Chiny wyłączą "pewne ilości towarów rolnych" z USA z ceł odwetowych

Chińskie firmy kupią z USA „pewne ilości towarów rolnych, takich jak soja i wieprzowina”, a zamówienia te będą wyłączone z ceł odwetowych nałożonych na amerykański eksport w ramach wojny handlowej – podała w piątek oficjalna chińska agencja prasowa Xinhua.

(fot. Sheng Li / Reuters)

Obserwatorzy uznają to za kolejny pojednawczy gest Pekinu przed zapowiadanymi na wrzesień i październik negocjacjami handlowymi, ale przypominają również o spadku podaży mięsa wieprzowego w Chinach z powodu afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Wyłączenie towarów rolnych z ceł odwetowych jest reakcją na decyzję strony amerykańskiej o opóźnieniu podwyżki karnych taryf na chiński eksport wart 250 mld dolarów rocznie – podała Xinhua, powołując się na Państwową Komisją Rozwoju i Reform oraz ministerstwo handlu ChRL. 25-procentowe cła miały wzrosnąć do 30 proc. 1 października, ale Waszyngton przesunął tę datę na 15 października.

„Strona chińska popiera przedsiębiorstwa, które będą od dziś kupować z USA pewne ilości soi, wieprzowiny i innych towarów rolnych w zgodzie z regułami rynkowymi WTO (Światowej Organizacji Handlu), a komisja celna Rady Państwa wyłączy te zamówienia z dodatkowych ceł” - napisano w krótkiej depeszy.

Chiński rynek posiada duży potencjał importu „doskonałych amerykańskich produktów rolnych” - podała Xinhua, cytując „właściwe organy strony chińskiej”. „Mamy nadzieję, że strona amerykańska dotrzyma słowa i wywiąże się z obietnicy stworzenia korzystnych warunków do współpracy pomiędzy obu krajami w dziedzinie rolnictwa” - dodano.

Chiny nałożyły dodatkowe cła odwetowe w wysokości 25 proc. na amerykańską soję, wieprzowinę i inne towary rolne w lipcu 2018 roku. Od początku września taryfy te zostały podniesione o kolejne 5 proc. w przypadku soi i o 10 proc. w przypadku wieprzowiny.

ChRL od ponad roku boryka się z epidemią ASF, która sieje spustoszenie w hodowlach trzody chlewnej w wielu miejscach kraju. Od zeszłego lata pogłowie świń w Chinach zmniejszyło się o jedną trzecią, ceny mięsa wieprzowego rekordowo wzrosły, a spadek podaży na rynku krajowym wymusza import z zagranicy.

Wcześniej w tym tygodniu chiński rząd ogłosił wyłączenie z ceł odwetowych 16 rodzajów amerykańskich produktów, w tym niektórych leków na raka i lubrykantów, a także serwatki i mączki rybnej, które dodawane są do pasz dla zwierząt.

Nadzieje na złagodzenie napięć handlowych pomiędzy dwiema największymi gospodarkami świata wiązane są z zaplanowanymi na nadchodzące tygodnie negocjacjami. W przyszłym tygodniu mają się odbyć rozmowy robocze, a na początku października – kolejna runda rokowań wysokiego szczebla.

Wiosną br. wydawało się, że obie strony zbliżają się do osiągnięcia porozumienia, ale w maju rozmowy załamały się. Amerykanie zarzucili wtedy Chińczykom, że usiłowali się wycofać z zapisów umowy handlowej, które zostały już uzgodnione w toku rokowań. Wznowienie negocjacji uzgodnili w czerwcu prezydent USA Donald Trump i przywódca ChRL Xi Jinping.

Z Kantonu Andrzej Borowiak

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 7 tygztqbq77n5mg9ercmet

Nie jest to dobry gest ze strony Chin tylko rozpaczliwa próba łagodzenia wzrostu cen żywności za murem.

Bankier pod koniec sierpnia https://www.bankier.pl/wiadomosc/Gwaltowny-wzrost-cen-wieprzowiny-w-Chinach-Pekin-siega-po-strategiczne-rezerwy-7729153.html

Bankier teraz _kolejny pojednawczy gest Pekinu_

Jak tu traktować poważnie takie dziennikarstwo?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 2 talmud

siebie musisz zaczac "traktowac powaznie"....

! Odpowiedz
7 9 ajwaj

Musza sie dogadywac, wybory ida

""Lorezo Bini-Smagi, prezes zarządu Societe Generale, nie wyklucza końca wojny handlowej w USA i ChRL ze względu na zbliżające się wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych.

„Mam nadzieję na wiosne należy go skończyć. Ponieważ nie jest w interesie prezydenta USA pójście do urn z napięciami, które mają negatywny wpływ na gospodarkę”, dodał Bini-Smagi.""

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 6 ajwaj

Chinscy przyjaciete sa dobrzy w niespodziankach.
Kiedy im to wystartuje - dolar w swiecie z drukarek 24/7, z iluminatami-masonami na obrazkach, nawet na tapety sie nie nada. Tylko zloto, surowce, konkrety itd

""Cyfrowa waluta chińskiego banku centralnego może stać się wzorem do naśladowania dla świata

Oczekuje się, że Chiny będą pierwszym krajem na świecie, który wyemituje cyfrową walutę banku centralnego. Otwiera to nowe możliwości dla polityki pieniężnej i kontroli państwa nad przepływami pieniężnymi.""

https://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/500193/Chinas-digitale-Zentralbankwaehrung-koennte-zum-Vorbild-fuer-die-Welt-werden

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil