REKLAMA

Chiny rozmieszczają rakiety średniego zasięgu naprzeciwko Tajwanu

2020-10-19 14:24
publikacja
2020-10-19 14:24
fot. Zoya Rusinova / TASS

Armia chińska rozpoczęła rozmieszczanie hipersonicznych rakiet średniego zasięgu Dongfeng-17 (DF-17) w południowej części Chin, w prowincjach Zhenjiang i Fujian, dokładnie naprzeciwko Tajwanu - podała hongkońska gazeta "South China Morning Post".

Tajwańskie media przekazały, powołując się na ministerstwo obrony, że siły zbrojne Tajwanu obserwują ruchy wojsk chińskich i podejmują odpowiednie kroki prewencyjne.

Źródło "SCMP" utrzymuje, że rakiety DF-17 mają zastąpić stare rakiety DF-11s i DF-15s, które przez kilkadziesiąt lat były rozmieszczone na południu Chin, ale nie miały zasięgu, by dotrzeć do baz we wschodniej części Tajwanu, w powiatach Hualien i Taitung.

DF-17 są precyzyjniejsze od starszych modeli, mają większy zasięg - 2500 km - oraz możliwość szybkiego zmieniania trajektorii lotu. Jak podał tajwański portal Focus Taiwan, istnieje obawa, że rakiety DF-17 mogą być trudne do wykrycia przez tajwańską obronę przeciwrakietową, której systemy nie są wystarczająco zaawansowane.

Źródło cytowane przez tajwańską Centralną Agencją Informacyjną (CNA) podało jednak, że Chiny w przypadku ataku na Tajwan użyłyby najprawdopodobniej rakiet krótkiego zasięgu, tj. DF-11s i DF-15s.

DF-17 zostały po raz pierwszy zaprezentowane w ubiegłym roku podczas uroczystości 70-lecia powstania ChRL. Jest to pierwsza broń hipersoniczna zaprezentowana przez Państwo Środka i jedna z niewielu tego typu broni na świecie.

Jak podała gazeta "Liberty Times", parlamentarzysta obecnie rządzącej na Tajwanie Demokratycznej Partii Postępowej (DPP) Wang Ting-yu miał oświadczyć, że rozmieszczenie rakiet nie musi oznaczać planowanej agresji na Tajwan, a raczej jest czynnikiem odstraszania dla USA i Japonii. Wang dodał również, że nie należy przeceniać chińskich sił, które nie są aż takim zagrożeniem dla Tajwanu, jak przedstawiają to media. Co więcej, sam Tajwan posiada wystarczające siły, by uchronić się przed agresją.

W ostatnich miesiącach napięcie pomiędzy Tajwanem a Chinami uległo znacznej eskalacji. Tylko w ciągu ostatnich 30 dni chińskie myśliwce i bombowce 18 razy naruszały strefę identyfikacji powietrznej (ADIZ) Tajwanu. Jak podał na początku października minister obrony Yen Teh-fa, tajwańskie samoloty były podrywane do akcji w odpowiedzi na te incydenty aż 4123 razy.

Z Tajpej Aleksandra Bielakowska

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (13)

dodaj komentarz
grab
Wszyscy jesteśmy ludźmi i po co się wzajemnie mordować czy zniewalać?
Co jest większą wartością niż życie?
Wszyscy i tak umrzemy prędzej czy później, bo tak jesteśmy stworzeni!
endrjuuk
Widzę, że robi się niefajnie na świecie, jeżeli nawet na Polskim Bankierze mamy pełno komentarzy umieszczonych przez chińskich trolle. Może byście dali decydować Tajwańczykom o tym czy chcą być chińscy, czy nie? (a z tego co jest powszechnie wiadomo to nie chcą). chiny robią się coraz bardziej niebezpieczne i stanowią Widzę, że robi się niefajnie na świecie, jeżeli nawet na Polskim Bankierze mamy pełno komentarzy umieszczonych przez chińskich trolle. Może byście dali decydować Tajwańczykom o tym czy chcą być chińscy, czy nie? (a z tego co jest powszechnie wiadomo to nie chcą). chiny robią się coraz bardziej niebezpieczne i stanowią zagrożenie dla świata w perspektywie 20-30 lat (a na pewno dla krajów ościennych do których terenów roszczą sobie prawa) , a tu na Polskim Bankierze rzesza fanów chin będzie decydować o oddawaniu Tajwanu chińczykom, po prostu nie wierzę.
rysiek58
patrzę realistycznie, geopolitycznie Tajwan stoi na przegranej pozycji. Wystarczy spojrzeć na mapę.
itso_cyca_cytater odpowiada rysiek58
geopolitycznie to za atak na Tajwan pierdzielnie się sankcje na Chiny do takiego stopnia ze się uwstecznią jak Wenezuela
itso_cyca_cytater odpowiada itso_cyca_cytater
''Jeżeli sądzisz, że wiesz już wszystko, to znaczy, że zostałeś źle poinformowany.''

źródło: https://przewodnikduchowy.pl/a/przyslowia-chinskie.php
endrjuuk odpowiada itso_cyca_cytater
Myślę, że chiny poczekają do momentu kiedy będą na tyle silne gospodarczo i wojskowo, że Zachód im nic nie będzie w stanie zrobić. Tego się bardzo obawiam, dlatego pisałem, że stanowią zagrożenie dla świata w perspektywie 20-30 lat.
itso_cyca_cytater odpowiada endrjuuk
nic na to nie wskazuje ze są zagrożeniem dla świta wręcz przeciwnie firmy światowe korzystają z pracy chińczyków, historycznie tez maja tylko jakieś nieudane morskie podboje w średniowieczu reszta historii to nękanie przez sąsiadów, a komunistyczne chiny swoim systemem na razie same dla siebie stanowią zagrożenie pogrążają nic na to nie wskazuje ze są zagrożeniem dla świta wręcz przeciwnie firmy światowe korzystają z pracy chińczyków, historycznie tez maja tylko jakieś nieudane morskie podboje w średniowieczu reszta historii to nękanie przez sąsiadów, a komunistyczne chiny swoim systemem na razie same dla siebie stanowią zagrożenie pogrążają się w inwigilacji, łamaniu praw człowieka, technologia pomysły wszystko skopiowane z zachodu puki co, kultura chińska nikt tu nie jest nią zainteresowany nią, brak wolności no świat się łatwo nie da zniewolić, jedyne zagrożenie dla świata ze przyśpieszą zużycie surowców co już ma miejsce jakiś czas no i strasznie tróją powietrze. Poza tym bardziej niż myślisz upodabniają się do zachodu co właściwie jest samo w sobie niebezpieczne bo taki jest zachód już to nie raz udowodnił. No i wojna nie jest dobra dla interesów. a co do podstępnych zagrywek międzynarodowych no cóż jak jesteś podatny na destabilizujące działania to już twój problem jak się dajesz wykorzystać zagranicy lub traci się jakieś obszary wpływu lub naruszany jest wewnętrzny ład.
atx
szou tajm
to po chińsku jakby co

polacy modlić się !!!!
ale tego już nie można
youtube.com/watch?v=Rgaw4P0TEFM
ajwaj
Tajwan jest chinski, jak i HongKong
Z HongKongem jest spokój i cisza, kolej na Tajwan
Tajwaj byl dlugo japonski, potem na Tajwan uciekli 1949 Chinczycy Kuomintangu Chiang Kai-Sheka
Trza bylo nie uciekac
Nikt prawie nie ma kontaktów dyplomatycznych z Tajwanem

Bron hyper-sonic ma Rosja, Chiny (od cwiczen KAUKAZ
Tajwan jest chinski, jak i HongKong
Z HongKongem jest spokój i cisza, kolej na Tajwan
Tajwaj byl dlugo japonski, potem na Tajwan uciekli 1949 Chinczycy Kuomintangu Chiang Kai-Sheka
Trza bylo nie uciekac
Nikt prawie nie ma kontaktów dyplomatycznych z Tajwanem

Bron hyper-sonic ma Rosja, Chiny (od cwiczen KAUKAZ 2020 wojskowy sojusznik Rosji), Indie troche jakby
Obrony nie ma nikt, ma Rosja, ale brak wroga z hyper-sonic dla np. S-500
ajwaj
Wlasnie teraz wystepowanie Chin dotyczace Tajwanu
nie jest przypadkiem
Sojusznik Tajwanu Jankesi z przystawkami, sa slabi
Dlugo nie bedzie Pekin sie zastanawiac i polknie Tajwan
Cós jak wyspa Wolin dla Polski

Krazacy tam kal-boje, do konca nie wiedza, czy jeszcze kontroluja jak m.in. Tajwan, Morze Pld.-Chinskie,
Wlasnie teraz wystepowanie Chin dotyczace Tajwanu
nie jest przypadkiem
Sojusznik Tajwanu Jankesi z przystawkami, sa slabi
Dlugo nie bedzie Pekin sie zastanawiac i polknie Tajwan
Cós jak wyspa Wolin dla Polski

Krazacy tam kal-boje, do konca nie wiedza, czy jeszcze kontroluja jak m.in. Tajwan, Morze Pld.-Chinskie, czy Chiny z Rosja robia na nich polowanie.

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki