REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Chiny zwiększyły rezerwy złota

2023-01-09 10:01
publikacja
2023-01-09 10:01

O kolejne 30,5 tony wzrosły oficjalne rezerwy złota Ludowego Banku Chin. Chińczycy chwalą się już posiadaniem przeszło 2000 ton "królewskiego metalu".

Chiny zwiększyły rezerwy złota
Chiny zwiększyły rezerwy złota
fot. itti ratanakiranaworn / / Shutterstock

W grudniu chińskie rezerwy złota wzrosły drugi miesiąc z rzędu - zaraportował tamtejszy bank centralny. Na koniec miesiąca w skarbcu miało się znaleźć 2010,5 tony metalu, o 30,5 tony więcej niż miesiąc wcześniej. W listopadzie Chińczycy przerwali trwające ponad trzy lata "złote milczenie" i poinformowali o zwiększeniu rezerw o 31,7 tony.

Bankier.pl na podstawie danych Ludowego Banku Chin

Pod koniec października Światowa Rada Złota poinformowała, że w III kwartale banki centralne kupiły rekordową ilość złota - niemal 400 ton. Nie podała jednak, która instytucja odpowiada za tak potężne zakupy. Niewiadomą pozostaje, kto nabył 307 ton metalu. W gronie podejrzanych znalazły się państwa notujące w ostatnich miesiącach ogromne nadwyżki handlowe, a więc m.in. eksporterzy ropy i Chiny.

Można się spodziewać, że Chińczycy będą stopniowo "odnajdować" złoto w swoim skarbcu. Oficjalnie dysponują obecnie 6. największymi rezerwami metalu na świecie. Więcej zgromadziły: USA (8133,47 t), Niemcy (3355,14 t), Włochy (2451,84 t), Francja (2436,5 t) i Rosja (2298,53 t).

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (14)

dodaj komentarz
sterl
Za to komercyjne banki w Chinach i CHIŃCZYCY mają ponad 30000 ton złota..
zoomek
Szczerze wątpię żeby tak mało dołozyli do rezerw.
mirek6504
Cały czas jest podkreślane jeśli chodzi o złoto kto jest najwyżej w rankingu,,tylko zastanawia mnie fakt jakt to jest ze USA przez 31 lat ani nie zwiększyły ani nie zmniejszyły ilości złota.
men24a
USA dużo sprzedaje złota nawet Glapiński kupił od przyjaciół.
"w październiku 2009 roku do Chin trafił transport złotych sztab ze Stanów Zjednoczonych. Sztaby miały spełniać surowe kryteria LBMA, ale Chińczycy postanowili przeprowadzić własne testy. Okazało się, że sztaby były fałszywe – składały się z wolframowego rdzenia
USA dużo sprzedaje złota nawet Glapiński kupił od przyjaciół.
"w październiku 2009 roku do Chin trafił transport złotych sztab ze Stanów Zjednoczonych. Sztaby miały spełniać surowe kryteria LBMA, ale Chińczycy postanowili przeprowadzić własne testy. Okazało się, że sztaby były fałszywe – składały się z wolframowego rdzenia pokrytego warstwą złota. Cień podejrzenia padł na rząd USA, który oczywiście wszystkiemu zaprzeczył przerzucając winę na pośredników (nie był bezpośrednio zaangażowany w sprawę). Aferę po cichu zatuszowano i oficjalnie niewiele się na ten temat mówiło"

men24a odpowiada men24a
Jak donosi CBC News, jubiler Samuel Tang 18 października nabył jednouncjową sztabkę w opakowaniu Royal Canadian Mint w lokalnym oddziale Royal Bank of Canada. Mamy zatem sztabkę pewnego pochodzenia kupioną u pewnego dilera. Pan Tang był zatem w szoku, gdy pracownik jego zakładu odkrył, że zakupiona sztabka w ogóle nie zawiera złota.Jak donosi CBC News, jubiler Samuel Tang 18 października nabył jednouncjową sztabkę w opakowaniu Royal Canadian Mint w lokalnym oddziale Royal Bank of Canada. Mamy zatem sztabkę pewnego pochodzenia kupioną u pewnego dilera. Pan Tang był zatem w szoku, gdy pracownik jego zakładu odkrył, że zakupiona sztabka w ogóle nie zawiera złota.
Royal Canadian Mint oświadczyła, że jest w trakcie przeprowadzania własnych testów feralnej sztabki, ale już na pierwszy rzut oka widać, że produkt ten nie pochodzi z królewskiej mennicy. Skąd zatem podrobiona sztabka znalazła się w sprzedaży w dużym kanadyjskim banku?
socjalistyczneg
Nie jest w interesie Chin podawać, ile mają złota...
To mądry naród.
Myślę, że takie USA mają znacznie mniej, niż podają.
A, jak się wyda, to na rynkach ARMAGEDON !
samsza
Rząd Wenezueli chce odzyskać kontrolę nad złotem zdeponowanym w Banku Anglii.
A przypominam sobie doniesienia mediów, że do pilnowania złota Maduro poprosił Rosjan.
Co poszło nie tak?
men24a
Jak co poszło nie tak. Zrepolonizowali wszystkie swoje przedsiębiorstwa, mieli problem ze ściągnięciem złota z Anglii ale się udało i teraz żyje im się jak w baśni. Tam podsunęli się dalej jak Kaczyński wprowadzając 3 dyniowy tydzień pracy, jak to by w Polsce powiedzieli "dało się a Tusk nic nie mogę".
Płaca minimalna
Jak co poszło nie tak. Zrepolonizowali wszystkie swoje przedsiębiorstwa, mieli problem ze ściągnięciem złota z Anglii ale się udało i teraz żyje im się jak w baśni. Tam podsunęli się dalej jak Kaczyński wprowadzając 3 dyniowy tydzień pracy, jak to by w Polsce powiedzieli "dało się a Tusk nic nie mogę".
Płaca minimalna w Wenezueli wzrosła o 289 proc. Ale i tak nie starczy nawet na kilogram mięsa.
Wenezuela od wielu lat znajduję się w gronie państw, które nie mogą wyjść z problemów gospodarczych, a rok do roku obniża się tam jakość życia obywateli w zastraszającym tempie. Od 1 maja w Wenezueli obowiązuje nowa najniższa płac minimalna i wynosi ona siedem milionów boliwarów (czyli około 2,5 dolara).
inwestor.pl
Chiny mają więcej złota niż podają oficjalne statystyki.
krachsonn
Nie miejmy złudzeń. Obecnie Chiny mają o wiele więcej złota niż raportują a Rosja o wiele mniej. Wyprzedaż rosyjskiego złota trzymała jego cenę na dość niskimi pułapie. Wojna kosztuje.

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki