Chiny zarzucają władzom Pragi, że szkodzą ich interesom

Ambasada Chin w Czechach rozesłała w sobotę oświadczenie do mediów, w którym zarzuca władzom stołecznej Pragi, że szkodzą chińskim interesom dotyczącym Tajwanu i Tybetu. Czeskie MSZ odpowiedziało, że nie ma wpływu na działania miejskiego samorządu.

(fot. JÉSHOOTS / Pexels)
„Każdy kraj uważa utrzymanie suwerenności i integralności terytorialnej za kluczowe. Na świecie są tylko jedne Chiny, a Tajwan jest ich nierozdzielną częścią. Nikt i nigdy nie zmieni faktu, że Tajwan nigdy nie był samodzielnym państwem. Respektowanie zasady jednych Chin to norma w stosunkach międzynarodowych i ogólnie przestrzegana zasada na arenie międzynarodowej, w tym w Republice Czeskiej” – głosi komunikat ambasady, zamieszczony również na stronie internetowej placówki.

Zdaniem burmistrza Pragi Zdeńka Hrziba starania o wykreślenie z umowy o współpracy między Pragą a Pekinem sformułowania o „jednych Chinach” wynikają z faktu, że polityczne sformułowanie nie powinno znajdować się w dokumencie. Jego zdaniem strona chińska niesłusznie nie odróżnia kontaktów między miastami od dyplomacji na szczeblu państwowym.

„Chcemy naprawić błędy naszych poprzedników i usunąć deklarację polityczną z umowy miast partnerskich Pragi i Pekinu właśnie dlatego, że sprawami politycznymi w kontaktach z innymi krajami zajmuje się rząd” – przekonywał Hrzib.

W tym samym tonie, co ambasada ChRL w sobotnim oświadczeniu, wypowiadał się 18 lipca rzecznik chińskiego MSZ Geng Shuang. W rezultacie doszło do spotkania szefa resortu spraw zagranicznych Czech Tomasza Petrziczka z ambasadorem ChRL Zhang Jianminem. Według MSZ Petrziczek „zapewnił pana ambasadora, że w interesie kontaktów między dwoma krajami Czechy chcą rozwijać stosunki na poziomie regionów i miast, ale MSZ w naszym demokratycznym systemie nie może na nie wpływać”.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

ptg/ akl/ mal/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
6 7 takeda83

chinscy komunisci to duzo wieksze zagrożenie niz usa bo komuniaxi panstwa srodka wala cenzure na potege nie przestrzegaja zadnych norm zadnych praw obywatelskich poziom zycia chinoli to miska ryzu a partia komunistyczna to zamordyzm tam nie ma czegos jak opozycja prawa czlowieka internet(no chyba ze wewnetrzny w chinach cenzurowany) system totalnej kontroli obywatela SCS (Social Credit System) to juz koniec jakiejkolwiek wolnosci

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
56 14 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil