Chopin Airport Development otworzył hotel przy lotnisku Katowice

Pierwszy w Polsce hotel marki Moxy otworzyła przy lotnisku w Katowicach spółka Chopin Airport Development (CAD). Pięciokondygnacyjny obiekt ze 100 pokojami kosztował ok. 30 mln zł; jest ósmym hotelem tej spółki i piątym położonym przy lotniskach.

(Moxy)

Jak ocenił w liście skierowanym do uczestników poniedziałkowego otwarcia inwestycji premier Mateusz Morawiecki, otwarcie przez CAD kolejnego już hotelu, to znaczący krok w dynamicznym rozwoju niekwestionowanego lidera usług hotelowych.

Budujące jest to, że projekt jest realizowany w regionalnym porcie lotniczym - takie inwestycje przyczyniają się do wzrostu gospodarczego całego otoczenia, są źródłem impulsów rozwojowych - zaznaczył szef rządu, przypominając też o świeżo rozpoczętych inwestycji CAD przy lotniskach w rzeszowskiej Jasionce i poznańskiej Ławicy.

To jest pierwszy hotel światowego koncernu Moxy w Polsce i tej części Europy. Na docenienie zasługuje fakt, że miejsce zachowa lokalny charakter i znajdą się w nim elementy nawiązujące do tradycji i dziedzictwa Śląska. Cieszę się, że polski kapitał i polskie firmy mają ogromny udział w rozwoju branży hotelarskiej, której zeszły rok przyniósł duży wzrost. Trend ten kontynuowany jest również w tym roku; jestem więc przekonany, że dzięki takim inwestycjom wyniki będą jeszcze lepsze - ocenił Morawiecki.

Gratuluję imponującego osiągnięcia wszystkim tworzącym sukces Chopin Airport Development. Jestem przekonany, że inwestycja ta wzmocni potencjał regionu - podkreślił premier.

Jak powiedział prezes CAD Gheorghe Marian Cristescu, Moxy by Mariott - skierowana do młodszego pokolenia marka, której spółka jest franczyzobiorcą - daje możliwość, aby poczuć zupełnie inną filozofię hotelarstwa. Hotelarstwo polegało przede wszystkim na to, że to pokoje miały grać pierwsze skrzypce w hotelach; dzisiaj to już nie pokoje, a miejsca wspólne - lobby - wskazał.

Będąc już dwadzieścia parę lat w hotelarstwie i widząc atmosferę tego hotelu, przyglądając się pracownikom, przeżyłem pewnego rodzaju szok, bo dopiero teraz rozumiem, na czym polega ta zmiana. Widzę nowe pokolenie, które pracuje w naszych hotelach, które bawi się Instagramem, bo w czasie pracy bawią się telefonami, czy tego chcemy czy nie, w czasie pracy lubią tańczyć, czy chcemy czy nie - tutaj właśnie mają taką możliwość - obrazował Cristescu.

Prezes CAD nawiązał też do szybkiego rozwoju Katowice Airport, uznając że lotnisko potrzebuje takiego nowoczesnego hotelu. Jestem przekonany, że ta symbioza pomoże nam rozwijać się. Tak, jak lotnisko, tak i my mamy plany rozwoju. To dopiero pierwsza nasza inwestycja na Śląsku i jestem przekonany, że na tym nie skończymy - zadeklarował.

Prezes Polskich Portów Lotniczych, które były inwestorem zastępczym przedsięwzięcia, Mariusz Szpikowski zwrócił uwagę na sieciowy charakter hotelu przy katowickim lotnisku, co powinno - jego zdaniem - sprzyjać rozwojowi ruchu i wzrostowi rangi Katowice Airport i całego regionu.

Jestem przekonany, że rozwinie się tu rodzaj ruchu, którego jeszcze nie ma, tzw. city tours - coraz więcej ludzi zacznie przyjeżdżać do miasta, co raz więcej osób będzie tutaj właśnie lifestyle-owo spędzać swój czas, przyjeżdżać do Katowic, które mają naprawdę bardzo wiele do zaoferowania. () Ten region, to miasto, ma swoją siłę pozwólcie ją tylko pokazać, a hotel i lotnisko będą bramą, aby tak się stało - przekonywał Szpikowski.

Prezydent Katowic Marcin Krupa mówił w poniedziałek, że w ostatnich latach miasto starało się ściągać wielkich inwestorów, a następnie tworzyć ofertę turystyki biznesowej oraz kulturalnej - do czego potrzebna jest baza hotelowa. Podkreślił, że w tej dziedzinie potencjał miasta i regionu nie został jeszcze do końca odkryty, wskazując jako przykład m.in. rozwój lotniska Katowice i - wraz z nim - usług okołolotniskowych.

Chopin Airport Development jest inwestorem, operatorem oraz administratorem istniejących obiektów i inwestycji okołolotniskowych branży hotelowej w Polsce. Obecnie w portfolio CAD znajduje się 8 hoteli, z łącznie 1143 pokojami.

W portfelu CAD są trzy hotele zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska Chopina. Spółka posiada także hotel zlokalizowany bezpośrednio przy Porcie Lotniczym Gdańsk oraz na Półwyspie Helskim. Na początku września br. podpisała umowę przejęcia dwóch hoteli w Gdańsku i Międzyzdrojach. Obecnie powstają kolejne jej hotele: Moxy w Poznaniu oraz Holiday Inn Express w Rzeszowie.

W rozmowie z dziennikarzami prezes Chopin Airport Development poinformował m.in., że obiekt przy lotnisku Katowice - zrealizowany w ciągu ok. 14 miesięcy - powstał kosztem nieco ponad 30 mln zł. Jak podkreślił, kontekstem decyzji o jego budowie był zarówno szybki rozwój Katowice Airport, jak i powstanie tamtejszego Międzynarodowego Centrum Kongresowego. To jest superinwestycja, z której cieszą się hotelarze - ona tak naprawdę zmieniła zasady gry w Katowicach - ocenił.(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ je/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.