REKLAMA

Chiny sprzeciwiają się planom WHO w sprawie badań nad genezą COVID-19

2021-07-22 08:21
publikacja
2021-07-22 08:21
Chiny sprzeciwiają się planom WHO w sprawie badań nad genezą COVID-19
Chiny sprzeciwiają się planom WHO w sprawie badań nad genezą COVID-19
fot. Yuan Zheng/Utuku/Ropi / / Forum/ZUMAPRESS.com

Władze Chin odrzucają przedstawiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) plan dalszych badań nad genezą pandemii Covid-19, który nie wyklucza teorii, że koronawirus wyciekł z chińskiego laboratorium – powiedział w czwartek chiński wiceminister zdrowia.

"Nie zaakceptujemy takiego planu poszukiwania źródła (pandemii), ponieważ w niektórych aspektach lekceważy on zdrowy rozsądek i przeczy nauce” – oświadczył Zeng Yixin, który jest wiceministrem w chińskiej państwowej komisji zdrowia.

WHO zaproponowała w lipcu krajom członkowskim plan dotyczący drugiego etapu badań nad genezą pandemii Covid-19, zakładający między innymi kontrolę laboratoriów i targów w chińskim mieście Wuhan, gdzie pod koniec 2019 roku wykryto pierwsze zakażenia koronawirusem.

WHO apelowała też do Chin o przejrzystość i przekazanie większej ilości danych. Po pierwszej wizycie międzynarodowych naukowców pod egidą WHO w Wuhanie pojawiły się zarzuty, że nie mieli oni dostępu do wszystkich potrzebnych informacji na temat pierwszych podejrzewanych przypadków zakażeń.

Zeng skrytykował plan, ponieważ znalazła się w nim hipoteza, że koronawirus wydostał się z laboratorium w wyniku naruszenia protokołów bezpieczeństwa przez chińskich naukowców. Powtórzył stanowisko chińskich władz, że niektóre dane nie mogły być przekazane ze względu na kwestie prywatności.

„Mamy nadzieję, że WHO poważnie przeanalizuje uwagi i sugestie poczynione przez chińskich ekspertów i potraktuje poszukiwanie źródła Covid-19 w sposób prawdziwie naukowy oraz pozbędzie się interferencji politycznej” – powiedział chiński wiceminister.

Chińskie władze utrzymują, że choć koronawirus został po raz pierwszy wykryty w Wuhanie, to niekoniecznie pochodzi z Chin. Sugerowały również, że kolejny etap dochodzenia powinien się odbyć w innych krajach.

Pierwsza połączona misja międzynarodowego zespołu ekspertów pod egidą WHO i naukowców chińskich nie udzieliła jednoznacznej odpowiedzi na pytania, skąd się wziął koronawirus, i w jaki sposób po raz pierwszy zaatakował człowieka. Eksperci pracowali w Wuhanie przez prawie miesiąc na przełomie stycznia i lutego.

Za najbardziej prawdopodobną hipotezę uznali, że wirus pochodzący z dzikich zwierząt, być może nietoperzy, przeszedł na człowieka poprzez inny gatunek. Jako „skrajnie mało prawdopodobną” ocenili natomiast hipotezę o ucieczce patogenu z laboratorium Wuhańskiego Instytutu Wirusologii, który prowadził m.in. badania nad koronawirusami nietoperzy.

Później szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus zapowiedział, że hipoteza o ucieczce z laboratorium będzie dalej analizowana. Apelował też do władz Chin o przekazywanie przejrzystych danych i naciskał na nie, aby bardziej zaangażowały się we współpracę w kwestii badań nad pochodzeniem koronawirusa.

Z Kantonu Andrzej Borowiak

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (1)

dodaj komentarz
3456
sprytny ten wirus , a zarabiają teraz na tych szczepionkach i to jeszcze jak ,bo Amerykanie nic ani grosza , to że ich Amerykanie załatwili ,to nawet dziecko się domyśli w przedszkolu, a udowodnić tego się po prostu nie da koniec kropka, oby tylko nowego coś nie puścili ,bo jak się Chiny wkurzą razem z Rosją ,to Ameryka sprytny ten wirus , a zarabiają teraz na tych szczepionkach i to jeszcze jak ,bo Amerykanie nic ani grosza , to że ich Amerykanie załatwili ,to nawet dziecko się domyśli w przedszkolu, a udowodnić tego się po prostu nie da koniec kropka, oby tylko nowego coś nie puścili ,bo jak się Chiny wkurzą razem z Rosją ,to Ameryka nie będzie istnieć na mapie świata . a tak przepowiednie mówią, oby się nie spełniły bo im ten wirus tak z głowy wybiją że będą cienie na chodnikach .

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki