Chiny wyłączą z ceł kolejne towary z USA

Chińskie władze ogłosiły we wtorek, że będą przyjmować wnioski o wyłączenie z ceł 696 rodzajów produktów sprowadzanych z USA, w tym niektórych paliw i ważnych towarów rolno-spożywczych, takich jak wieprzowina, wołowina, soja, skroplony gaz ziemny i ropa.

(fot. An Ming / Shutterstock)

Jest to trzeci i największy dotąd pakiet amerykańskich towarów, które mają być wyłączone z ceł, odkąd Chiny i USA podpisały wstępne porozumienie handlowe. W ramach umowy Chiny zobowiązały się do zwiększenia zakupów amerykańskich towarów i usług o 200 mld dolarów w ciągu dwóch lat.

Wyłącznie z ceł dotyczy dodatkowych taryf nałożonych w odwecie za karne cła wprowadzane przez administrację prezydenta USA Donalda Trumpa na produkty chińskie w ramach prowadzonej przez oba kraje wojny handlowej.

W komunikacie opublikowanym na stronie internetowej chińskiego ministerstwa finansów napisano, że decyzję o wyłączeniu z odwetowych taryf podjęto, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu wśród chińskich konsumentów.

Epidemia nowego koronawirusa, która zabiła już w Chinach ponad 1800 osób, wywołuje jednak obawy o zdolność tego kraju do realizacji celów importowych – podkreśla agencja Reutera. By zapobiec rozprzestrzenianiu się patogenu, władze w całych Chinach wprowadziły surowe środki bezpieczeństwa, które ograniczają aktywność gospodarczą i konsumpcję.

Doradca Białego Domu Larry Kudlow powiedział, że w czasie niedawnej rozmowy telefonicznej przywódca ChRL Xi Jinping zapewnił prezydenta Trumpa, iż jego kraj wywiąże się ze zobowiązań importowych, przewidzianych we wstępnym porozumieniu handlowym.

Na ogłoszonej we wtorek liście znajduje się również m.in. pszenica, kukurydza i sorgo, a także niektóre urządzenia medyczne i metale oraz niektóre produkty farmaceutyczne. Firmy będą mogły składać wnioski o wyłączenie z taryf od 2 marca, a przyznane wyłączenia będą ważne przez rok – przekazało ministerstwo finansów.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ mal/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 fakpejsy

Amerykanski wirus robi robote!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil