 26-letniego przemytnika z Serbii oraz nielegalnego wjazdu na terytorium Chorwacji 19-latka z Bośni i Hercegowiny, który niemal staranował próbującego interweniować policjanta.

Chorwackie media opublikowały treść wiadomości przesłanych w ostatnich dniach do firm dostawczych ze Splitu. "Czy jesteś gotowy na pracę przy transporcie ludzi? Płacę 300 euro za osobę, trzy godziny jazdy z Chorwacji do granicy ze Słowenią" - brzmi jedno z takich ogłoszeń. Nadawca wiadomości wysłał ją z numeru tureckiego i dopytał, czy adresat "nie zna innych osób, które również byłyby zainteresowane taką współpracą".

"Jeśli na miejscu pojawi się policja, poinformuje cię, że zmieniamy trasę" - zapewnił właściciel numeru z Turcji.

W mediach pojawiła się też odpowiedź jednego z zainteresowanych nawiązaniem współpracy. "Mam traktor i przyczepę, która pomieści 50 osób. Można traktorem? Do granicy potrzebuję jednak siedmiu godzin" - napisał mężczyzna.

Minister spraw wewnętrznych Chorwacji Davor Bożinović poinformował ostatniego dnia grudnia ubiegłego roku, że chorwacka policja schwytała w ciągu minionych 12 miesięcy rekordową liczbę przemytników ludzi - ponad 1850 osób. Policja odnotowała w 2023 roku 68 360 nielegalnych przekroczeń granicy, czyli o 41 proc. więcej niż w roku 2022, choć z dużym spadkiem w miesiącach jesiennych.

Chorwacja znajduje się na tzw. szlaku bałkańskim, wiodącym przez Turcję, Bułgarię, Grecję, Macedonię Północną, Serbię oraz Bośnie i Hercegowinę. Jest to jeden z głównych korytarzy migracyjnych prowadzących do państw na zachodzie UE. (PAP)

jbw/ szm/

Źródło:PAP
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
bha
Brak na to........................słów
infinityhost
Raczej należy spojrzeć z drugiej strony, kapitalizm wytworzył bestie przed którym się ludzie chowają. Jest podaż jest popyt.
infinityhost
Jest popyt jest podaż*
podatnik- odpowiada infinityhost
Brakuje Tito z jego metodami!

Powiązane: Unia zmaga się z napływem imigrantów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki