REKLAMA

Chiny sprzeciwiają się "nacjonalizmowi szczepionkowemu"

2021-03-07 10:52
publikacja
2021-03-07 10:52
fot. Xie Huanchi / ZUMA Press

Jesteśmy przeciwni upolitycznianiu kwestii szczepionek przeciwko Covid-19 i "nacjonalizmowi szczepionkowemu" – oświadczył w niedzielę szef chińskiego MSZ Wang Yi. Powtórzył też zapowiedzi władz ChRL, że chińskie preparaty staną się światowym dobrem publicznym.

Chiny są gotowe do rozmów z innymi krajami na temat procedur wzajemnego honorowania zaświadczeń o szczepieniach – oświadczył Wang na konferencji prasowej w kuluarach dorocznej sesji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL), czyli chińskiego parlamentu.

Chińskie władze planują utworzenie w niektórych krajach punktów szczepień na Covid-19, w których chińskimi preparatami szczepieni mają być przebywający tam obywatele ChRL. Pomysł ma być wdrożony tam, gdzie pozwolą na to warunki – powiedział Wang, który w chińskim rządzie pełni również funkcję radcy stanu.

Pekin jest też gotowy do współpracy z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim (MKOl) w kwestii udostępniania szczepionek sportowcom przygotowującym się do Igrzysk Olimpijskich w Tokio - zaznaczył minister.

W Chinach do powszechnego użycia dopuszczono jak dotąd cztery rodzime szczepionki na Covid-19. Mieszkańcom kraju podano już ponad 50 mln dawek, a według zapowiedzi głównego rządowego eksperta ds. Covid-19 Zhong Nanshana do końca lipca co najmniej jedną dawkę ma otrzymać 40 proc. społeczeństwa.

Chińskie władze i podległe im media podkreślają zainteresowanie krajowymi szczepionkami na świecie. Według zapowiedzi chińskiego MSZ preparaty mają zostać przekazane w ramach pomocy ponad 50 krajom i sprzedane do ponad 20 państw.

Chińskie szczepionki trafiły już m.in. na Węgry, do Turcji, Indonezji, Peru, Chile i Tajlandii. Zainteresowanie nimi wyrażały także m.in. Czechy i Austria. Kwestię możliwości zakupu chińskich szczepionek poruszył też prezydent Andrzej Duda w niedawnej rozmowie telefonicznej z przywódcą ChRL Xi Jinpingiem.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ mars/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
takeda83
wywołać pandemię ukrywać ją od listopada 2019 a teraz sprzedawać wodę do gaszenia tego pożaru komunistyczna rewolucja postępuje co następne wyeksportują obozy pracy czy wycinanie narządów na życzenie ? moze ajwaj odpowie...
jes
Ciekawe ile punktów otrzymuje obywatel, który się zaszczepi.
ajwaj_
Szczepionki sa OK, choc rosyjski SPUTNIK-V ma 2 matryce, o 1 wiecej

Miedzy wierszami nawat PAPi puszcza, ze Chiny pomagaja innym panstwom.
I to najwiecej na swiecie

""MSZ preparaty mają zostać przekazane w ramach pomocy ponad 50 krajom i sprzedane do ponad 20 państw""

Jest to odwrotnie
Szczepionki sa OK, choc rosyjski SPUTNIK-V ma 2 matryce, o 1 wiecej

Miedzy wierszami nawat PAPi puszcza, ze Chiny pomagaja innym panstwom.
I to najwiecej na swiecie

""MSZ preparaty mają zostać przekazane w ramach pomocy ponad 50 krajom i sprzedane do ponad 20 państw""

Jest to odwrotnie niz na "zachodzie", gdzie kradna sobie maski, sprzet, szczepionki przechwycone prze Jankesów nie dochodza

Tzw. kal-bojska solidarnosc koniokrada, w skórzanych spodniach nidy nie pranych z zardzewialym coltem

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki