REKLAMA

Chorwacja - Wybory parlamentarne

2003-11-23 12:36
publikacja
2003-11-23 12:36
W Chorwacji odbywają się dziś wybory parlamentarne. Stanęło do nich 55 partii, ale zdaniem obserwatorów, w ostatecznej walce o zwycięstwo liczyć się będą tylko dwie: rządzący przez ostatnie cztery lata socjaldemokraci i założona przez pierwszego prezydenta Chorwacji - Chorwacka Wspólnota Demokratyczna.

W opinii obserwatorów i analityków, wynik dzisiejszych wyborów jest trudny do przewidzenia. Ostatnie przedwyborcze sondaże wskazują, że najwięcej miejsc w Saborze zdobędzie Chorwacka Wspólnota Demokratyczna.

Partia ta, po śmierci Tudźmana, znalazała się w poważnym kryzysie i długo nie mogła odnależć się w nowej rzeczywistości politycznej. Później zaczęła zmieniać wizerunek, oczyściła się z przedstawicieli tak zwanego "nacjonalistycznego betonu" i zapowiada kontynuację prozachodnich reform.

Socjaldemokraci, którzy rządzili przez ostatnie lata, przekształcili Chorwację w kraj w pełni demokratyczny i rozwijający się gospodarczo. Przeciwnicy socjaldemokratów zarzucają im, że wzrost gospodarczy osiągnęli kosztem wielkich wyrzeczeń społeczeństwa. Mieszkańcy Zagrzebia potwierdzają, że w ostatnich latach znacznie pogorszyły się ich warunki życia, ceny poszły w górę, młodzi ludzie mają problemy ze znalezieniem pracy i powiększa się przepaść między bogatymi a biednymi. Wyraźnie widać też przewagę nastrojów pesymistycznych nad optymistycznymi. Może to mieć duży wpływ na frekwencję w dzisiejszych wyborach. Głosowanie potrwa do godziny 19:00, a pierwsze wyniki będą znane późnym wieczorem.

Źródło:IAR
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki