Chiny są gotowe do walki w sprawie Tajwanu

Przeciwstawianie się „niepodległości Tajwanu” jest wśród priorytetów chińskiej armii w wydanej w środę białej księdze obrony narodowej. Chiny są gotowe do wojny, jeśli ktokolwiek spróbuje oderwać Tajwan od ich terytorium – oświadczył rzecznik resortu Wu Qian.

(YAY Foto)

W białej księdze zarzucono Stanom Zjednoczonym, że zwiększają wydatki na wojsko i sprzedają broń Tajwanowi, szkodząc „globalnej stabilności strategicznej”. Siły niepodległościowe na Tajwanie uznano za największe zagrożenie dla pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej.

Chiny będą zabiegały o pokojowe zjednoczenie Tajwanu z kontynentem – zapewnił Wu na konferencji prasowej poświęconej dokumentowi, którego nowa wersja wydawana jest raz na kilka lat. Rzecznik dodał jednak: „Musimy stanowczo podkreślić, że dążenie do niepodległości Tajwanu to ślepa uliczka”.

„Jeśli ktokolwiek odważy się oderwać Tajwan od Chin, chińska armia z całą pewnością będzie gotowa, by pójść na wojnę i stanowczo bronić jedności, suwerenności i integralności terytorialnej kraju” - powiedział Wu.

Tajwan apeluje

Tajwańska rządowa rada ds. Chin kontynentalnych wezwała w środę władze w Pekinie, aby wyrzekły się możliwości użycia siły przeciwko wyspie. Wcześniej tego dnia chiński resort obrony wyraził gotowość do wojny, jeśli ktokolwiek spróbuje oderwać Tajwan od Chin.

Rada oceniła w komunikacie, że „prowokacyjne działania” Chin szkodzą pokojowi w Cieśninie Tajwańskiej oraz zaburzają porządek regionalny. Wezwała również Pekin do zachowania rozwagi w związku z kryzysem politycznym w Hongkongu.

W lipcu Pentagon poinformował, że Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż Tajwanowi uzbrojenia o wartości 2,2 mld dolarów, w tym czołgów typu M1A2T Abrams i pocisków przeciwlotniczych Stinger. Wywołało to gniewną reakcję Pekinu, a chińskie MSZ zapowiedziało sankcje przeciwko amerykańskim firmom związanym z transakcją.

Pekin uważa rządzony demokratycznie Tajwan za zbuntowaną prowincję „jednych Chin” i nigdy nie wykluczył możliwości siłowego przejęcia nad nim kontroli. USA, podobnie jak większość krajów świata, nie mają formalnych relacji z Tajwanem, ale uznawane są za jego największego sprzymierzeńca i sprzedają mu uzbrojenie.

W chińskiej białej księdze oceniono, że USA „sprowokowały intensywną rywalizację pomiędzy dużymi krajami, znacznie zwiększyły wydatki na obronność” i „zaszkodziły globalnej stabilności strategicznej”. Dodano, że chińskie wydatki na obronę będą się stopniowo zwiększały, ale wciąż są stosunkowo niskie w porównaniu do innych dużych państw.

Na konferencji Wu zaprzeczył doniesieniom dziennika „Wall Street Journal”, że władze Kambodży potajemnie udzieliły chińskim siłom zbrojnym wyłącznego dostępu do części bazy morskiej Ream w prowincji Sihanoukville, nad Zatoką Tajlandzką. Według rzecznika doniesienia te nie są oparte na faktach.

„Chiny i Kambodża angażowały się w przeszłości w pozytywne kontakty i współpracę w zakresie ćwiczeń wojskowych, szkolenia personelu i logistyki (…) Tego rodzaju współpraca nie jest wymierzona w żadną stronę trzecią” - zaznaczył Wu.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ akl/ ap/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 1 jes

I jakie dwa komentarze? Pytanie retoryczne. Kopiuj wklej ajawajka i talmudzika. Wychodzi na to, że tylko Moskwa czyta takie artykuły.

! Odpowiedz
15 12 ajwaj

To kwestia 2-3 lat i Tajwan bedzie ChRL, i tak ich nikt nie uznaje.
Kal-boje jak zwykle wpychaja kij w mrowisko wg "divide et impera = dziel i rzadz". Tylko, ze "rzady" Jankesów globalnie coraz mniej sie licza, sa ignorowane.

ChRL 1 350 000 mln taki Tajwan 22 mln polknie w kilka dni,
Chiny rozwijaja HighTec armie, co im tez gospodarczo na dobre wyjdzie.
Armia to przodujace technologie, motor rozwoju dla prod. cywilnej > z wyjatkiem PISy, to musi rozwijac obcy przemysl wojenny :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 zenonn

Najpierw zbuntowaną prowincję, a potem kawałek Mongolii i Rosji
Oficjalnie rząd Republiki Chińskiej uznaje, że jest jedyną legalną władzą państwa chińskiego, obejmującego całość obszaru dzisiejszych Chin i Mongolii a także część Rosji (Tuwa) i Indii (Arunachal Pradesh), lecz wskutek zwycięstwa rebelii komunistycznej na kontynentalnej części Chin, musiał przenieść się "tymczasowo" ze swojej konstytucyjnej stolicy Nankin na wyspę Tajwan.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
18 16 talmud

chiny przylacza taiwan - nikt & nic tego nie zatrzyma.......

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil