REKLAMA
WEBINAR

Chiny uwalniają ziemie rzadkie

2015-01-05 09:48
publikacja
2015-01-05 09:48

Władze Chin postanowiły znieść kontrowersyjne kwoty obejmujące eksport metali ziem rzadkich.

Chiny uwalniają ziemie rzadkie
Chiny uwalniają ziemie rzadkie
fot. Photodisc/Thinkstock / / Thinkstock

Chiny uwalniają ziemie rzadkie (fot. Photodisc / Thinkstock)

O przełomowej decyzji Pekinu informuje dziś Reuters, powołując się na Shanghai Securities News. Według tych doniesień, chińskie ministerstwo handlu pod koniec grudnia oznajmiło zniesienie restrykcji dotyczących eksportu metali ziem rzadkich. W myśl nowych wytycznych na eksport wciąż potrzebne będzie zezwolenie, jednak wielkość dostawy nie będzie objęta odgórnie ustalonym limitem. Na tej samej zasadzie zliberalizowany został także handel wolframem, molibdenem oraz fluorytem.

Metale ziem rzadkich to 17 pierwiastków chemicznych znajdujących szerokie zastosowanie w sektorze nowych technologii. Za ponad 90% ich światowego wydobycia odpowiadają właśnie Chiny.

Pekin nałożył cła i limity na produkcję ziem rzadkich w 2010 r. po tym, jak chińskie władze stwierdziły, że ceny na światowych rynkach są zbyt niskie i nie pozwalają na pokrycie kosztów ochrony środowiska. Od tamtego czasu eksporterzy płacili podatki rzędu 15-25%, a ceny na światowych rynkach wzrosły nawet kilkukrotnie. Zahamowanie zwyżek przyniósł spadek popytu na niektóre dobra w krajach rozwiniętych, jednak ceny metali ziem rzadkich wciąż utrzymują się powyżej poziomów sprzed 2010 r.

Na „surowcowy szantaż” skarżyli się importerzy z USA, Europy i Japonii. Ich apele trafiły do Światowej Organizacji Handlu, która w marcu ubiegłego roku uznała, że regulacje wprowadzone przez ChRL miały charakter dyskryminujący i były niezgodne z prawem obowiązującym członków WTO.

O możliwym wycofaniu się z przez Chiny z restrykcji dotyczących eksportu metali ziem rzadkich spekulowano już w ubiegłym roku. Zdaniem komentatorów, decydując się na zniesienie ceł, Chiny chcą zniechęcić inne kraje od eksplorowania własnych złóż lub opracowywania alternatywnych technologii. Restrykcyjna polityka Chin doprowadziła m.in. do rozwoju wydobycia  i poszukiwania złóż w Azji Środkowej, Ameryce Południowej czy Afryce. Do gry planowali wrócić także Amerykanie, którzy jeszcze 20 lat temu zaopatrywali się w metale ziem rzadkich na lokalnym rynku, by następnie korzystać głównie z tanich dostaw z Chin.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (16)

dodaj komentarz
~wam_nie_dam
No to kosa dla Putina w same plecy - karateka jak Chuck albo Segal to na pewno wytrzyma.
~wam
No to nóż dla Putina w same plecki - karateka jak Chuk i Segal to wytrzyma.
~chop_ze_ślunska
My momy wyngiel chopy. Jak go rozsmarować to momy grafen a jak ścisnąć to świecidełka. Dlatygo kupiłem akcje wyngla jako ziemi rzodkiej.
~seth
za rzodko to bydzie jak się tego wyngla połknie.
~ziutek
czyli ceny surowcow wracaja do naturalnych poziomow
~seth
Metal ziem rzadkich to:skand – stopy metali do przemysłu lotniczego i kosmicznegoitr – luminofory, ceramika, stopy metalilantan – baterie, klisze rentgenowskie, katalizatory w procesach rafinacji ropy naftowejcer – katalizator, stopy metaliprazeodym – składnik domieszkowy stopów z których wykonuje się magnesy (zapobiega korozji)neodym Metal ziem rzadkich to:skand – stopy metali do przemysłu lotniczego i kosmicznegoitr – luminofory, ceramika, stopy metalilantan – baterie, klisze rentgenowskie, katalizatory w procesach rafinacji ropy naftowejcer – katalizator, stopy metaliprazeodym – składnik domieszkowy stopów z których wykonuje się magnesy (zapobiega korozji)neodym – silne magnesy neodymowe, laserypromet – źródło promieniowania betasamar – magnesy do pracy w wysokich temperaturach, pręty sterujące reaktoróweurop – wyświetlacze ciekłokrystaliczne, oświetlenie fluorescencyjnegadolin – do produkcji zielonego luminoforu w ekranach CRT[7] i scyntylatorów w obrazowaniu rentgenowskim[8]terb – luminofory do lamp i wyświetlaczydysproz – silne magnesy, laseryholm – silne magnesyerb – lasery, wzmacniacze optycznetul – ceramiczne materiały magnetyczneiterb – światłowody, płyty ogniw słonecznychlutet – rentgenoluminofory
~endi
dzięki to są bardzo ciekawe rzeczy , polska szkoła nic o tym nie uczy , a przecież to są technologie przyszłości . Jeszcze beryl jest bardzo ciekawym metalem ziem rzadkich stosowanym np w lotnictwie , jego dodatek 1-2% do miedzi sprawia , że brąz staje się twardszy od stali , pozdrawiam
~endi
podajcie te 17 pierwiastków
~GGromadzki
Chodzi o 15 lantanowców oraz skand i itr. Jeśli mowa o fluorycie to raczej chodzi o fluorki wapnia domieszkowane metali ziem rzadkich. Głównym źródłem metali ziem rzadkich jest piasek monacytowy (monacyt) oraz ciężkie gliny aluwialne, występujące na terenie ChRL. Rudy tych pierwiastków ze względu na wysokie temp topnienia i niską Chodzi o 15 lantanowców oraz skand i itr. Jeśli mowa o fluorycie to raczej chodzi o fluorki wapnia domieszkowane metali ziem rzadkich. Głównym źródłem metali ziem rzadkich jest piasek monacytowy (monacyt) oraz ciężkie gliny aluwialne, występujące na terenie ChRL. Rudy tych pierwiastków ze względu na wysokie temp topnienia i niską zawartość pierwiastków są mniej opłacalne pod względem wydobycia. Jak dla mnie to "najpopularniejszym" pierwiastkiem z tej grupy jest neodym - szeroko stosowany w silnych magnesach (głośniki, samochody). Ogólnie to należy kojarzyć te pierwiastki z zaawansowanymi technologiami i szczególnymi właściwościami magnetycznymi i elektrycznymi (nadprzewodniki). Do poczytania na angielsko-języcznej wiki, na polskiej...ubogo. Zachęcam do pisania.
~07zglossie
Fluoryt? - nie ma takiego pierwiastka!

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki