Chorwaci nie wymiękli

2004-06-18 08:29
publikacja
W meczu piłkarskich mistrzostw Europy Francja zremisowała z Chorwacją 2:2 i sprawa awansu do ćwierćfinałów z grupy B jest otwarta. Najpierw rzut wolny z dwudziestu kilku metrów wykonywał Zinedine Zidane. Tor lotu piłki minimalnie zmienił Igor Tudor i jemu też została zapisana bramka samobójcza. Wydawało się, że Francja pewnie idzie po swoje ale początek II połowy zszokował publikę. W 48 min. rzut karny na bramkę zamienił Milan Rapaic, za faul Michaela Silvestra na Dovani Rossim. Chwilę później fatalny kiks Marcela Desailly'ego, który w swoim polu karnym nie pocelował w piłkę a ta trafiła pod nogi Dado Prso, który nie zwykł marnować takich okazji i z całej siły strzelił z 10 m nie do obrony.

Obrońcy prześcigali się w horrendalnych błędach toteż znów tylko kilka chwil minęło zanim pechowy Tudor po raz drugi przyczynił się do utraty bramki, fatalnie podając do własnego bramkarza. Tomislav Butina spieszył do piłki ale na linii pola karnego kopnął piłką wprost w szarżującego Davida Trezegueta. Piłka trafiła Francuza w rękę sędzia tego nie zauważył i Trezeguet spokojnie umieścił futbolówkę w pustej bramce.

W doliczonym czasie gry znakomitej okazji do zdobycia zwycięskiej bramki nie wykorzystał Ivica Mornar, który fatalnie przestrzelił z trzech metrów.

W pierwszej połowie kibice obejrzeli mało emocjonujące widowisko. Lekką przewagę mieli Francuzi i to oni prowadzili do przerwy. Obraz gry diametralnie zmienił się po przerwie, ale po stracie dwóch bramekobrońcy tytułu rzucili się do odrabiania strat, spychając rywali do głębokiej defensywy.

Po dwóch kolejkach meczów grupy B w tabeli prowadzą Francuzi z czterema punktami. Anglicy mają o jeden punkt mniej. Chorwaci zgromadzili dotychczas dwa punkty. Stawkę z jednym punktem zamykają Szwajcarzy.

W ostatniej kolejce Francja zmierzy się ze Szwajcarią, a Anglia zagra z Chorwacją. Francuzom i Anglikom do awansu wystarczą remisy. Szwajcarom i Chorwatom do zakwalifikowania się do kolejnej rundy potrzebne są zwycięstwa.