REKLAMA

Chłopiec spłaca dług mieszkaniowy matki. Resort sprawiedliwości zajął się sprawą

2023-09-23 09:01
publikacja
2023-09-23 09:01

Ponad 14 tys. zł za zadłużone przez matkę mieszkanie musiał zapłacić małoletni chłopiec, który nigdy nie mieszkał w tym lokalu. Do Sądu Najwyższego trafiła właśnie skarga nadzwyczajna prokuratora generalnego, w tej sprawie, który chce uchylenia nakazu zapłaty.

Chłopiec spłaca dług mieszkaniowy matki. Resort sprawiedliwości zajął się sprawą
Chłopiec spłaca dług mieszkaniowy matki. Resort sprawiedliwości zajął się sprawą
fot. Krzysztof Kuczyk / / FORUM

Jak dowiedziała się PAP w Prokuraturze Krajowej, mieszkanie, za które należy uregulować dług chłopiec dostał w drodze darowizny od babci kilka lat temu. W jego imieniu przyjęli je wówczas rodzice. W 2018 r. ojciec chłopca zmarł, natomiast trzy lata później matce odebrano prawa rodzicielskie. Chłopiec trafił do rodziny zastępczej, a jego matka pozostała w mieszkaniu. Kobieta nie regulowała jednak żadnych opłat. W konsekwencji we wrześniu 2021 r. zadłużenie lokalu wynosiło już 14 tys. zł. Do sądu rejonowego trafił pozew o zapłatę. Odpis pozwu i wezwania do spłaty zadłużenia nie dotarły jednak do chłopca. Korespondencja była bowiem wysyłana na adres zamieszkania matki, a opiekunowie prawni dziecka nie zostali powiadomieniu o sprawie.

W konsekwencji we wrześniu 2021 r. sąd w postępowaniu upominawczym wydał nakaz zapłaty. Chłopiec został w nim zobowiązany do zapłaty ponad 14 tys. zł wraz z odsetkami, a dodatkowo ponad 3 tys. zł tytułem kosztów postępowania. Odpis nakazu został przesłany na adres zamieszkania matki pozwanego i przez nią odebrany. Wobec braku sprzeciwu nakaz uprawomocnił się.

W październiku 2022 r. sąd uchylił jednak stwierdzenie prawomocność nakazu zapłaty uznając, że orzeczenie nie zostało skutecznie doręczone chłopcu. Po poinformowaniu o sprawie opiekunów poznawanego jego pełnomocnik złożył sprzeciw wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu. Sąd jednak odrzucił te żądania. Zdaniem sądu przedstawiciele prawni chłopca złożyli sprzeciw od nakazu zapłaty po terminie, a wniosek o jego przywrócenie był bezzasadny. Ostatecznie nakaz zapłaty uprawomocnił się.

W konsekwencji komornik wszczął wobec chłopca egzekucję. Dług udało się spłacić opiekunom dzięki organizacji zbiórek. W ten sposób uchronili oni mieszkanie przed licytacją.

W tej sprawie interwencję podjął prokurator generalny Zbigniew Ziobro, skierował do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną, w której wniósł o uchylenie orzeczenia sądu w tej sprawie i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania sądowi rejonowemu. Według prokuratora sąd naruszył w tej sprawie konstytucyjne zasady zaufania do państwa i bezpieczeństwa prawnego, praworządności, sprawiedliwości proceduralnej i prawa do rzetelnej procedury, ochrony własności oraz praw majątkowych małoletniego pozwanego.

Według prokuratora generalnego "sąd wydał nakaz zapłaty, mimo że powód nie miał umocowania do działania w sprawie przeciwko małoletniemu pozwanemu, co jednoznacznie wskazuje, że postępowanie jest dotknięte nieważnością". W skardze wskazano też, że "okoliczności podniesione w pozwie oraz załączone do niego dokumenty nie umożliwiały zweryfikowania wysokości dochodzonego roszczenia, nasuwały szereg wątpliwości, a to winno było skłonić sąd orzekający do podjęcia działania z urzędu i skierowania sprawy do postępowania zwyczajnego".

Prokurator podkreślił też, że sąd nie uwzględnił faktu przedawnienia części roszczenia i wbrew zasadzie ochrony małoletniego występującego w tej sprawie w charakterze konsumenta, wydał nakaz zapłaty całej dochodzonej pozwem kwoty.(PAP)

Autor: Mateusz Mikowski

mm/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (30)

dodaj komentarz
vacarius
Typowa polska patola nigdy nie spłaca swoich długów. Mógł nie przyjmować spadku to by nie przyjął też długów.
1984
Znasz prawo spadkowe? Najwyraźniej nie znasz bo od kilku lat domyślnie nie dziedziczy się długów. Dziedziczenie wprost czyli także długów wymaga świadomej decyzji spadkobierców. Odrzucenie spadku oznacza tylko tyle, że spadkobiercami staje się dalsza rodzina.

Niestety nie dotyczy to nieletnich za których decyduje sąd rodzinny.
Znasz prawo spadkowe? Najwyraźniej nie znasz bo od kilku lat domyślnie nie dziedziczy się długów. Dziedziczenie wprost czyli także długów wymaga świadomej decyzji spadkobierców. Odrzucenie spadku oznacza tylko tyle, że spadkobiercami staje się dalsza rodzina.

Niestety nie dotyczy to nieletnich za których decyduje sąd rodzinny. I jak sędzia zechce to może zmusić dzieciaka do dziedziczenia długów. Co ważne ten sędzia musi ŚWIADOMIE zmusić do dziedziczenia długów bo zwykłe DOMYŚLNE prawo tego nie przewiduje!
and00 odpowiada 1984
Z tym że dzieciak odziedziczył mieszkanie, bez sensu odrzucać
Jakie by nie było raczej jest warte więcej niż 14k pln
vacarius
No właśnie minimum 100k jest warte to mieszkanie. Ale zaległości do spółdzielni nikt nie chce płacić. Niech Dzieciak czy jego obecni obiekunowie wyeksmitują matkę i sprzedadzą to mieszkanie i spłacą zaległości w spółdzielni. To im jeszcze zostanie około 90 tyś.Tylko czy wtedy to 90 tyś dadzą temu dziecku czy wezmą sobie? Powinno No właśnie minimum 100k jest warte to mieszkanie. Ale zaległości do spółdzielni nikt nie chce płacić. Niech Dzieciak czy jego obecni obiekunowie wyeksmitują matkę i sprzedadzą to mieszkanie i spłacą zaległości w spółdzielni. To im jeszcze zostanie około 90 tyś.Tylko czy wtedy to 90 tyś dadzą temu dziecku czy wezmą sobie? Powinno to pójść na konto dziecka. A matka która zadłużyła niech idzie na ulice.
HardMetal
Przeczytaj artykuł tylko tym razem ze zrozumieniem. Lokal w JEGO imieniu przyjęli jego rodzice. Później ojciec zmarł a matka straciła prawo do opieki. Gość nigdy w tym mieszkaniu nie mieszkał i nawet nie miał świadomości, że jest jakiś dług. Resztę poczytaj sobie sam.
vacarius odpowiada HardMetal
Wszystko to przez prawa PIS i zakaz eksmisji. Niby lokal jego ale nie jego tylko długi jego. Ale chcieliście tego to macie.
and00
nie rozumiem czemu ma nie spłacać długów?
Bo młody?
Albo sprzedać mieszkanie, albo wykwaterowac matkę i wynająć i z tego spłacić zadłużenie
xqwztsa
Niech spłaca ta osoba, która te długi robiła. Proste. Jeśli państwo nie jest w stanie obronić dziecka, to nikt takiego państwa nie potrzebuje.
kaczyslaw_
Wydaje ci się, że 14 letni chłopiec ma wiedzę o prawie i procedurach związanych z wynajmem?
1984
"Albo sprzedać mieszkanie, albo wykwaterowac matkę i wynająć i z tego spłacić zadłużenie"

Albo sądy i komornicy powinny przestać działać od d... strony. Gdy mamy dłużnika to jego ścigać, a nie tzw zstępnych. Jednak nie, oni wolą iść na łatwiznę i dopadną tego co sie bronić nie potrafi. Jakie możliwości sprzedaży
"Albo sprzedać mieszkanie, albo wykwaterowac matkę i wynająć i z tego spłacić zadłużenie"

Albo sądy i komornicy powinny przestać działać od d... strony. Gdy mamy dłużnika to jego ścigać, a nie tzw zstępnych. Jednak nie, oni wolą iść na łatwiznę i dopadną tego co sie bronić nie potrafi. Jakie możliwości sprzedaży mieszkania ma 14-to latek? Z tego co sie orentuję bez sądu żadne czyli znowu wkraczamy w tę patologię.

To nie jedyna tego typu sprawa. Pamietam jak kilka lat temu głośno było o tym, że sąd nakazał przejęcie przez nieletniego DŁUGÓW PO TATUSIU. Tak wspaniałym ojcu, że go w życiu na oczy nie zobaczył. Pomimo sprzeciwu opiekunów tego nieletniego. Uzasadnienie sądu: dziecko ma prawo dziedziczyć po rodzicach...

Jak sądy mają działać w ten sposób to wolę anarchię. Oprócz litery prawa jakiej tępi sędziowie kurczowo sie trzymają jest też duch prawa. Czyli idea która stoi za każdym paragrafem. I w/g niego WMUSZENIE dziedziczenia długów po rodzicach jest patologią. A jak matka jeszcze żyje to obciążanie długami 14-to latka zamiast tej kobiety jest zwykłym s...wem!

Powiązane: Dzieci

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki