REKLAMA

Chiny: zapraszamy komisarz ONZ ds. praw człowieka do Sinciangu, ale nie na śledztwo

2022-01-28 15:29
publikacja
2022-01-28 15:29
Chiny: zapraszamy komisarz ONZ ds. praw człowieka do Sinciangu, ale nie na śledztwo
Chiny: zapraszamy komisarz ONZ ds. praw człowieka do Sinciangu, ale nie na śledztwo
fot. Alexandros Michailidis / / Shutterstock

Wysoka komisarz ONZ ds. praw człowieka Michelle Bachelet od dawna jest mile widziana w regionie Sinciang, ale nie w celu prowadzenia śledztwa – oświadczyło w piątek chińskie MSZ. Kraje zachodnie zarzucają Chinom prześladowanie muzułmanów w tym regionie.

Bachelet prowadzi z władzami ChRL rozmowy dotyczące możliwości złożenia wizyty w Sinciangu w pierwszej połowie 2022 roku, ale oczekuje „znaczącego, nienadzorowanego dostępu” do tego regionu – przekazał agencji Reutera rzecznik komisarz Rupert Colville.

Wcześniej hongkoński dziennik „South China Morning Post” podał, powołując się na nieujawnione źródła, że Bachelet porozumiała się z władzami Chin na temat wizyty po Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. Dyplomatyczne źródło agencji Reutera wyrażało jednak co do tego wątpliwości, biorąc pod uwagę, że rozmowy bezskutecznie toczyły się od lat.

Rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian powiedział na rutynowym briefingu w Pekinie, że rząd ChRL od dawna zaprasza Bachelet do Sinciangu. Powtórzył jednak, że celem wizyty nie ma być prowadzenie śledztwa w sprawie oskarżeń o łamanie praw człowieka, które Pekin odrzuca.

Eksperci ONZ zwracali w ostatnich latach uwagę na wiarygodne doniesienia o ponad milionie Ujgurów i innych muzułmanów przetrzymywanych w Sinciangu w pozaprawnych obozach reedukacji, gdzie poddawani są indoktrynacji, dręczeni fizycznie i psychicznie.

Według rządu USA chińskie władze dopuszczają się w Sinciangu ludobójstwa, co było powodem ogłoszenia przez administrację prezydenta Joe Bidena dyplomatycznego bojkotu Igrzysk w Pekinie. W raportach niezależnych badaczy pojawiały się m.in. oskarżenia o przymusowe aborcje i sterylizacje, gwałty, tortury i wykorzystywanie pracy przymusowej.

Pekin zaprzecza wszystkim tym zarzutom i określa oskarżenia o łamanie praw człowieka w Sinciangu jako „największe kłamstwa stulecia”. Według chińskich władz kampania w tym regionie przynosi dobre wyniki w zwalczaniu terroryzmu, separatyzmu i islamskiego ekstremizmu. (PAP)

anb/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (1)

dodaj komentarz
darius19
KimDzonUn tez zaprosi - na wyznaczone trasy i wyznaczonych ludzi. Pamietam to z komuny. W Sojuzie tez, w wielu miejscach tak jest np. Palac Putina ktory ujawnil Nawalny (za co gnije w lagrze)

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki