Chorwacja - Anglia 2:4

2004-06-22 08:29
publikacja
Chorwacja przegrała z Anglią 2:4 (1:2) w rozegranym w Lizbonie meczu grupy B finałów piłkarskich mistrzostw Europy. 18-letni Wayne Rooney poprowadził reprezentację Anglii do zwycięstwa z Chorwacją 4:2 i awansu do ćwierćfinału mistrzostw Europy. Anglicy zajęli drugie miejsce (za Francją) w grupie A i 24 czerwca w meczu ćwierćfinałowym zmierzą się z Portugalią. Przed meczem w lepszej sytuacji byli Anglicy, którym do awansu brakowało punktu. Aby zagrać w ćwierćfinale Chorwaci musieli zwyciężyć.

Spotkanie rozpoczęło się idealnie dla reprezentacji Chorwacji. W piątej minucie w zamieszaniu pod angielską bramką i kiksie Ashleya Cole'a, Niko Kovac z bliska pokonał Davida Jamesa. Po stracie bramki Chorwaci nastawili się na utrzymanie wyniku i oddali inicjatywę rywalom.

Anglicy starali się atakować, jednak ich akcje były nieporadne i przez kolejne pół godziny nie stworzyli zagrożenia pod bramką Tomislava Butiny. Obraz meczu uległ zmianie w końcówce pierwszej połowy dzięki znakomitej grze Rooneya. W 40. minucie napastnik Evertonu świetnie wyłożył piłkę Paulowi Scholesowi i ten wyrównał. W doliczonym czasie gry Rooney zdobył drugiego gola dla ekipy Svena-Gorana Erikssona, pokonując Butinę strzałem z dystansu.

W 68. minucie po dwójkowej akcji z Michaelem Owenem Rooney podwyższył na 3:1, zdobywając swoją czwartą bramkę w turnieju. Pięć minut później kontaktowego gola strzelił Igor Tudor - pokonał Jamesa strzałem głową z ośmiu metrów po dośrodkowaniu Darijo Srny z rzutu wolnego. Rezultat ustalił w 79. minucie po samodzielnej akcji Frank Lampard.

Chorwacja - Anglia 2:4 (1:2)

Bramki: dla Chorwacji - Niko Kovac (5), Igor Tudor (73); dla Anglii - Wayne Rooney - dwie (45+1, 68), Paul Scholes (40), Frank Lampard (79).

Chorwacja: Tomislav Butina; Dario Simic (67-Darijo Srna), Robert Kovac (46-Ivica Mornar), Boris Zivkovic, Josip Simunic; Giovanni Rosso, Igor Tudor, Niko Kovac, Milan Rapaic (55-Ivica Olic); Dado Prso, Tomislav Sokota.

Anglia: David James; Gary Neville, John Terry, Sol Campbell, Ashley Cole; David Beckham, Frank Lampard (84-Phil Neville), Steven Gerrard, Paul Scholes (70-Ledley King); Wayne Rooney (72- Darius Vassell), Michael Owen.