REKLAMA

Chiny: tysiące pracowników sektora IT ujawniło dane o czasie pracy, by walczyć z kulturą nadgodzin

2021-10-14 16:20
publikacja
2021-10-14 16:20
Chiny: tysiące pracowników sektora IT ujawniło dane o czasie pracy, by walczyć z kulturą nadgodzin
Chiny: tysiące pracowników sektora IT ujawniło dane o czasie pracy, by walczyć z kulturą nadgodzin
fot. Yung Chi Wai Derek / / Shutterstock

Wiele tysięcy pracowników sektora IT w Chinach dopisało do krążącej w internecie listy informacje o obowiązującym w ich firmach czasie pracy. To część najnowszej kampanii sprzeciwu wobec panującej w tej branży kultury nadgodzin – podała w czwartek agencja Reutera.

Akcję pod hasłem „Workers Lives Matter” („życie pracowników ma znaczenie”) zapoczątkowały cztery osoby przedstawiające się jako niedawni absolwenci uniwersytetów. Wezwano pracowników by dopisywali swoje stanowiska, nazwy firmy i czas pracy do listy opublikowanej na portalu GitHub.

Jeden z pomysłodawców projektu wyraził nadzieję, że pomoże on absolwentom w wyborze miejsca pracy.

Do czwartku rano swoje informacje dopisało ponad 4 tys. osób, w tym osoby przedstawiające się jako świadczące pracę dla chińskich gigantów internetowych Alibaba, Baidu, Tencent i ByteDance. Powstały również listy dotyczące innych sektorów, w tym nieruchomości, finansów oraz firm zagranicznych.

Twórcy listy sprzeciwiają się popularnemu w Chinach modelowi „996”, w którym pracuje się od godz. 9 rano do godz. 21 przez sześć dni w tygodniu. „Mamy nadzieję, że przyczynimy się do bojkotu +996+ i popularyzacji +955+” - napisał jeden z autorów projektu, odnosząc się do systemu pracy od godz. 9 rano do godz. 17 przez pięć dni w tygodniu.

Informacje z większości wpisów na liście sugerują, że pięciodniowy tydzień pracy stał się już normą w chińskim sektorze IT, ale wielu zatrudnionych twierdzi, że pracuje 10-12 godzin dziennie.

Długie godziny pracy w chińskim sektorze technologicznym od dawna są przedmiotem gorącej dyskusji. Sprawa stała się głośna w 2019 roku, gdy pracownicy rozpoczęli podobną kampanię przeciw "996". W ostatnich miesiącach krytyka nadgodzin nasiliła się w związku z kampanią władz przeciwko firmom technologicznym, która wzięła na cel między innymi traktowanie pracowników.

W tym roku kilka wielkich chińskich koncernów, w tym właściciel TikToka ByteDance i platforma do zamawiania jedzenia Meituan ograniczyły obowiązkowe nadgodziny weekendowe. Sąd Najwyższy Chin ocenił w sierpniu model „996” jako nielegalny – przypomina Reuters. (PAP)

anb/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
ajwaj_
""dopisało ponad 4 tys. osób"" > margines marginesu

- to niech spadaja, przyjda nowi, jesli potrzeba
Tak dzialaja np. kal-boje > przy strajkach browaru, zamkneli go, a ludzie swobodni na zawsze
marekpoznan
- to niech spadaja, przyjda nowi, jesli potrzeba
oooj ruski trolku propagandowy, co za wiejskie podejście. Słyszysz taki tekst codziennie od szefa w pracy bo mój panikuje jak pomyśli że mogę odejść.
ajwaj_ odpowiada marekpoznan
znowu u was sluzba
posle salceson, tylko daj innym tez
1a2b
W IT zarobki są wysokie nie dlatego że pracownicy są piękni tylko dlatego że większość stanowisk w IT jest związana z utrzymaniem ruchu i dlatego kolesie mają warować. Tyle w temacie IT.
jaffa
a ty gdzie warujesz na kasie w biedrze czy w domu siedzisz i korzystasz z 500set plus?
matodelga
Można jaśniej ? :) Bo nie zrozumiałem.

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki