Chiny zaniepokojone planami UE dotyczącymi zagranicznych inwestycji

Władze Chińskiej Republiki Ludowej wyraziły w poniedziałek zaniepokojenie proponowanym przez szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera ograniczeniem Chinom możliwości przejmowania europejskich firm w takich sektorach jak infrastruktura, nowoczesne technologie i energetyka.

(Reuters)

W zeszłotygodniowym orędziu o stanie UE Juncker przedstawił m.in propozycję w sprawie ram monitorowania inwestycji, co dawałoby państwom unijnym prawo do przeciwstawienia się inwestycjom z krajów trzecich w strategiczne sektory gospodarki. Szef KE nie wymienił z nazwy żadnego kraju, ale uznano, że chodzi głównie o inwestujące w Europie chińskie firmy kontrolowane przez państwo.

Rzecznik chińskiego MSZ Lu Kang powiedział w poniedziałek, że UE od dawna promuje wolny handel i ułatwia inwestycje, co przynosi wymierne korzyści państwom europejskim. Jego zdaniem zamykanie tych drzwi, "praktykowanie protekcjonizmu w dziedzinie handlu i inwestycji" w imię doraźnych interesów, w długofalowej perspektywie doprowadzi do tego, że straty przewyższą zyski.

Lu wezwał Unię Europejską do poszanowania zasad Światowej Organizacji Handlu, zwłaszcza tych wykluczających dyskryminację. Jego zdaniem UE musi "unikać przekazywania światu błędnych, niejasnych i negatywnych informacji".

Reuters odnotowuje, że w czerwcu prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał Komisję Europejską do stworzenia systemu monitorowania inwestycji spoza Unii w sektorach strategicznych. W lipcu Niemcy jako pierwszy kraj UE zaostrzyły zasady przejmowania firm przez podmioty zagraniczne po serii transakcji dających Chinom dostęp do zachodnich technologii i know-how.

We Francji są już przepisy blokujące przejęcia w niektórych sektorach, takich jak energetyka i łączność. Przejęcie w zeszłym roku niemieckiej firmy KUKA (roboty przemysłowe, automatyka przemysłowa) przez chińskie przedsiębiorstwo Midea wzbudziło obawy, że Chiny uzyskują nadmierny dostęp do kluczowych technologii, chroniąc zarazem własne firmy przed przejęciem przez podmioty zagraniczne.

az/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 25 ajwaj

To late :) O ile UE-zachód przez 10-lecia proponuje, grozi, zastanawia sie, a potem ostrzega, mysli.. - to Chinczyki swa dzialalnosc traktuja jak walke (slysze to od nich samych)
Maja zreszta IV kolumne w EU. "Zachód" przez lata (i do dzis) przez infantylnie samo-oszustwo "Chinczyki nie podskocza ze swoja miska ryzu" :) stracil wszelkie szanse.
Liczac bez firm US wydmuszek, juz dawno "nie-wolny swiat" :) pokonal "zachód", Sam Banon&co. - ideolog Trumpa nazywa to efektem Sputnika, kiedy radziecki Sputnik nagle jezdzil na glowami zszokowanych US-men. Blad Banona: przesilenie nie nastapi za 2-3 lata, a dawno nastapilo
http://www.breitbart.com/big-government/2017/09/16/virgil-threat-china-americas-new-sputnik-moment/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,4% II 2018
PKB rdr 5,1% IV kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,9% I 2018
Przeciętne wynagrodzenie 4 973,7 zł XII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 7,4% II 2018

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl